fotogalerie

Peloponés: putování do opuštěného byzantského města Mystras

Peloponés, hornatý poloostrov na jihu Řecka – vydáváme se za byzantskou kulturou, antickými svatyněmi, po stopách řecké války za nezávislost a do nedostupného Mani, kraje nemilosrdné vendety. Během tý…


Moravský kras: po stopách medvědů i lidí

Moravský kras, protkaný více než tisícovkou jeskyní, je jednou z nejstarších kapitol moravských dějin. V temných chodbách jeskyň objevili vědci kosterní pozůstatky medvědů, lvů, hyen, ale také stopy p…


NP Daintree a náhorní plošina Atherton aneb Hurá do tropů Queenslandu

Nejprve jsme tedy zamířili do pralesa NP Daintree. Ten se rozkládá na ploše zhruba 1200 km2 necelých 120 km severně od Cairns. Prales je unikátní hned ze dvou důvodů. Tak za prvé je to nejstarší deštn…


Borkovická blata:
z jihočeských vesnic za Blatskou princeznou

Obdélné návsi obklopené selskými usedlostmi, honosné domy a špýchary se zdobenými štíty, kapličky, rybníky. Takové je selské baroko, takové jsou jihočeské vesničky Komárov, Mažice, Klečaty, Zálší neda…


Shipwreck Coast:
za vraky k Loch Ard Gorge a Twelve Apostles

Shipwreck Coast – přiléhavější jméno bychom pro toto pobřeží stěží nacházeli. Kolik lidských životů bylo zmařeno v těchto vodách. Vraky nejméně 70 ztroskotaných lodí navěky odpočívají pod hladinou moř…


Bretaň: pobřeží v Cancale pro ústřice zrozené

Přístav Cancale nedaleko Saint-Malo byl bez vody, moře daleko, severovýchod Bretaně je proslulý svým odlivem. Jako v pohádce se v oparu v dálce vypíná silueta kláštera Mont St. Michel, ale tam je již …


Prambanan – hinduistické dědictví ostrova Jáva

Na věžích Prambananu se před námi otevřely legendy a mýty hinduistického světa – mocní bohové a bohyně v barvitých vtěleních, svatí mužové, strašliví démoni rákšasové a opičí vládce Hanumán se svou ar…


Středověký Rothenburg ob der Tauber: aneb Jak der Meistertrunk zachránil město

Je desátá hodina večerní a okna Ratstrinkstube se dnes naposledy otevírají. V jednom z nich postava generála katolických vojsk Tillyho, ve druhém radní protestantského Rothenburgu Nusch zvedá k ústům …


SOOS – bublající mofety v přírodní rezervaci nedaleko Františkových Lázní

Krajina Soosu je poseta stovkami mofet – výdechů suchého oxidu uhličitého, nesprávně označovaných jako bahenní sopky. Mofety jsou projevem doznívající vulkanické činnosti. Z rozpukané žuly hluboko v p…


Uprostřed Northern Territory: z Tennant Creek k Devils Marbles

Ďáblovy kuličky jsou dle domorodé víry vejce duhového hada. Nuže, naskládal je prapodivně ta svá žulová vejce, tyhle zaoblené kameny jsou do sebe bizarně zaklíněné, někde jakoby na sobě jen postávaly,…


Ostrov Nisyros aneb Kde Řekové žijí v sopce

Krok za krokem stoupáme k vesničce Nikea, jejíž bílé domky stojí na samé hraně kaldery, na skalách vysokých několik stovek metrů. Od moře nárazově fouká silný vítr, který znesnadňuje chůzi na úzké koz…


Bůh stvořil Mauricius a podle něho Ráj
aneb co Mark Twain nikdy nenapsal

Z Moky vede silnice dále na Centrální plošinu a do lesů jihozápadního Mauricia, do parku Black River Gorges. Blízko návštěvnického centra Le Pétrin je Grand Bassin, nejvýznamnější hinduistické poutní …


Plešivec aneb Také Brdy mají svůj Olymp

Plešivec je krásný ve všech ročních obdobích. Chodívám sem do chladivých lesů v horkém létě, na jaře, kdy je zde tak zeleno, na podzim do barevného lesa i v zimě, pokud množství sněhu procházku dovolí…


Austrálie: Kata Tjuta, Katherine Gorge, Shark Bay aneb Australský kýč za kýčem,

Loučím se s Uluru, naše auto Cedníček se řítí k Mount Olga, tyhle skály jsem viděla z Uluru. Správný název je Kata Tjuta/Mount Olga, domorodý název je udáván první a znamená mnoho hlav (Kata – hlava, …


Vlčnov: Jízda králů a koštování v búdách

„Na krála, matičko, na krála“ vykřikují vyšňoření legrúti na přezdobených koních a pak se jeden z nich nakloní s napřaženou pravicí směrem k dívce na chodníku a křičí krátkou veršovanou vyvolávku: „Př…


Dahšúr – výlet za nejkrásnějšími egyptskými pyramidami

Ke vchodu je třeba vystoupat schodištěm v boku pyramidy do výšky 28 metrů a pak v předklonu klesat strmým vstupním koridorem. Po cestě mne míjí jediný návštěvník, jinak je ohromná stavba prázdná. Ocit…


Japonsko: samurajský hrad Himedži, Hirošima a torii u ostrova Icukušima

Japonci kdysi určili tři nejkrásnější scenérie své země, tři nejkrásnější zahrady, nemohli vynechat ani tři nejslavnější hrady – Kumamoto, Macumoto a Himedži. Posledně jmenovaný je z nich možná úplně …


Zámek Buchlovice ve folklórním a pavím reji

Pod schody buchlovického zámku vyhrává kapela, je před čtvrtou odpoledne a velikonoční sláva pomalu končí. Muzikanti, kteří rozdávali radost od deváté ráno, se loudavým krokem rozcházejí. Dva tři odch…


Tajemný až nejtajemnější hrad

Čím a kde začít? Snad v Delfách, v dalekém Řecku. Výrazem „dalekém“ mám na mysli vzdálenost časovou. V dávné minulosti, když se antický svět hroutil, prošly Delfami keltské kmeny a nepochybně si odnes…


Austrálie: Přes Nimbin a ostrov Fraser na Uluru aneb Australský kýč za kýčem, 1.

Toužila jsem dýchat Austrálii, její buš, moře, pustiny a ticho. Před námi je 75 dní putování Austrálií. Kilometry ani nepočítáme, bude jich přes 25 tisíc. Jediným plánem je objet celou Austrálii a zab…


Nalezené položky: 578 « První | < Předchozí | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | Další > | Poslední »