fotogalerie

Pompeje: V ulicích a domech kdysi pohřbeného města

Nepochybně miliony slov byly napsány o katastrofální erupci Vesuvu, která v roce 79 pohřbila Pompeje, Herculaneum a další městečka i jednotlivá venkovská sídla v blízkosti sopky. Vulkanický popel dosl…


Vesuv: Nahoru na sopku, která pohřbila Pompeje

Jedna z nejnebezpeč­nějších sopek světa, zařazená na seznam tzv. Decade Volcanoes, tedy sopek s nejničivějším potenciálem, protože pod jejich svahy žijí až miliony lidí. To je přesně případ Vesuvu a př…


Paestum: Tři řecké chrámy a Tomba del Tuffatore na jihu Itálie

Nikde v Řecku nenajdete takové zachovalé a krásné řecké chrámy. Paestum bylo založeno pod původním názvem Poseidonia někdy na konci 7. stol. př. n. l. Jako byste se ocitli ve starověkém Řecku, o více …


Oplontis: Císařská Villa Poppea

Pompeje není nutné představovat, jejich sláva obletěla svět. Málokdo ovšem ví, že nedaleko Pompejí byla objevena honosná římská vila, kterou vlastnila manželka smutně proslulého císaře Nera. Jmenovala…


Herculaneum – barevné antické město pod Vesuvem

Když večerní slunce zabarví Vesuv do červena, je to úchvatný a zároveň strašidelný pohled. Dole, až desítky metrů pod úrovní současných silnic, vykopávky antického Herculanea, které dokazují, co se dě…


Telč: Krátké putování za bývalými majiteli renesančních telčských domů

Od konce října je zámek v Telči uzavřen, na prohlídku základního okruhu Renesanční sály je nutné počkat do začátku dubna. Ovšem i v zimních měsících stojí romantická Telč za výlet, zbývá tak více času…


Turín: Palazzo Reale – přepychové sídlo Savojské dynastie

Na Piazza Castello v Turíně to žije. Především u fontány před královským palácem, v níž se cachtají děti. Palazzo Reale byl po tři staletí srdcem Savojské dynastie, odtud se ovlivňovaly osudy Turína, …


Turín aneb Kde jsou bicerin, Fiat a Juventus doma

Zdánlivě obyčejná kavárna na nenápadném náměstíčku, jakých je v metropoli Piemontu množství. Jenže… o kolika kavárnách píše Umberto Eco v knize Pražský hřbitov… Není divu, Caffè Al Bicerin poblíž Sant…


Superga – historickou tramvají na horu nad Turínem

Z Piazza Castello je to navrchol hory Superga v nadmořské výšce 672 metrů necelých10 ki­lometrů. Převýšení je více než 400 metrů, což napovídá, žeSuperga nabízí krásný výhled dolů na Turín. Superga je …


Orta San Giulio – půvabné zákoutí Piemontu

Městečko Orta San Giulio s jezerem, ostrůvkem i svatými kaplemi na kopcích, je jednou z méně známých perel Piemontu. U břehu jezera Orta přístaviště, odkud jezdí loďky na ostrůvek. V dávných časech up…


Barolo – Za Barolem nechoďte do muzea, ale do cantiny (3. díl)

Co by člověk očekával, že objeví v hradních zdech v Barolu, v nichž už dávno nesídlí místní pán… Jistě, muzeum vína. V němž se zvídaví návštěvníci dozvědí, že někde v dálce vesmíru se pohybuje planetk…


La Morra – Sentiero delle Grandi Vigne

Sentiero delle Grandi Vigne – vinařům se nepochybně rozbuší srdce. Stezka dlouhá osm kilometrů se táhne mezi vinicemi, na nichž se rodí Barolo. La Morra, kterou necháváme nahoře za námi, je nejkrásněj…


La Morra – nejvýše položená vinařská vesnice, Barolo jako na dlani

Necelé tři tisícovky obyvatel a více než 70 vinařů a sklepů, k prohlídce a ochutnávce jsme si vybrali Rocche Costamagna. La Morra je vlastně malá vesnice protkaná vinařskými sklepy. Historické centrum…


Barolo – Usmívej se, jsi v Barolu aneb Ve sklepech vinařství Borgogno (2. díl)

Barolo se rodí na zvlněných svazích Langhe. Nejlépe lze tuto malou a malebnou část Piemontu poznat ze sedla kola. Až někam do nekonečna se táhnou vinice, na kopcích vesnice, vždy se starou pevností či…


Barolo – příběh, na jehož počátku byla markýzova láska (1. díl)

Barolo. Netřeba nic dodávat. Jedno z nejvěhlasnějších italských vín, které se rodí v Piemontu. Nejznámější vinařské obce regionu jsou Barolo, La Morra, Monforte d'Alba, Castiglione Falletto a Serralun…


Bílá Opava: „Náročná turistická stezka“ k Velkému vodopádu

Bílá Opava pramení na jižním svahu Pradědu – nejvyšší hory Hrubého Jeseníku. Její horní tok vytváří četné vodopády, peřeje a tůně a patří k nejatraktivnějším výletům v Hrubém Jeseníku. Od chaty Barbor…


Praděd: V mrazivém panství Altvatera a zvonku vousatého

Praděd je pátou nejvyšší horou České republiky, na níž – jak se všude dočteme – panuje nejdrsnější podnebí. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 1 °C, takové teploty nejsou výjimečné ani v letních…


Koněpruské jeskyně – 400 milionů let zpět do tropických časů

Čtrnáct veřejnosti přístupných jeskyní na území České republiky má ve své odborné péči Správa jeskyní ČR. Jednou z nich jsou Koněpruské jeskyně pouze 30 kilometrů jihozápadně od Prahy, které jsou nejd…


Šrí Lanka: Pijákem palmového vína na tamilském ostrově Nainativu

Ostrůvek Nainativu najdeme na mapě na úplném severu Šrí Lanky, do Indie, co by jeden kamenem dohodil. V hotýlku v Jaffně dostáváme tip na ochutnání tamní kallu, což nebude nic jiného než palmové víno…


Mumlavský vodopád: Za mumlající bouřící vodou do Krkonoš

Mumlavský vodopád patří k nejnavštěvo­vanějším v České republice. Především díky snadné dostupnosti, z harrachovského autobusového nádraží je to přibližně kilometr po pohodlné a dostatečně široké asfal…


Nalezené položky: 578 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další > | Poslední »