ANGLICKY: Sri Lanka
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU:
Šri Lamka Prajatantrika Samajavadi Janarajaya,
Ilankai Jananayaka Čošaličak Kutiyaraču
VELVYSLANECTVÍ: v Německu, Berlín www.srilanka-botschaft.de
v Rakousku, Vídeň
ÚŘEDNÍ JAZYK: sinhálština, tamilština
NEJUŽÍVANĚJŠÍ EVROPSKÝ JAZYK: angličtina
VÍZOVÁ POVINNOST: ano
MĚNA: srílanská rupie 100 LKR = 12,4 Kč
ROZLOHA: 65 610 km2
POČET OBYVATEL: 21 000 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 320
ETNICKÉ SLOŽENÍ: 74 % Sinhálci, 14 % Tamilové, 7 % Moorové
(arabského původu)
NÁBOŽENSTVÍ: 71 % buddhisté, 13 % hinduisté, 8 % muslimové,
7 % křesťané
HLAVNÍ MĚSTO: Colombo 600 000 obyv. (oficiálně Šrí
Džajawardenapura Kotte na předměstí Colomba, 110 000 obyv.)
DALŠÍ MĚSTA: Moratuwa, Jaffna, Dehiwala-Mt. Lavinia, Kandy,
Anurádhapura
LETECKÉ SPOLEČNOSTI: SriLankan Airlines www.srilankan.aero
SriLankan Airlines provozují pouze mezinárodní lety
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Colombu: Bandaranaike International
Airport
ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: malárie, hepatitida A, B, tetanus, břišní tyfus, japonská encefalitida, vzteklina, dengue, cholera
KDY CESTOVAT: prosinec až březen
ČASOVÉ PÁSMO: UTC +5,5
SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
svaté město Anuradhapura
svaté město Kandy
ruiny historického města Sigiriya
ruiny historického města Polonnaruwa
Galle – staré evropské opevněné město
rezervace Sinharaja
Zlatý chrám Dambulla
Centrální vysočina
NÁRODNÍ DOMÉNA: .lk
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
www.cultural.gov.lk
www.ccf.lk/index.php
www.srilankatourism.org
http://sigiriya.org
www.tourslanka.com
www.lankalibrary.com
http://discover.lankanest.com
http://sigiriya.org/html/frescos.htm
www.daladamaligawa.org
www.speaksinhala.com
Lukáš Kopecký |
Ostrůvek Nainativu najdeme na mapě na úplném severu Šrí Lanky, do Indie, co by jeden kamenem dohodil. V hotýlku v Jaffně dostáváme tip na ochutnání tamní kallu, což nebude nic jiného než palmové víno. A vypadá to, že zábavná bude nejen ochutnávka, ale také cesta. Nejprve se autobusem dostáváme do Kurikattuwanu na ostrově Pungudutivu, odkud snad každou hodinu pendlují lodě na Nainativu a zpět. No, lodě…
Petr Nejedlý |
Časté vpády dobyvatelů z blízkého a mocného kontinentu, evropští kolonizátoři, nekončící občanská válka za rozdělení země, nám východoevropanům podezřelé slovo „socialistický“ v názvu státu, v době nedávné i zničující tsunami. Nespočet ran udeřilo na ostrov, který jeho obyvatelé přesto označují šťastným již v samotném jméně – Šrí Lanka.
Petr Nejedlý |
Vidžaja, syn legendárního Síhabáhy, zrozeného ze síly lva, přivedl svůj kmen na ostrov Lanka. Čtvrtý ze sinhálských panovníků Pandukabhaja založil osadu jménem Anurádhagáma. Později se pod jménem Anuradhapura stala na tisíc let mocenským a kulturním centrem buddhistické Lanky. Anuradhapura stojí i u počátků nevraživosti mezi Sinhálci a Tamily, byla totiž rozvrácena a zničena jednou z nejmocnějších tamilských dobyvačných vln v 10. století.
Petr Nejedlý |
V roce 933 obsadil tamilský panovník Rádžarádža I. severní provincie Šrí Lanky a zničil přes tisíc let staré královské město Anuradhapuru. Téměř sto let trvalo povstání a boje proti dobyvatelům, než je Vidžajabáha vyhnal a nechal se v polorozbořeném starém sídle svých sinhálských předků korunovat králem.
Petr Nejedlý |
Z mlžného ranního oparu vznášejícího se nad džunglí se do výše asi dvou set metrů vypíná holá skála, jakási stolová hora, která vstoupila do historie ostrova jako symbol zrady a krutosti – Sigiriya. Na jejím vrcholu stával nedobytný palác, který měl svého panovníka uchránit před trestem za vraždu vlastního otce.
Petr Nejedlý |
Anuradhapura i Polonnaruwa patřili v 16. století dávné minulosti. Na březích Cejlonu přistáli první Evropané – Portugalci – a brzy ovládli pobřežní oblasti, z nichž kontrolovali obchod s kořením. Do hornatých centrálních oblastí ostrova, kde postupně sílilo království Kandy, se Portugalci nepouštěli.
Petr Nejedlý |
Sloni Evropany vždy fascinovaly, naháněly jim strach od dob, kdy na nich starověcí dobyvatelé Pyrrhos a Hanibal přivedly do Evropy své vojáky. Dnes vidíme slony v zoologických zahradách, jak se líně procházejí a sem tam sežerou nějaký ten keřík. Ale v Pinnawale na Šrí Lance…