ANGLICKY: Lebanon
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: al-Jumhuriya al-Lubnaniya
VELVYSLANECTVÍ: v ČR, Praha czklebemb@vol.cz
ÚŘEDNÍ JAZYK: arabština
NEJUŽÍVANĚJŠÍ EVROPSKÝ JAZYK: angličtina
VÍZOVÁ POVINNOST: ano
MĚNA: libanonská libra 100 LBP = 1,5 Kč
ROZLOHA: 10 452 km2
POČET OBYVATEL: 3 800 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 363
ETNICKÉ SLOŽENÍ: 80 % Libanonci, 12 % Palestinci, dále
Syřané, Arméni, Kurdové
NÁBOŽENSTVÍ: 55 % muslimové (33 % šíité, 22 % sunnité), 40 %
křesťané
HLAVNÍ MĚSTO: Bejrút 1,5 mil. obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Tarábulus (Tripolis), Súr, Zahla, Saidá
(Sidon)
LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Middle East Airlines www.mea.com.lb
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Bejrútu: Beirut Rafic Hariri International
Airport
ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: hepatitida A, B, tetanus, břišní tyfus
KDY CESTOVAT: jaro, podzim
ČASOVÉ PÁSMO: UTC +2
SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
Anjar – ruiny města založeného Umájovským chalífou na začátku
8. stol.
Baalbek – ruiny antického města
Byblos – ruiny fénického města
Tyr – město se starověkými památkami
Ouadi Qadisha (Svaté údolí) a Posvátný cedrový les (Horsh Arz
el-Rab)
NÁRODNÍ DOMÉNA: .lb
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
www.tourism-lebanon.com
www.baalbeck.org.lb
Petr Nejedlý |
Není na světě mnoho měst postavených umajjovskými chalífy podle římského vzoru. Znám jediné – libanonský Anjar. Přestože je mladší a méně známý než Baalbek, Týros, Sidon a další prastará libanonská obchodní města, je právem zapsán na seznam světového kulturního dědictví.
Petr Nejedlý |
Libanonské cedrové lesy jsou nejstarší písemně doložené lesy v historii. Píše se o nich nejen v Bibli, ale též v Eposu o Gilgamešovi i v Talmudu. Krása, vytrvalost, vznešenost, důstojnost, ušlechtilost – těmito slovy popisují cedr spisovatelé minulosti i současnosti. Libanonci jim říkají „Cedry Páně“ (Cedars of Lord).
Petr Nejedlý |
Téměř 30 let tvořili nejlepší architekti a stavitelé z Damašku palác pro nejmocnějšího emíra Libanonu. Bašír Chehab II. Veliký ho nazval Beiteddine – Dům víry. Kdyby ho navštívil Karel Čapek, jistě by napsal, že palác byl vystavěn pro duchovní sybarity, kteří ležíce na zádech, oddávali se nevyčerpatelné a snivé kontemplaci. Však se Beiteddine přezdívá libanonská Alhambra.
Petr Nejedlý |
Týros byl založen již někdy na začátku 3. tisíciletí př. n. l. Říkávalo se mu „Královna moří“ neboť lodě obchodníků a kolonizátorů z Týru ovládaly Středozemní moře stovky a stovky let. Příběhy z Bible vyprávějí o jeho pýše a kráse, které vyvolaly strašlivý boží hněv. V současnosti nosí jiholibanonský Týros arabské jméno Súr (Skála) a je městem s převážně šíitskou populací.
Petr Nejedlý |
Necelé dva kilometry od Sidonu uprostřed zelených citrusových hájů se schovávají téměř neznámé ruiny jediného fénického chrámu v Libanonu, z něhož se až do 21. století zachovalo více než základové zdivo. Chrám byl zasvěcen bohu lékařství a znovuzrození Ešmunovi, který je spojován se starořeckým „otcem“ všech lékařů Asklépiem.
Petr Nejedlý |
Sedíme na terase zrekonstruovaného karavanseraje Khan al-Franj, který byl obnoven z peněz nadace zavražděného bývalého premiéra R. Harírího. Uvelebeni v pohodlných polštářích shlížíme na minarety starých i nových mešit, kříže kostelů, malý přístav a křižáckou pevnost. Vítejte v Sidonu, prastarém městě, o kterém se mnohokrát vypráví v Bibli.
Pavel Bašta |
Jaký byl Libanon před 45 lety? Zemi se přezdívalo „Švýcarsko Blízkého východu“ a metropole Bejrút byla pravděpodobně nejturističtějším arabským městem, kterému se přes vzrůstající napětí mezi muslimy a křesťany říkávalo „Paříž blízkého východu“. Do libanonských hor se jezdilo lyžovat a reklamy oznamovaly, že tentýž den můžete sjet z hor a vykoupat se v teplém moři.