fotogalerie

Erzurum, Ani, jezero Van
aneb Putování Anatolií a divokým Kurdistánem (2)

Ruiny Ani – někdejšího hlavního města bagratovské dynastie – se rozprostírají na planině, kterou odděluje od Arménie rokle vyhloubená řekou Arpa Cayi. Donedávna bylo pro vstup do Ani vyžadováno speciá…


Súdán, který zažíváme my, je zcela jiný než ten, který popisují v médiích

PhDr. Pavel Onderka vede od roku 2009 archeologické expedice Národního muzea do súdánské lokality Wad Ben Naga. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o krásách Súdánu a pohostinnosti místních lidí,…


Plavání s delfíny na ostrově Bimini

Plavání s delfíny má překvapivě mnoho lidí na svém seznamu neuskutečněných snů. Od pradávna byli delfíni lidmi ctěni jako bytosti vysoké inteligence a moudrosti. Delfíní radostný tanec na našem obzoru…


Kyjev aneb Přes Kresčatik do rodného domu Mistra Bulgakova (2)

Nechme nyní hlučnou tržnici za sebou a odeberme se na „kyjevský Montmartre“, na kopec, kam vede Andrejevskij spusk (Andrejevský úvoz), klikatá ulice dlážděná kočičími hlavami, z části rozbitá a poniče…


Východní Turecko aneb Putování Anatolií
a divokým Kurdistánem (1)

Přijměte pozvání k vyprávění o putování do východní části turecké země. Té, která sousedí s Gruzií, Arménií a také s Íránem, Irákem a Sýrií. Do neklidného regionu, který bývá nazýván „divokým Kurdistá…


Jiří Dědeček:
Kniha má na Kubě větší cenu než u nás

Jiří Dědeček: Kniha na Kubě má nepochybně výrazně větší cenu než u nás, kniha tam něco znamená, má větší společenský dopad. Existují tam ilegální knihovny, ale ten termín je často poněkud přehnaný, ne…


Kyjev aneb Přes Kresčatik do rodného domu Mistra Bulgakova

Nejdřív nás do nosu praštila strašná zima (je únor), na zemi ležel sníh, vítr zlověstně skučel a lidé se choulili oblečeni do zvířat, respektive do kožichů a kožešinových čepic. To je ale hrůza, pomys…


Jakarta – smutný osud Jalan Jaksa
a betonová hrůza Istiqlal

Jalan Jaksa už svou pověst ráje baťůžkářů pomalu ztrácí (nebo ztratila). Spíše je to špinavá ulice se žebrajícími dětmi, vytékající špinavou vodou kdo ví odkud, po setmění raději nevycházet. Je zde ně…


Je třeba jíti do Teplic

Pod masívem Krušných hor žije lázeňské město plné parků, zahrad a fontán, které si v minulých staletích oblíbili umělci i monarchové…
Na zamrzlém Horním rybníku se bruslilo a žádnou osobnost hude…


Seychely: Na plážích malebného ostrova Praslin

Ubytování v hotýlku, z něhož je to pár kroků na pláž s jemným bílým pískem, průzračná tyrkysová voda, v níž plavou hejna ryb, lenošení ve stínu endemických kokosových palem, báječný kokosový rum a ryb…


Rachid Khalil: Budoucnost Sýrie je světlá

Rachid Khalil: „Nejdříve by mne to táhlo do míst, která jsou spjata s revolucí, tedy především do města Homs. A také to Daraa, kde byly první demonstrace a kde 15. března 2011 začala syrská revoluce a…


Kérala aneb z přístavu Kóčin na čajové plantáže a do Backwaters

Na kéralské backwaters se pomalu snáší tma… venku začínají svůj koncert žáby, hmyz a ještě bůhví co, raději ani netušit, jaké potvůrky může člověk v této krajině potkat. Nacházíme se zpět na úrovni mo…


Vzpomínka na Súdán

Před třemi lety jsme na naší dlouhé cestě napříč africkým kontinentem navštívili i Súdán, neklidnou zemi, kde se střetávali a střetávají dva světy – arabský a černý. Jiná možnost nebyla, z Egypta do E…


Libyjské oázy aneb Pětidenní putování Saharou

Libye byla donedávna pro našince tak velkou neznámou, že si mnohdy pletl, jak se píší měkká a tvrdá i/y. Nebylo divu, vždyť obdržet individuální turistické vízum do země, které po 38 let vládl tvrdou …


Marsa Alam:
Pohádkový korálový svět v Rudém moři

Letovisko Marsa Alam je pohádkovým světem barevných korálových zahrad a mezi milovníky šnorchlování a potápění zřejmě nejpopulárnější egyptskou destinací. Podmořský život je zde na dosah i začátečníků…


Jak vypadají Bruggy z kanálů

Kdo nebyl na kanálech, nebyl v Bruggách. Přestože si agentury za projížďku účtují více než sedm eur a vše probíhá příliš rychle a neosobně, opakuji, projeďte se po kanálech. Jakoby člověk zabloudil mí…


Alhambra: Červené město provinční kultury

Alhambra vypadá zvenku jako mohutná vojenská pevnost, ale když vkročíte dovnitř, ocitnete se ve světě zjemnělé islámské architektury – v místnostech bohatě zdobených štukem a spletitými vzory a na dvo…


Zimní Povydří aneb Rezavá kráska Vydra ve sněhobílém rouchu

V letních měsících se na nejkrásnější úsek Vydry – 7 km dlouhou trasu naučné stezky mezi Čenkovou pilou a Antýglem – vydává až dva tisíce lidí denně. Ani v zimních měsících není Povydří pustý kraj, ví…


Eddin Felfel: S povídačkami o kmenech, které se pobijí mezi sebou, začal Kaddáfí

Eddin Felfel: Oázy si zamilujete. Jsou nepopsatelné. Když tam jedete, doprava doleva nahoru dolu, nikde žádný život, jen modré nebe a všude kolem žlutá poušť. Dva tři dny vidíte jen žlutou. A pak se n…


Kašperské Hory: Hrad Kašperk v romantickém zimním rouchu

Zimní prohlídky Kašperka okořenili průvodci vyprávěním o vytápění hradu v dobách středověku. A to od nejprimitivnějších železných košů, v nichž plál otevřený oheň a všudypřítomný kouř dusil hradní pan…


Nalezené položky: 589 « První | < Předchozí | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | Další > | Poslední »