Ostrůvek, který se vynořil díky sopečné erupci u ostrova Nišino-šima, nadále roste, ale nové jméno ještě nedostal. Nové japonské území má již 300×260 metrů a výšku přes 30 metrů. Vulkanologové věří, že se ostrůvek v dohledné době již neponoří zpět pod hladinu, především proto, že sopka nadále bouří a vytékající láva zvyšuje jeho výšku.
Nišino-šima je součástí Boninského souostroví, ležícího na Ohnivém kruhu, pojmenovaném podle intenzivní seismické a vulkanické aktivity. Nejznámější z Boninského souostroví je skupina Vulkánových ostrovů, tvořená třemi ostrovy včetně ostrova Iwodžima (neboli Ostrov síry), kde za druhé světové války sváděli těžké boje Japonci s americkou armádou. Vulkánové ostrovy byly po válce pod americkou správou, až roku 1968 byly předány Japonsku. Dnes je na jinak neobydleném ostrově Iwodžima japonská vojenská základna. Ostrov Nišino-šima (severně od Vulkánových ostrovů, říká se mu také Rosario Island) byl až do roku 1974 malým zeleným územím, které nezažilo sopečný výbuch 10 tisíc let.
Vynoření nového ostrova vulkanickou činností není neobvyklé. Známý je případ z roku 1927, tedy 44 let po světoznámé zkázonosné erupci sopky Krakatau, kdy se nad hladinou moře v kaldeře rozpadlé sopky objevil nový kráter, který dostal jméno Anak Krakatoa, tj. Dítě Krakatoy. A toto dítě rostlo a rostlo až do dnešních asi 400 metrů výšky nad mořskou hladinu.