ANGLICKY: Egypt
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: Jumhuriyah Misr al-Arabiya
VELVYSLANECTVÍ: v ČR, Praha
ÚŘEDNÍ JAZYK: arabština
NEJUŽÍVANĚJŠÍ EVROPSKÝ JAZYK: angličtina
VÍZOVÁ POVINNOST: ano
MĚNA: egyptská libra 1 EGP = 1,4 Kč
ROZLOHA: 1 001 450 km2
POČET OBYVATEL: 80 000 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 70
ETNICKÉ SLOŽENÍ: 99 % Arabové
NÁBOŽENSTVÍ: 90 % muslimové (sunnité), 10 %
křesťané
HLAVNÍ MĚSTO: Káhira 15 mil. obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Alexandria, Port Said, Suez, Mansoura
LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Egyptair www.egyptair.com
Egyptair – kromě mezinárodních letů asi 10 domácích
destinací
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Káhiře: Cairo International
Airport
ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: hepatitida A, B, tetanus, meningitida, břišní tyfus
KDY CESTOVAT: celoročně, v poušti se vyhněte letním měsícům
ČASOVÉ PÁSMO: UTC +2
SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
ruiny raně křesťanského města Abu Mena
Theby (chrámy Karnak a Luxor, Údolí králů)
staré město v Káhiře
ruiny města Memphis a pyramidová pole
núbijské památky od Abu Simbel až k Philae
kášter Svaté Kateřiny
fosilní nálezy v údolí Al-Hitan
NÁRODNÍ DOMÉNA: .eg
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
www.egypt.cz
www.starovekyegypt.net
Petr Nejedlý |
Zora Hesová vystudovala politologii, filosofii a islamologii ve Francii a Německu a arabštinu na Damašské univerzitě v Sýrii. Pracuje jako analytička Výzkumného centra AMO a koordinátorka projektů AMO v Egyptě. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vysvětluje problémy egyptské společnosti, vypráví o egyptských ženách i mužích, doporučuje navštívit oázu Siwa a dodává, že pro Egypťany není pes nečistým zvířetem, vždyť se svými psy běžně korzují po káhirských ulicích.
Petr Nejedlý |
„Noviny a televizi tehdy zaplavila reklama, v níž inzeroval, že se zavazují k tomu, že každé ženě věnují několikery decentní šaty a barevné šátky na hlavu, pokud se dotyčná rozhodne nosit hidžáb a do obchodu na důkaz vážnosti svého rozhodnutí přinese výměnou své staré šaty odhalující vnady.“
Zdeněk Müller |
Román egyptského zubaře Alá al-Aswáního se stal navzdory své otevřenosti a kritičnosti před deseti lety v Egyptě bestsellerem. Právě pro tuto otevřenost nebyl ovšem každému v Egyptě po chuti. Leč tento opus nepředstavuje v žádném případě nějakou lacinou politickou agitku. Jde o vynikající román, který lze zařadit do linie románů egyptského spisovatele Nagíba Mahfúze, nositele Nobelovy ceny za literaturu v roce 1988.
Tomáš Kubuš |
Káhira se probouzí a pěšky se prodíráme tou nepředstavitelnou masou aut, která stihla zablokovat všechny silnice. Ranní špička v Káhiře je doslova brutální. Přecházení ulic by měl každý cizinec odkoukat od místních. Auta se řítí zleva i zprava a co na to Káhiřan? Jednoduše jde, nerozhlíží se a jde. Zdánlivě pořádný adrenalin, ale ono to tak opravdu funguje.
Petr Nejedlý |
Letovisko Marsa Alam je pohádkovým světem barevných korálových zahrad a mezi milovníky šnorchlování a potápění zřejmě nejpopulárnější egyptskou destinací. Podmořský život je zde na dosah i začátečníkům a méně zkušeným, navíc poloha nedaleko obratníku Raka a nekonečná Sahara zaručují i v zimních měsících vyšší teploty vody i vzduchu.
Luděk Wellner |
Věhlasné pyramidy faraonů Chufua, Rachefa a Menkaurea v Gíze jsou už dnes prakticky součástí Káhiry a samozřejmým cílem velikého množství návštěvníků. S tím souvisí i hustý provoz, plná parkoviště, smog, prodejci a průvodci. Pyramidy v Dahšúru jsou však neméně atraktivní a díky jejich vzdálenosti od hlavního města bývá setkání s nimi mnohem intimnější.
Petr Nejedlý |
Luděk Wellner se účastnil prací českého egyptologického ústavu na egyptských vykopávkách a je autorem několika knih s egyptskou tématikou. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o svém vztahu k Egyptu a jeho historii, o Nilu, pyramidách i o mumiích v českých sbírkách.
Luděk Wellner |
Zase se na mě vrhá Egypťan a chce se angažovat kvůli potenciálnímu bakšiši. Ptá se, jestli chci vidět hrobku královny Hatšepsut, ale já vím, že je nepřístupná. Utíkám mu až k hrobce Ramesse IX., plné barevných scén setkání s bohy a textů Knihy mrtvých. Výjev šikmo se vznášejícího faraona podepřeného hadem v proudu paprsků před tváří Usirovou mne zaujme nejvíce. Pod zdobenými stropy si připadám jako v prostorném podzemním paláci. Čtvercová pohřební komora má v kamenné podlaze místo sarkofágu jen ohromnou vytesanou jámu.
Luděk Wellner |
Úkol zaměřit a zakreslit stavební plán polozbořených ruin pyramidy prince Verkauréa v Abúsíru mám za sebou. Zachytil jsem vše na milimetrový papír pro další zpracování, jak egyptologové požadovali. A nastala mimořádná chvíle, o které jsem snil od doby, kdy se mi poprvé dostaly do rukou knihy o egyptské archeologii. Bájné Théby, staroegyptský Veset, hlavní město Nové říše, staré ovšem více než 3 tisíciletí, už čeká.