Den 1 – Avenue de Champagne

Přes Německo, přejezd hranice u Saarbrückenu. Na benzínce překvapila vytisknutá a přilepená informace, že natankovat je možné až poté, co dáte jako záruku 150 eur, nebo řidičský průkaz (pak to pán odblokuje). Důvodem je zvýšená kriminalita, kam jsi to dopracovalo Německo… Odpoledne příjezd do vesnice Villesaint, doslova uprostřed vinic, které ovšem nejsou na jaře tak půvabné, jako na podzim. Poslední úzká silnička vede doleva nahoru mezi vinice, nic než vinice nevidíme, chyba to nebyla, za kopcem byla vesnice. Po ubytování odjezd do nedalekého hlavního města šampaňského Épernay. V podvečer vše zavřeno, restaurace otevírají až od sedmi, jednoduše, na večeři se tady dříve nechodí. První procházka po Avenue de Champagne, paláce Moët et Chandon, Perrier-Jouët, Mercier atd. Než se setmělo, pohodlně jsme se usadili do křesílek v Perrier-Jouët, první Blanc de Blancs na ochutnání. Říká se, že Avenue de Champagne je nejdražší ulice světa vzhledem k milionům lahví šampaňského ve sklepích pod ní.

Den 0

Alsasko tentokrát nebude zastávkou, přestože má krásné vesnice a báječná vína. Večer předpokládáme příjezd do Épernay, ubytování na venkově uprostřed vinic. Vlastně, Alsace a Champagne jsou součástí regionu Grand Est, to si zase úředníci před asi deseti lety vymysleli jiné a nepříliš logické uspořádání Francie, které někdy míjí historické kraje a především je slučuje. Možná nám některý z místních vinařů odpoví na otázku, zda ještě v jiných zemích, než je ta naše, lidé říkají šumivému vínu, sektu, šampaňské, přestože nepochází ze Champagne.

Ze Champagne směr Saint Émilion, v jehož okolí se rodí snad nejdražší francouzská vína, co takhle láhev za sto či více tisíc… Taková pije Cristiano Ronaldo a spol., to je ovšem jiná příjmová kategorie. Poté Médoc, možná nejslavnější vinařská oblast Francie a světa, kde hospodaří Château Lafite Rothschild, již to jméno napovídá. A Château Margaux, Château Latour, ovšem ta nejoceňovanější a nejdražší vinařství zůstanou zřejmě nedostupná. Každopádně, naším průvodcem bude bordeauxská klasifikace vín z roku 1855, dodnes platný seznam nejlepších červených vín regionu. Cestou zpět Vosne-Romanée v samotném srdci Burgundska. Zatouláme se i na Dune du Pilat, nejvyšší dunu v Evropě na břehu Atlantiku.