A očekával jsem davy. Jenže tahle pláž na jihozápadě La Digue byla liduprázdná. Až na dvě turistické dvojice a pár místních „obchodníků“ nabízejících k prodeji lastury, šátky a další tradiční turistické suvenýry. Žádný hlídač, žádné vstupné, atmosféra tropického ráje je dokonalá, i ti prodavači se jen líně rozvalují na balvanech a čekají, že ti bílí přijdou k nim a to ovoce jim ze stromu samo spadne do náruče. Pokud si chcete zaplavat, nejhezčí pláže jsou v nejméně osídlené jihovýchodní části ostrova – Grand Anse, Petite Anse, Anse Cocos, Anse Marron. Na východě La Digue si můžete udělat výlet na nejvyšší kopec ostrova, leží v nadmořské výšce 333 metrů a jmenuje se Hnízdo orlů (Nid d´Aigles). Pod závěrečným stoupáním je bistro Bellevue, kde se lze občerstvit a pak již jen užívat výhled na tropickou modř a zeleň.
Nejeden průvodce opakuje, že na La Digue nejezdí auta. Ale kdeže, panenská nedotčenost La Digue je dávnou minulostí, mají zde nejen silnici a auta, nejen hotely, ale i kasino. Jsou zde banky, internetové kavárny a agentury nabízející atraktivní výlety a potápění. Na žádných volských povozech již místní nejezdí, tato vyprávění jsou pohádkami pro turisty. Nebo atrakcí a tak není vyloučeno, že nějaký bude postávat v přístavu a čekat na připlouvající hosty.
. . .
Půjčili jsme si kola v přístavní vesnici La Passe – na La Digue se jezdí především na kolech – a vzhůru po silničkách lemujících pobřeží. Žádnou domorodou a exotickou architekturu na ostrově nehledejte, spíše pozůstatky koloniálního stylu. Blíží se polovina prosince, je před sezónou, a pěkně to fouká. Míjíme hřbitov starý i moderní, a především želvy, přesněji výběh s želvami obrovskými. Nežijí se divoce (to musíte na nedaleký ostrůvek Curieuse), jsou krotké a navyklé na lidské hemžení, nechávají se ochotně hladit, aniž by schovávaly hlavy do krunýře.
Na La Digue žijí pouhé dvě tisícovky domorodců, tento třetí největší seychelský ostrov je tak výrazně klidnější než Mahé a Praslin. Ostrov byl poprvé prozkoumán v roce 1744 francouzským mořeplavcem Lazarem Picaultem, který ho podle barevných balvanů pojmenoval Ile Rouge (Červený ostrov). Nové jméno, které vydrželo až do současnosti, dostal ostrov o 24 let později, další francouzský mořeplavec Marc-Joseph M. du Fresne ho pojmenoval podle jedné ze svých lodí.
Adresy, které se mohou hodit:
www.ladigue.sc
www.catcocos.com
http://cat-cocos-seychelles.com
www.seychelles.travel
www.helicopterseychelles.com
www.takamakabay.com
www.iloveseychelles.com
www.seychelles.travel/en/home/index.php
www.seychely-web.cz