ANGLICKY: Libya
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: Al-Jamahiriyyah al-Arabiyyah al-Libiyyah
aš-Šabiyyah al-Ištirakiyyah al-Uzma
VELVYSLANECTVÍ: v ČR, Praha
ÚŘEDNÍ JAZYK: arabština
NEJUŽÍVANĚJŠÍ EVROPSKÝ JAZYK: angličtina
VÍZOVÁ POVINNOST: ano (Libye nevydává turistické vízum pro
jednotlivce bez napojení na CK)
MĚNA: libyjský dinár 1 LYD = 16,6 Kč
ROZLOHA: 1 759 540 km2
POČET OBYVATEL: 5 600 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 3
ETNICKÉ SLOŽENÍ: 90 % Arabové, zbytek Berbeři,
Tuaregové
NÁBOŽENSTVÍ: 99 % muslimové (sunnité)
HLAVNÍ MĚSTO: Tripolis 1 mil. obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Benghází, Misratah, Zuwarah, Al Khums
LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Libyan Airlines www.ln.aero
Libyan Airlines létají do cca 30 destinací v Libyi, severní
Africe, Blízkém Východě a Evropě
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Tripoli: Tripoli International
Airport
ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: hepatitida A, B, tetanus, meningitida, břišní tyfus
KDY CESTOVAT: únor – květen, v létě jen na pobřeží (na jihu v poušti teploty kolem 50°)
ČASOVÉ PÁSMO: UTC +2
SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
antická města Cyrene, Leptis Magna, Sabratha,
skalní kresby Tadrart Acacus,
tradiční osídlení Ghadames
NÁRODNÍ DOMÉNA: .ly
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
Petr Nejedlý |
Poušť sice neplodí trávu, plodí však hodnoty a zásady. Bezprostřední dotek pouště je pro mnohé lidi – nejen proroky a beduíny – druhým nejsilnějším dotekem v životě po doteku matky. Toto vysoce inspirativní prostředí jen musí najít svého nadaného vypravěče, který dokáže vytvořit jeho plný obraz.
Daniel Linnert |
Libye byla donedávna pro našince tak velkou neznámou, že si mnohdy pletl, jak se píší měkká a tvrdá i/y. Nebylo divu, vždyť obdržet individuální turistické vízum do země, které po 38 let vládl tvrdou rukou plukovník Kaddáfí, bylo bez známostí a úplatků vyloučené. Nám pomohla spolupráce s místní cestovní kanceláří a cesta do nekonečné pouště, jejích písečných dun a zelených oáz s jezery, byla otevřená.
Petr Nejedlý |
Dia Eddin Felfel je místopředsedou Libyjského klubu v ČR. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o krásách Libye, zelených oázách, poušti a saharských gazelách, odsuzuje Kaddáfího a jeho režim a odmítá, že by budoucnost Libye ohrožovala nesmiřitelnost jednotlivých kmenů.
Igor Brezovar |
Stovky aut tuniských pašeráků nafty mě dělily od vstupu do Libye. Všichni mě s úsměvem pouštěli dopředu, až jsem se dostal k prvnímu libyjskému celníkovi několik set metrů od hlavní budovy. Z celého srdce mě přivítal ve své zemi, welcome, sir, welcome. Z těch prvních slov jsem měl dobrý pocit, zkušenost mi napovídala, že jaké bude přivítání celníka, tak příjemní budou i místní lidé.
Pavel Bašta |
Jaká byla Libye v roce 1966? Malý obrázek si můžete udělat z fotografií Mirky Baštové. Po dlouhých stovkách let, kdy vládli na dnešním libyjském území cizinci – Osmané, Italové, Britové, Francouzi, uběhlo pouhých 15 let od vyhlášení samostatnosti. Do vojenského převratu Kaddáfího, který sesadil z trůnu libyjského krále Idrise I., zbývaly tři roky.
Petr Nejedlý |
V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Václav Marhoul o poušti, vrací se v myšlenkách k filmu Tobruk, natáčenému v Tunisku, povídá o Libyi, burkách, politice, ale i oblíbených českých řekách a o předloze svého příštího filmu.