fotogalerie

Kde se řeka Doubrava zve Doubravkou

Byl říjnový víkend, do hlubokého kaňonu Doubravy pronikaly mezi stromy podzimní sluneční paprsky, a my – slovy básníka F. Boštíka – odneseme si v srdci svém od tebe světla ještě víc, naše Doubravko. Ř…


Po stopách sv. Jana na Patmos

„Já, Jan, váš bratr a podílník s vámi na soužení a na království a na vytrvalosti ve spojení s Ježíšem, jsem se ocitl na ostrově zvaném Patmos, protože jsem mluvil o Bohu a vydával svědectví o Ježíšov…


Mons. Václav Malý: Pěší putování člověka učí

„Pěší putování člověka učí. Učí ho např. trpělivosti a rozložení sil v době, v níž od života žádáme dosažení všeho teď a okamžitě. Člověk je přitom spjat s prostředím, kterým putuje, a má příležitost …


Kaimanawa Mountains: Umukarikari – Urchin Trek

Půldruhé hodiny stoupáme lesem k travnatému hřebeni Kaimanawa Mountains. A pak se les konečně rozevře a výhled na sopky národního parku Tongariro – bere dech! Mraky, které ráno tu a tam zakryly oblohu…


Přes Chřiby na hrad Buchlov aneb Kde soudilo lovecké právo

Mnohá svědectví o minulosti starobylého Buchlova vydává tzv. lovecké právo. Na hradě se dochovaly vzácné rukopisy o činnosti buchlovského soudu v minulých staletích – *Černé knihy práva loveckého na h…


Hanoj – loutkové vodní divadlo a další střípky z vietnamské metropole

V podvečer se vypravujeme na vodní loutkové divadlo (roi nuoc). Je to prastaré umění, kterým se prý vesničané v deltě Rudé řeky bavili již před tisíci lety. Vlastně přesně nevím, o čem představení byl…


Istanbul: Eyüpova mešita je proroku Muhammadovi nejbližší

Istanbul je učebnicí islámské architektury, desítky a desítky minaretů se tyčí nad Bosporem, kde se prý potkávají Západ a Východ. Počet mešit nenechá nikoho na pochybách, které náboženství je v Istanb…


Barma: O politických mniších i kokosech s červeným turbanem

Barmanista Jan Bečka: „Určitě bych doporučil shlédnout představení loutkového divadla, což je možné například v Rangúnu nebo v Mandalaji. Je dobré vědět, že barmské loutkové hry nebyly nikdy určeny dě…


Carevo – jižní Bulharsko bez předsudků

Křišťálově průzračné moře temně modré barvy lemované písečnými plážemi i skalnatými útesy, pohoří Strandža ukrývající pohanské svatyně, báječná kuchyně za velmi příjemné ceny, ubytování na západoevrop…


Beglik Taš – z primorské pláže přímo k thrácké svatyni

Koho by napadlo, že pouhých 5 km od pláží Primorska, se na pahorku kdesi v lesích skrývá nefalšovaná pohanská thrácká svatyně. Dnes už se skrývat nemusí, nicméně ukrytá před zraky „smrtelníků“ byla ta…


Naadam – svátek všech Mongolů

Jen jedinkrát v roce se život v mongolském hlavním městě zastaví tak, jako druhý týden v červenci, kdy se koná tradiční festival Naadam. Diváci po dva dny s napětím sledují klání v mongolském zápase, …


Děčínský Sněžník aneb Babí léto na stolové hoře

Když se mlhy pod Děčínským Sněžníkem rozplynou, bývá odtud jeden z nejúžasnějších výhledů v Čechách. Na stolové hory za hranicí v Německu, Českosaské Švýcarsko, Lužické hory, hřebeny Krušných hor a pr…


Tiwanaku – pod ochranou Pachamamy v kolébce jihoamerických Indiánů

Pačamama, Pačamama, volala na mě ta indiánská duše. Pro Indiány na bolívijském Altiplanu je Pachamama Matkou Země, pradávným zdrojem života a jejich ochráncem. Indiáni prodávají její symboly, podobizn…


Kutná Hora: město královské milosti nejmilejší

„*Kutná Hora se svým okolím stala se zásluhou české turistiky českým Norimberkem, anebo lépe řečeno „českými Athénami“. Jako vzdělaný cizinec koří se před nedostihlou krásou byť i zříceného Parthenona…


Alentejo: Opevněná vesnice Monsaraz

Obyvatelé portugalského Alenteja jsou prý známí svou rozvážností a pomalostí. A s pravou alentejskou rozvážností kroutila hlavou jedna prodavačka na autobusovém nádraží v Evoře na mou žádost o lístek …


Hadí vesnice Le Mat aneb
Jak se jí syrové tlukoucí hadí srdce

A najednou jsme stáli před jednou klecí a vybírali hada. Kobry se nám zdály veliké, vybrali jsme nějakého menšího a štíhlého, mohl měřit kolem půldruhého metru. Asi pětadvacetiletý chlapík, který se p…


San Gimignano aneb Obrázkovou knihou na toskánský Manhattan

72 věží se prý původně tyčilo nad kamennými domy San Gimignana. Když se člověk dívá na městečko dnes, stěží si to dovede představit. Pouhých sedm tisíc obyvatel, domek na domku, kam se ty věže, vysoké…


Lago di Tovel:
Egyptské noční vody pod masívem Brenta

Brzy ráno jsme vyrazili autem z kempu od jezera Molveno směrem na sever na Cles a Tuenno, odkud je to po horské silničce posledních 12 km stoupání k jezeru Tovel. Italské Trentino zdobí hladiny stovek…


Zvíkov: Klekl jsem na dlaždice s orlíky a draky

*„Památná jest hradní kaple, r. 1812 poněkud opravená; malby freskové na stěnách jejích jsou velecennou památkou českého umění XV. i XVI. století. Věž zvaná „Markomanka“ jest velepamátná silnými zdmi;…


Norimberk – po stopách Albrechta Dürera

Ten titulek je, přiznávám, poněkud nepřesný, kráčet ve stopách Albrechta Dürera by znamenalo projít půl Evropy. Následovat ho na jeho studijních a pracovních cestách do Benátek, Colmaru i Brugg. A pro…


Nalezené položky: 589 « První | < Předchozí | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | Další > | Poslední »