TUNISKO

vlajka TUNISKO

ANGLICKY: Tunisia
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: al-Jumhuriyat at-Tunisiya

VELVYSLANECTVÍ: v ČR, Praha
ÚŘEDNÍ JAZYK: arabština
NEJUŽÍVANĚJŠÍ EVROPSKÝ JAZYK: francouzština
VÍZOVÁ POVINNOST: ne
MĚNA: tuniský dinár 1 TND = 8,2 Kč

ROZLOHA: 165 155 km2
POČET OBYVATEL: 10 330 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 62

ETNICKÉ SLOŽENÍ: drtivá většina Arabové, dále Berbeři, Evropané
NÁBOŽENSTVÍ: drtivá většina muslimové

HLAVNÍ MĚSTO: Tunis 2,2 mil. obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Sousse, Sfax, Kairouan, Gabes

LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Tunisair www.tunisair.com.tn
Tunisair – desítky zahraničních a několik domácích destinací
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Tunisu: Tunis-Carthage Airport

ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: hepatitida A, B, tetanus, meningitida, břišní tyfus

KDY CESTOVAT: celoročně, vyhněte se v létě poušti

ČASOVÉ PÁSMO: UTC +1

SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
antická města Kerkouane, Karthágo, Thugga
koloseum El Djem
NP Ichkeul
Mediny v Tunisu a Sousse
Kairouan

NÁRODNÍ DOMÉNA: .tn
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
www.tunisia.com
www.tourismtunisia.com
www.tunisiaonline.com

zobrazit mapu na celou obrazovku

Články - TUNISKO

Tunisko: Brána do arabského světa Petr Nejedlý

Tunisko: Brána do arabského světa

Tunisko je arabskou zemí vhodnou pro začátečníky. Cestování např. Egyptem, Alžírskem, Jemenem nebo Irákem nelze v současnosti z bezpečnostních důvodů doporučit, a to především cestování individuální. Tunisko je tak bránou do arabské kultury a způsobu života, navíc i bránou na Saharu, na jihu Tuniska jsou písečné duny největší pouště světa vskutku za humny.

Kartágo: V římských lázních Hannibalova města Petr Nejedlý

Kartágo: V římských lázních Hannibalova města

Kartágo. Jméno, které v myslích vyvolává ozvěnu předlouhé a krvavé historie světových dějin. Historie plné na svou dobu mimořádné mořeplavecké zdatnosti i krutých válek bez slitování. Co zůstalo v Kartágu, v současnosti na předměstí Tunisu, až do 21. století? Vždyť římští dobyvatelé a zároveň kati dokonali zničující zkázu, když nejen vyvrátili hradby Kartága, ale punskou metropoli srovnali se zemí, aby již nikdy nepovstala a dějiny na něj zapomněli.

Tunis: Čtvrť Sidi Bou Said a toulání medínou Petr Nejedlý

Tunis: Čtvrť Sidi Bou Said a toulání medínou

Tuniská medína bývá přeplněná, ovšem co jiného od medíny očekávat. V uličkách medíny se dá snadno ztratit, medína je labyrint, za pár okamžiků člověk neví, ze kterého směru přišel. Nevadí, najednou se prostě ocitnete v maličko chaotickém arabském světě. A když vyjdete ze súku a uliček plných obchodníků, jste před druhou nejstarší mešitou v Tunisku – Ez-Zitouna, v překladu Mešita olivovníku.

Amfiteátr El Jem: Vítejte ve starověkém africkém Římě Petr Nejedlý

Amfiteátr El Jem: Vítejte ve starověkém africkém Římě

El Jem byl třetí největší amfiteátr antického věku a největší v Africe. Na africkém kontinentu je nejen největší, ale také nejzachovalejší. Jeho návštěvnost dosahovala až 35 tisíc diváků, vyšší mívaly pouze proslulé Colosseum v Římě a kapujský amfiteátr nedaleko Neapole, ten je ovšem v mnohem zbědovanějším stavu než El Jem. Chorvatská Pula, francouzské Nîmes a Arles, italská Verona, tam všude jsou dobře zachovalé římské amfiteátry, před žádným z nich ale nečekají na své zákazníky velbloudi. Nejen velbloudi, také blízkost saharské pouště dodává amfiteátru El Jem nádech africké exotiky.

Přes solné jezero Chott el Djerid za Prsty světla – Deglet Nour Petr Nejedlý

Přes solné jezero Chott el Djerid za Prsty světla – Deglet Nour

Jsou údajně nejlepší na světě. Nemám vážnější důvod tomuto tvrzení nedůvěřovat. Kdo ochutná Deglet Nour v Tozeuru, doma už mu nikdy nebudou dovážené datle chutnat. Za nejlepšími datlemi jsme z Douz do Tozeuru jeli naší Toyotou Land Cruiser přes solné jezero Chott el Djerid. Neuvěřitelná pláň slibující fatu morgánu, kde se pod žhnoucím sluncem rodí kamenné pouštní růže.

Zmela – kemp v saharských dunách na jižní hranici Římské říše Petr Nejedlý

Zmela – kemp v saharských dunách na jižní hranici Římské říše

Když na Saharu, tak na Saharu. Spát mezi dunami, daleko od civilizace, ve stanu v poušti. Tam, kam zabloudí snad jen kočovní Berbeři nebo účastníci Africa Eco Race, např. Lukáš Kvapil, který na své husqvarně trénoval v dunách u oázy Ksar Ghilane právě před startem na závodě po afrických cestách necestách. Zmela je nic než kemp a všude kolem písečné duny. Stany (vojenského typu), teplota v noci pod nulou. Konec světa to ale není. Tady na jihu Tuniska už začíná pravá Sahara.

Kairouan – ve čtvrtém městě islámu, které ovlivnilo svět barev Petr Nejedlý

Kairouan – ve čtvrtém městě islámu, které ovlivnilo svět barev

Kairouan je po Mekce, Medině a Jeruzalému čtvrté nejposvátnější město islámského světa a sedm poutí do Kairouanu se vyrovná pouti do Mekky. Tak alespoň dokolečka opakují některé informační letáky. Kairouan je ovšem také město, v němž maloval Paul Klee a které tak ovlivnilo moderní umění.

Festival International du Sahara: <br>Mezi berberskými jezdci (2. díl) Petr Nejedlý

Festival International du Sahara:
Mezi berberskými jezdci (2. díl)

Poprvé se tzv. Camel Festival v Douz konal již v roce 1910, tehdy bylo Tunisko francouzským protektorátem. V současnosti je to největší mezinárodní festival nomádské a berberské kultury. Přes rok poklidné městečko Douz se během festivalu promění, denně přijíždějí hosté, aby zažili slavnost berberských komunit z celé Sahary.

Festival International du Sahara: <br>Mezi berberskými jezdci (1. díl) Petr Nejedlý

Festival International du Sahara:
Mezi berberskými jezdci (1. díl)

Prosinec, předvánoční čas. V městečku Douz na jihu Tuniska a na severní hranici Sahary žije přibližně 12 tisíc obyvatel a roste na 300 tisíc palem. Na 51. ročníku Festival International du Sahara (20. – 23. prosince) poznávala Cestomila umění a tradice saharské Afriky. Prastaré berberské Afriky. Závody velbloudů, berberští koně, lovící pouštní psi, beduínské obřady, tance, poezie.

Tuniský deník: <br>Festival International du Sahara Petr Nejedlý

Tuniský deník:
Festival International du Sahara

Závody velbloudů, arabští koně, tradiční svatební beduínské obřady, písně a tance, poezie, lovící pouštní psi, berberské ženy ozdobené nádhernými šperky – to vše na festivalu v městečku Douz na severním okraji Sahary. Přezdívaný jednoduše Camel Festival, nejstarší a nejnavštěvovanější podobná událost v Tunisku. Na 51. ročníku Festival International du Sahara nechybí Cestomila.