fotogalerie

Židova strouha aneb Za Židy do kaňonu nedaleko Bechyně

Vydali jsme se z náměstí v Bechyni po žluté značce směrem na jih po proudu Lužnice. Po několika kilometrech se do Lužnice vlévá potok. Jmenuje se Židova strouha a o jeho jméně koluje několik pověstí. …


Dokud neuvidíš Nikko

„Dokud neuvidíš Nikko, nepoznal si, co je krásné“ – říká jedno staré japonské přísloví. Ve starobylém Nikku se Japonci obracejí ke své ztracené minulosti, v Nikku ožívají nepokořitelní samurajové.


Tokio tvořivé postmoderní doby

Jaké vlastně je Tokio, honilo se mi hlavou. Netroufám si hodnotit a použiji slova povolanějších. Antonín Líman ve svých esejích o japonské literatuře (Krajiny japonské duše) popisuje rychlou proměnu E…


Z Třeboně na Červené blato:
aneb Přemnoho příběhů psala blata

Přístup do rezervace Červené blato je snadný, je zde malé parkoviště, poté se jde směrem k lesu, přejde můstek a kousek za ním již začíná stezka. Jezdit na kole je zakázáno, kolo je možné zamknout u v…


Dotyky severního Vietnamu:
Hanoj a zátoka Ha Long

Uličky starého města dodnes nesou názvy 36 cechů. Takže se projděte mj. Uličkou porcelánových misek, Rýžovou, Košíkářskou, Uhelnou, Mědiryteckou nebo Kloboučnickou. Když jsme první večer za tmy dorazi…


Pražákům, těm je hej, Sv. Jan pod Skalou blízko maj

Svatojánská pouť se konávala poslední červnové neděle a vydávaly se sem nejen davy chudých poutníků, ale jsou doloženy i návštěvy habsburských císařů, např. Ferdinanda II. či Leopolda I. Méně dávná mi…


Tetín – kde Berounka plyne skalami

V roce 1922 prý žilo v Tetíně 1292 obyvatel a bylo zde 5 prodejen potravin, tři restaurace, pivo se kromě toho prodávalo na osmi místech, boty spravovalo 14 tetínských ševců… V 18. a 19. století měl T…


Luxor - po stopách faraonů Nové říše, 2. díl

Zase se na mě vrhá Egypťan a chce se angažovat kvůli potenciálnímu bakšiši. Ptá se, jestli chci vidět hrobku královny Hatšepsut, ale já vím, že je nepřístupná. Utíkám mu až k hrobce Ramesse IX., plné …


Luxor - po stopách faraonů Nové říše, 1. díl

Úkol zaměřit a zakreslit stavební plán polozbořených ruin pyramidy prince Verkauréa v Abúsíru mám za sebou. Zachytil jsem vše na milimetrový papír pro další zpracování, jak egyptologové požadovali. A …


Gili – indonéské ostrůvky pod Rinjani a měsícem

Na bělostné pláži stojí ratanová křesla a pohovky, uvelebíme se do polštářů a už je u nás číšník s dredy a objednáváme kari a banánové koktejly. A bylo to nejlepší kari v životě, má žena z něj dokonce…


Edinburgh

Edinburgh je ve 21. století docela podobný Edinburghu z dob výletu Karla Čapka a jeho „Anglických listů“. Město staré a město nové jsou stále odděleny železnicí, domy jsou kamenně šedé, a starý hrad, …


Maloskalsko – zimní toulání po ledu a skalách

Nebyl to nápad z nejlepších, vyrazit do úzkých skalních chodeb Maloskalska uprostřed zimy. V únorovém dnu ležel na cestičkách sevřených kolmými skalami zledovatělý sníh. Hrad Vranov-Pantheon bývá otev…


Prachovské skály – nejen o pravěkém reji
a českých buditelích

Nejen císař rakouský, ale především čeští buditelé pořádali výletní akce do Prachovských skal. „Jeli tam na dvou žebřinových vozech, ozdobených chvojím a bíločervenými prapory“ čtu o cestě Vojty Náp…


Česká Kanada – Kde se houby sbírají z vlaku

Česká Kanada, drsný kraj s pohnutou minulostí. Vydali jsme se do Slavonic a odtud ke hradu Landštejn a hlubokými lesy k originální vlakové zastávce u vesnice Kaproun.


Omán: Nizwa na prahu pouště aneb Jak beduín k bohatství přišel

Divoké a nebezpečné bývaly jižní oblasti Arabského poloostrova ovládané beduínskými kmeny. Svědčí o tom i bojovné beduínské verše: “Nepřítel do písku sražený je potravou kulhavé hyeny a sní svůj posle…


Rádžasthán – na velbloudu, pěšky i rikšou
2. díl

Kolayat je malá oáza v poušti s mnoha chrámy a ašramem. Je postavena kolem malého jezírka, které ji zásobuje vodou. Její obyvatelé na mě působili ještě exotičtěji než ti v předcházejících dnech. Vypad…


Rádžasthán – na velbloudu, pěšky i rikšou
1. díl

Když jsem putoval Indií poprvé, všímal jsem si její odlišnosti a nepochopitelnosti, a přehlížel mnohé z toho, co sdílí lidstvo po celém světě. Má druhá pouť mě zavedla na indický venkov a do zapomenut…


Bali aneb jak jsem viděl Gunung Agung

Poprvé jsem Gunung Agung uviděl z boeingu indonéské společnosti Garuda, kterým jsem letěl na ostrov Lombok. Nejvyšší sopka ostrova Bali (3142 metrů) jakoby byla přilepena nad mraky a tvářila se jako m…


Bretaň, malebným krajem Zrzavého a Gauguina

Češi se prý v baladické Bretani cítí jako doma, a nebude to jen propuknutím keltské módy po pádu komunistického režimu. Vždyť uchvácen Bretaní sem pravidelně jezdíval Jan Zrzavý, jehož oblíbenými míst…


V srdci starověké perské říše

Ó člověče, já jsem Kýros, jenž založil perskou říši a kraloval Asii. Nezáviď mi můj památník“. Tento nápis nechal na své hrobce vyrýt Kýros Veliký, zakladatel perské říše, jeden z nejprozíravěj­ších…


Nalezené položky: 589 « První | < Předchozí | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | Další > | Poslední »