Bimini tvoří dvojice ostrůvků omývaných Golfským proudem, známých už z románů Ernesta Hemingwaye, který zde žil ve 30. letech minulého století a popsal zdejší krásy v románech Stařec a moře a Ostrovy v proudu. Přestože pobřeží Floridy je vzdáleno jen půl hodiny letu malým letadlem, je zde po celý rok velmi málo turistů a liduprázdné nádherné pláže. Bimini jsou součástí bahamského souostroví, domovem několika set stálých obyvatel a již řadu let také sídlem mezinárodního týmu společnosti WildQuest, pořadatele relaxačních pobytů s plaváním s delfíny. WildQuest zde ve vesničce Porgy Bay vybudoval pro své klienty pohodlné zázemí pro odpočinek, cvičení jógy a meditace v nádherné zeleni přímo na břehu vnitřní laguny ostrova, jen pár desítek metrů od nekonečných pláží. Výhled přes zahradu na moře je cloněn jen lanovím katamaranu Dolphin Quest, na jehož palubě účastníci programu tráví mnoho hodin denně. Součástí jeho posádky jsou i krajané z ČR.
Zájemci o blízký kontakt s delfíny doslova z celého světa se tu střídají od dubna do listopadu v různorodých malých skupinkách v týdenních cyklech. Program kromě kontaktu s delfíny nabízí také obnovení sil ve spojení s přírodou a se sebou samými. Pro každého zájemce jsou k disposici lekce jógy a skupinová dechová cvičení či meditace, které spolu s výbornou a zdravou domácí stravou pomáhají tomu, aby prožitek sounáležitosti s lidmi, delfíny, oceánem a celou přírodou byl co nejsilnější. Bimini disponuje také nebývale silnou léčivou energii místa, ke které se váží pověsti o tzv. „prameni mládí“. Již v roce 1512 vyplul Juan Ponce de León, španělský společník Kryštofa Kolumba na výzkumnou plavbu s cílem nalézt legendární zemi „Bimini“ s pramenem věčného mládí. Objevil několik jiných bahamských ostrovů a rovněž Floridu, kterou pojmenoval podle květné neděle, avšak Bimini na své plavbě minul.
. .
Plavání s delfíny má mnoho lidí na svém seznamu
neuskutečněných snů
Denně vyplouvá pohodlný prostorný katamarán „Dolphin Quest“ na několik hodin vstříc delfínům na volný oceán. Delfíni nejsou nijak lákáni nebo rušeni – připlouvají, jen když „mají náladu“. Pravidelná setkání s nimi jsou však obvyklá – den „bez delfínů“ je výjimkou. Často projeví zájem o společné trávení volného času s lidmi i více skupinek delfínů denně. My jsme měli to štěstí dokonce v jeden den plavat se třemi druhy delfínů, kteří se v místních vodách vyskytují – místními skvrnitými delfíny kapverdskými (Atlantic Spotted Dolphin) a pobřežní i oceánskou formou větších a známějších delfínů skákavých (Bottlenose Dolphin Coastal and Offshore).
Zážitky ze společného plavání s divokými delfíny jsou v bahamských vodách ještě znásobeny krásou místní přírody. Bahamy dostaly svůj název od španělského slovního spojení baja mar – mělké moře, odliv. Většina kontaktů s delfíny probíhá na volném oceánu mimo dohled pevniny, avšak s pocitem pohodlí a bezpečí, který skýtá velmi teplá naprosto průzračná tyrkysová voda s většinou bílým písečným dnem a hloubkou jen mezi 4 až 10 metry. I proto se říká, že zdejší vody jsou tím nejlepším místem pro plavání s divokými delfíny na světě, vhodným dokonce i pro malé děti či postižené. V naší skupince se sešlo i několik maminek s dětmi a také delfíni neváhali přivést nám ukázat své zvídavé potomky až k lodi. Zdejší populace delfínů je výjimečná svým velmi aktivně projevovaným zájmem o komunikaci s lidmi. Lidé, kteří zažili plavání s volnými delfíny, popisují své prožitky velmi různě. Zdá se, že co přesně zažijete a co z „delfíních darů“ si do svého dalšího života odnesete, záleží hodně i na vás – vašem očekávání, otevřenosti a vnímavosti. Na čem se členové našeho „lidského hejna“ shodli nejvíce, je bezpodmínečná láska a štěstí, které vnímali při společném plavání s delfíny. Našly jsme tu s dcerkou díky delfínům, skvělým průvodcům a kapitánům a všem členům naší skupinky nečekaně mnoho radosti, krásy, přijetí, péče a lásky a navázaly nová přátelství s lidmi z mnoha zemí.
Děti a delfíňata
Pohoda na Bimini
Podvečer na pláži s lasturami křídlatců
Samozřejmě v čase, kdy delfíni zrovna nebyli nablízku, jsme si užili také plavání a pozorování bohatého života na útesech zvaných „Tři sestry – Three sisters“, kde lze kromě pestrých ryb potkat i menší druhy žraloků a velké mořské želvy. Pro milovníky tajemství je poblíž k vidění jen pár metrů pod hladinou také slavná „cesta do Atlantidy“ – „Bimini Road – way to Atlantis“ – pás kamenných útvarů často pravoúhlého tvaru, který je, jak mnozí věří, pozůstatkem starého chrámu z dob bájné Atlantidy.
Kouzelné chvíle odpočinku je možné prožít také na nekonečných plážích s nádherným bílým pískem. Na každém kroku tady narazíte na velké růžové lastury plže křídlatce velkého, který pod názvem „conch“ tvoří tradiční součást místní kuchyně. Lastury „conch shells“ slouží jako všudypřítomná dekorace, suvenýr a surovina pro výrobu půvabných šperků. Turisté z nedalekého amerického pobřeží se na rozdíl od mušlí na zdejších plážích téměř nevyskytují – hlučný turistický průmysl se všemi svými lákadly a ruchem tady dosud nekvete. Možná i proto, že nabídka služeb i zboží na ostrově je omezená – skoro vše se dováží. Dlouhodobě je ostrov spíše cílem individuálních sportovních rybářů, kteří si chtějí s rychlým člunem a dlouhým prutem změřit síly s některou velkou rybou.
Jak jste asi slyšeli, delfíni dovedou uzdravovat a měnit lidské vědomí. Říká se, a je to i má zkušenost, že dojmy ze setkání s divokými delfíny s plynoucím časem v paměti neblednou tak, jak se to děje běžně s jinými našimi vzpomínkami. Společné zážitky sdílené lidským a delfíním „hejnem“ při několika blízkých setkáních pod hladinou i nad ní zcela jistě tuto sílu mají. A také přinášejí skrze vlastní prožitek odpovědi na otázky, co jsou delfíni vlastně doopravdy zač. Možná vás napadne, že není snad nutné za delfíny cestovat přes půl světa, když jsou i v mnohých delfináriích daleko blíže. Kdo však zažije pozornost rodin divokých delfínů věnovanou lidem zcela dobrovolně v jejich přirozeném domově, už nikdy nebude považovat show se zajatými cvičenými delfíny za něco, co by si přál zažít, propagovat nebo svou návštěvou podpořit.
Je mým velkým přáním, aby bylo delfínům přiznáno právo žít jen v jejich přirozeném prostředí, kde se mohou lidem, vstupujícím s úctou a respektem do jejich světa, věnovat svobodně, ze svého rozhodnutí a s nepředstíranou radostí. A vám, kteří po setkání s delfíny toužíte, přeji brzké naplnění vašeho snu.
Odkazy:
www.silmarino.cz – web autorky
článku – delfíni, jachting, tvorba a prodej orgonitů
www.wildquest.com – web pořadatele
plavání s divokými delfíny na Bimini
www.bahamas.com – web o Bahamských
ostrovech, Bimini
www.idw.org – web o delfínech, jejich
ochraně a výzkumu interakcí delfínů a lidí