ANGLICKY: Chile
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: República de Chile
VELVYSLANECTVÍ: v ČR, Praha embachile@embachile.cz
ÚŘEDNÍ JAZYK: španělština
VÍZOVÁ POVINNOST: ne
MĚNA: peso 100 CLP = 3,2 Kč
ROZLOHA: 756 626 km2
POČET OBYVATEL: 16 800 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 22
ETNICKÉ SLOŽENÍ: 95 % běloši, 5 % Indiáni (Mapuchové,
Ajmarové)
NÁBOŽENSTVÍ: drtivá většina křesťané
HLAVNÍ MĚSTO: Santiago de Chile 6 mil. obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Concepción, Valparaiso, Viňa Del Mar, Iquique, Arica,
Antofagasta, Punta Arenas
LETECKÉ SPOLEČNOSTI: LAN Airlines www.lan.com
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Santiagu: Arturo Merino Benitez
Airport
ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: hepatitida A, B, tetanus, břišní tyfus, vzteklina, hanta
KDY CESTOVAT: v zimě
ČASOVÉ PÁSMO: UTC –4
SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
Rapa Nui (Velikonoční ostrov)
Kostely v Chiloé
Humberstone a Santa Laura – historické továrny na zpracování ledku
Sewell – důlní město
Valparaiso – historická přístavní čtvrť
incký systém cest Qhapaq Ñan
NÁRODNÍ DOMÉNA: .cl
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
www.visit-chile.org
www.winesofchile.org
www.ciudaddevalparaiso.cl
www.easterisland.southpacific.org
http://islandheritage.org
www.allsouthernchile.com
www.turismovillarrica.cl
Petr Nejedlý |
Při vyslovení jména Chile se dodnes většině Čechů vybaví hrůzy fašistické diktatury generála Pinocheta, nafouknuté komunistickou propagandou. Ale diktátor již nežije a současné Chile je na jihoamerické poměry bezpečnou zemí (až na zemětřesení a sopečné výbuchy) s úchvatnou přírodou, zemí pouští, gejzírů a vulkánů.
Petr Nejedlý |
Vstával jsem ráno v půl šesté, venku ještě vládne noc. Dokonce i psi spí, když jdu tmavými ulicemi Aricy (ale kdo by se v Chile bál) na autobus, který mě během dopoledne vyveze do vesnice Putre o 3500 metrů výše. Dopravu dále na Altiplano do vesničky Parinacota ve výšce téměř 4500 metrů zajištěnu nemám, ale podle mých informací není pronájem džípu v Putre problémem.
Petr Nejedlý |
Reklamní hesla o krásách a atmosféře Valparaísa klamou, podobně lžou i jeho dávné přezdívky – „Malé San Francisco“ nebo „Perla Pacifiku“. A člověka ošálí i název, který vlastně znamená Údolí ráje (Valle Paraíso). Pablo Neruda zachytil Valpo (jak se zkráceně chilskému přístavu říká) v nedbalkách, nelze nevidět, že se betonová džungle, rozlézající se na okolní kopce, tak trochu rozpadá.
Petr Nejedlý |
Na začátku tohoto vyprávění je sen. Známe jméno muže, kterému se zdál – Hau Maka, ale nevíme, zda opravdu žil, neboť legendy, které o něm vyprávějí, jsou zřejmě navždy zahaleny neproniknutelným tajemstvím. Tak neproniknutelným, že dosud nikdo nedokázal přesně určit, kde Hu Maka žil, ale ani kdy žil. S jistotou lze pouze říci, že podle starých legend je Hau Maka postavou, u níž začíná historie jednoho z nejzáhadnějších a nejosamělejších míst naší planety – Velikonočního ostrova.
Petr Nejedlý |
Procházím se po okraji kráteru Rano Kau, dávno vyhaslého vulkánu, jehož stěna je zároveň tři sta metrů vysokým mořským útesem. Na dně sopky se zrcadlí sladkovodní jezero, na druhé straně se zpěněné vody neskutečně modrého Pacifiku rozbíjejí o pobřežní skaliska. Jen něco přes kilometr jižním směrem se z moře vypíná skála Kao Kao a za ní ostrůvky Motu Iti a Motu Nui. A dál jen nekonečný oceán, tisíce kilometrů na všechny světové strany.
Petr Nejedlý |
„Hola, amigo, marijuana?“ Ohlédnu se za hlasem. Asi pětadvacetiletý mladík se širokým úsměvem a bohatým tetováním se kolem mě prohání na koni a nabízí svou oblíbenou cigaretu. Neměl jsem zájem o marihuanu, ale ten kůň… Ne, nejsem někde v Kolumbii, ale na nejodlehlejším obydleném místě naší planety – Velikonočním ostrově, který jeho obyvatelé nazývají Rapa Nui.