fotogalerie

Uprostřed Northern Territory: z Tennant Creek k Devils Marbles

Ďáblovy kuličky jsou dle domorodé víry vejce duhového hada. Nuže, naskládal je prapodivně ta svá žulová vejce, tyhle zaoblené kameny jsou do sebe bizarně zaklíněné, někde jakoby na sobě jen postávaly,…


Ostrov Nisyros aneb Kde Řekové žijí v sopce

Krok za krokem stoupáme k vesničce Nikea, jejíž bílé domky stojí na samé hraně kaldery, na skalách vysokých několik stovek metrů. Od moře nárazově fouká silný vítr, který znesnadňuje chůzi na úzké koz…


Bůh stvořil Mauricius a podle něho Ráj
aneb co Mark Twain nikdy nenapsal

Z Moky vede silnice dále na Centrální plošinu a do lesů jihozápadního Mauricia, do parku Black River Gorges. Blízko návštěvnického centra Le Pétrin je Grand Bassin, nejvýznamnější hinduistické poutní …


Plešivec aneb Také Brdy mají svůj Olymp

Plešivec je krásný ve všech ročních obdobích. Chodívám sem do chladivých lesů v horkém létě, na jaře, kdy je zde tak zeleno, na podzim do barevného lesa i v zimě, pokud množství sněhu procházku dovolí…


Austrálie: Kata Tjuta, Katherine Gorge, Shark Bay aneb Australský kýč za kýčem,

Loučím se s Uluru, naše auto Cedníček se řítí k Mount Olga, tyhle skály jsem viděla z Uluru. Správný název je Kata Tjuta/Mount Olga, domorodý název je udáván první a znamená mnoho hlav (Kata – hlava, …


Vlčnov: Jízda králů a koštování v búdách

„Na krála, matičko, na krála“ vykřikují vyšňoření legrúti na přezdobených koních a pak se jeden z nich nakloní s napřaženou pravicí směrem k dívce na chodníku a křičí krátkou veršovanou vyvolávku: „Př…


Dahšúr – výlet za nejkrásnějšími egyptskými pyramidami

Ke vchodu je třeba vystoupat schodištěm v boku pyramidy do výšky 28 metrů a pak v předklonu klesat strmým vstupním koridorem. Po cestě mne míjí jediný návštěvník, jinak je ohromná stavba prázdná. Ocit…


Japonsko: samurajský hrad Himedži, Hirošima a torii u ostrova Icukušima

Japonci kdysi určili tři nejkrásnější scenérie své země, tři nejkrásnější zahrady, nemohli vynechat ani tři nejslavnější hrady – Kumamoto, Macumoto a Himedži. Posledně jmenovaný je z nich možná úplně …


Zámek Buchlovice ve folklórním a pavím reji

Pod schody buchlovického zámku vyhrává kapela, je před čtvrtou odpoledne a velikonoční sláva pomalu končí. Muzikanti, kteří rozdávali radost od deváté ráno, se loudavým krokem rozcházejí. Dva tři odch…


Tajemný až nejtajemnější hrad

Čím a kde začít? Snad v Delfách, v dalekém Řecku. Výrazem „dalekém“ mám na mysli vzdálenost časovou. V dávné minulosti, když se antický svět hroutil, prošly Delfami keltské kmeny a nepochybně si odnes…


Austrálie: Přes Nimbin a ostrov Fraser na Uluru aneb Australský kýč za kýčem, 1.

Toužila jsem dýchat Austrálii, její buš, moře, pustiny a ticho. Před námi je 75 dní putování Austrálií. Kilometry ani nepočítáme, bude jich přes 25 tisíc. Jediným plánem je objet celou Austrálii a zab…


Ostrov Lombok – spánek v tropických květech

Nedotčené bělostné pláže lemované palmovými háji, na břehy narážející vlny nesoucí surfaře, vulkanické jezero v kaldeře sopky Rinjani, jedné z nejvyšších v Indonésii, vesničky muslimských Sasaků, hote…


Jižní Vietnam: Na člunech do delty Mekongu

Delta Mekongu je nekončící spletí říčních ramen, bažin, ostrůvků, rákosí. Své kalné vody vrhá do Jihočínského moře po putování dlouhém 4500 kilometrů, pramení daleko v tibetských horách. Naše výprava …


Strážnicko: Ze Strážnice za vínem do sklepních uliček Petrova

Prozpěvovali jsme si písně cimbálovky Strážničan, když jsme z karpatských kopců a luk nad Radějovem scházeli do Strážnice, města proslaveného slováckým folklórem. Nemuseli jsme se dívat do mapy, stači…


Turecko: Starověká Kekova aneb Málem trosečníkem v potopeném městě

Turecký rybář se tváří zavile, z jeho vrásčité tváře nelze vyčíst, zda nás smete příští vlna rozpoutaná Poseidónovým trojzubcem, nebo máme ještě nějakou naději na návrat do klidných vod přístavu. Na m…


Nový Zéland: Maorské tance ve vulkanickém parku Tongariro

Na chatě Waihohonu v národním parku Tongariro pro nás její maorský správce Anthony připravil večerní welcoming ceremony. Scénář odpovídal tradiční ceremonii, která provází návštěvu maorských vesnic. N…


Bílé Karpaty: Velká Javořina, česko-slovenská setkání a mongolský poklad

Cestou se otevírají nádherné výhledy dolů na louky a vesnice – Strání máme jako na dlani. Sem tam přelézáme padlé kmeny, všude plno kapradí a bujná vegetace. Vstoupili jsme do Národní přírodní rezerva…


Kjóto – Gion, kde gejša dává dobrou noc

Nejdříve jsem se vydal na pěší poznávání Gionu, čtvrti kjótských gejš. Zde v Kjótu se jim má správně říkat „geiko“, prý si to tak místní gejši, pardon, geiko, přejí. Geiko znamená „dítě umění“. V Gion…


Vraclav – poslední památník Vršovců

Při pohledu na ospalou malou vesničku Vraclav si člověk stěží představí, že právě tudy před tisíci lety proudilo zboží z končin západně od Čech směrem do Pobaltí a dále do Orientu. „*Bylo tu vídati Ru…


Owakudani – japonská vejce v sopce vařená

Ve výšce 1044 metrů se vystupuje ve stanici Owakudani. Údolí je vlastně kalderou sopky, která zde řádila asi před 3000 lety. Unikající sirné výpary jsou důkazem o aktivní vulkanické činnosti. Japonci …


Nalezené položky: 589 « První | < Předchozí | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | Další > | Poslední »