PERU

vlajka PERU

ANGLICKY: Peru
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: República del Perú

VELVYSLANECTVÍ: v ČR, Praha www.peru-embajada.cz
ÚŘEDNÍ JAZYK: španělština, kečuánština
VÍZOVÁ POVINNOST: ne
MĚNA: nuevo sol 1 PEN = 6,9 Kč

ROZLOHA: 1 285 216 km2
POČET OBYVATEL: 29 500 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 23

ETNICKÉ SLOŽENÍ: 65 % Indiáni (Kečuánci a Ajmarové), 20 % mesticové, dále běloši, mulati, Asiaté, černoši
NÁBOŽENSTVÍ: drtivá většina křesťané

HLAVNÍ MĚSTO: Lima 7,6 mil. obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Arequipa, Trujillo, Iquitos, Cuzco

LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Lan Peru www.lan.com
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Limě: Lima Jorge Chavez International Airport

ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: malárie, žlutá zimnice, hepatitida A, B, tetanus, břišní tyfus, vzteklina, dengue, chagas

KDY CESTOVAT: červen až srpen do hor

ČASOVÉ PÁSMO: UTC –5

SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
stará incká města Cuzco, Machu Picchu
NP Huascarán, Manu, Rio Abiseo
Chan Chan, Caral-Supe a Chavin – archeologická naleziště předkolumbovských civilizací
Lima a Arequipa – historická centra
Nasca a Pampas de Jumana – geoglyfy
incký systém cest Qhapaq Ñan

NÁRODNÍ DOMÉNA: .pe
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
www.incatrailperu.com
www.andeantravelweb.com
www.incatrail.net
www.cuscoperu.com

zobrazit mapu na celou obrazovku

Články - PERU

Otto Placht: Když jsem viděl, co s lidmi dělá duchovní turismus… Petr Nejedlý

Otto Placht: Když jsem viděl, co s lidmi dělá duchovní turismus…

Když se řekne „český malíř v Amazonii“, každý si vybaví jméno Otto Placht. Už je to přes dvacet let, co poprvé přiletěl do Peru a seznámil se s Amazonským pralesem, ayahuascou, šamany i budoucí indiánskou manželkou. Peru se stalo jeho druhým domovem, tropická příroda inspirací. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Otto Placht, že Peru je přechodem do jiného světa i branou vnímání, ale že obnažený konflikt generací, kultur, ras a světonázorů způsobuje rozklad hodnot. Přiznává, že ho to stále táhne do džungle a upozorňuje, jak zrádné jsou cesty duchovního turismu.

Arequipa – bílé město pod sopkami Petr Nejedlý

Arequipa – bílé město pod sopkami

Autobus zastavil na snad již poslední zastávce před Arequipou a kolem se seběhl tradiční shluk prodejců. Nabídky kuřat s hranolky jsme odmítali, jakési sendviče též, ale zaujala nás jedna paní s lamím masem v igelitových sáčcích. Její angličtina se omezila na volání: „Lama, no cholesterol“. Taková reklama se těžko odmítá. No cholesterol bylo výborné a s plným žaludkem se do bílého města, jak pojmenovávají Arequipu průvodci, cestovalo hned lépe.

Cuzco, hlavní město Inků Petr Nejedlý

Cuzco, hlavní město Inků

Cuzco, hlavní město Inků – člověk to jen vysloví a cítí mrazení v zádech. Cuzcu se přidává řada přívlastků – tajemné, legendární, mocné. Leží v nadmořské výšce 3300 metrů a podle legend ho založil mytický první incký král Manco Capac, kterého na zem vyslal bůh slunce. Manco Capac se vynořil z jezera Titicaca, aby se stal panovníkem a bezbožný lid přivedl k víře v slunečního boha.

Čtyřdenní pouť po Camino Inca k Machu Picchu Petr Nejedlý

Čtyřdenní pouť po Camino Inca k Machu Picchu

Inckých stezek v jihoamerických horách jsou tisíce a tisíce kilometrů. Většinou je stavěli obyvatelé porobených národů, odvedených na nucené práce, aby inčtí dobyvatelé mohli snadněji spravovat svou říši. Jen jedna ze stezek ale vede k Machu Picchu, možná nejkouzelnějšímu místu Jižní Ameriky.

Islas Ballestas – Galapágy pro chudé Petr Nejedlý

Islas Ballestas – Galapágy pro chudé

Nechci se titulkem nikoho dotknout, vždyť trávit dovolenou v Peru není právě znamením chudoby. Jedná se jen o přezdívku. Tak se totiž říká skaliskům v moři nedaleko poloostrova Paracas, správně po španělsku – Islas Ballestas.

Jak Inkové získávali sůl Petr Nejedlý

Jak Inkové získávali sůl

Před stovkami a stovkami let těžili Inkové sůl v kopcích nad údolím řeky Urubamba, nedaleko Cuzca. Nikoli z mořské vody, ale v horách ve výšce kolem 3000 metrů. Silně slaný horký pramen, který zde tryská ze země, rozvedli do tisíců malých bazénků. O další proces se postaralo slunce, voda se odpařovala a dělníci sbírali sůl.

Je v Peru bezpečně? Petr Nejedlý

Je v Peru bezpečně?

V 80. a 90. letech minulého století bylo Peru revolučním válečným polem a střetu státu a maoistické ideologie se turisté stěží mohli vyhnout. Odhaduje se, že gerilová válka vedená Světlou stezkou (Sendero luminoso) stála životy asi 70 000 lidí. V roce 1992 byl ale zatčen ideový vůdce Světlé stezky, profesor filozofie Abimael Guzmán a pro organizaci to byla smrtelná rána. Guzmán (nar. 1934) byl odsouzen na doživotí a Světlá stezka se stáhla.