MYANMAR

vlajka MYANMAR

ANGLICKY: Burma
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: Myanmar Naingngandaw

VELVYSLANECTVÍ: v Německu, Berlín
ÚŘEDNÍ JAZYK: barmština
NEJUŽÍVANĚJŠÍ EVROPSKÝ JAZYK: angličtina
VÍZOVÁ POVINNOST: ano
MĚNA: kyat 1 MMK = 0,02 Kč

ROZLOHA: 676 577 km2
POČET OBYVATEL: 48 000 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 71

ETNICKÉ SLOŽENÍ: 70 % Barmánci, 9 % Šanové, 7 % Karenové, dále Arakanci, Monové, Číňané, Indové
NÁBOŽENSTVÍ: 90 % buddhisté, 4 % křesťané, 4 % muslimové

HLAVNÍ MĚSTO: Neipyijto 900 000 obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Rangún, Mandalay, Puthein, Sittwe

LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Myanmar Airways International www.maiair.com
Myanmar Airways International provozují pouze mezinárodní lety
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Rangúnu: Yangon International Airport

ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: malárie, hepatitida A, B, tetanus, břišní tyfus, vzteklina, japonská encefalitida, dengue, polio

KDY CESTOVAT: prosinec až únor

ČASOVÉ PÁSMO: UTC +6,5

SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
Halin, Beikthano a Sri Ksetra – historická města Pyu

NÁRODNÍ DOMÉNA: .mn
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:

zobrazit mapu na celou obrazovku

Články - MYANMAR

Myanmar: Vzhůru na Mt. Victoria Šárka Vacková

Myanmar: Vzhůru na Mt. Victoria

Zapomenutá vesnice státu Chin, 8hodinová cesta džípem, oběd v chatrči se slepicemi, starý horský kmen s dětskými tvářemi i potetovanými ženami, úchvatný výhled do Myanmaru, Bangladéše a na indické hory. Taková je Mount Victoria. Krásná i drsná a také živá a nepředvídatelná.

Recenze: <br>Turistický průvodce Myanmar (Barma) Petr Nejedlý

Recenze:
Turistický průvodce Myanmar (Barma)

Nepřístupná a pod vládou despotických vraždících generálů – tak jsme znali po celá desetiletí turisticky nejméně dotčenou zemi jihovýchodní Asie – Myanmar. Časy se ale mění a dnešní Myanmar už není tolik tajemný a neznámý. Naopak, Myanmar zaplavují turisté z celého světa a z kdysi nedostupné země se stala lákavá turistická destinace. Nakladatelství Rough Guides vydalo v únoru svého prvního průvodce Myanmarem a trvalo jen několik měsíců, než ho nakladatelství JOTA přeložilo a vydalo v češtině.

Myanmar: Pyin Oo Lwin aneb Botanické <br>a vodopádové nadšení Šárka Vacková

Myanmar: Pyin Oo Lwin aneb Botanické
a vodopádové nadšení

Necelých sedmdesát kilometrů východně od Mandalaje na hranici Šanských hor leží městečko zvané Pyin Oo Lwin. Nadmořská výška 1100 metrů má nemalý vliv na jeho příjemné klima. To si v koloniálních dobách užívaly i britské jednotky a tradiční koloniální stavby a věž s hodinami anglického stylu dodnes napovídají silné britské dědictví. A jaký byl náš den v Pyin Oo Lwin – orchidejový park, bambusová buš, motorkářská jízda s místnímu kluky, vodopády s duhovou clonou a melounová sladká tečka na konec.

Myanmar: Vlakem přes viadukt Gokteik Šárka Vacková

Myanmar: Vlakem přes viadukt Gokteik

Už jste někdy jeli rychlostí kroku nad propastí barmského kaňonu? Gokteik patří k nejproslulejším železničním viaduktům světa. Co dříve sledovat? Výhled do rokle strašně hluboko dole, nebo nejisté pomalé popojíždění strojvedoucího? Necelý kilometr musí každému připadat jako věčnost. Úzké koleje jako z párátek vržou pod tíhou mašinky, ta se sune pomalu a opatrně, takže máme dostatek času si přes sto let staré dílo užít.

Myanmar: Hsipaw a festival Bawgyo Šárka Vacková

Myanmar: Hsipaw a festival Bawgyo

Hsipaw nemá architektonické památky jako Bagan ani plovoucí vesničky jako Inle, ale nadchne svým přirozeným charakterem a svěžestí horských vesniček. Asi proto tady baťůžkáři nakonec zůstanou déle než původně plánovali.

Myanmar: Inwa a Amarapura aneb Víme, jak restartovat PC, ale z čeho pochází nit? Šárka Vacková

Myanmar: Inwa a Amarapura aneb Víme, jak restartovat PC, ale z čeho pochází nit?

Z rozpálené Mandalaje je lepší co nejrychleji utéct, nebo se tam upečete. Zastavujeme taxík a s řidičem se domlouváme, že nás za 25 000 čatů vezme na celodenní výlet směr Inwa a Amarapura. Cestou, jak jinak, staví v několika manufakturách. Je smutné, jak rychle jsme my Evropané zapomněli na starou jednoduchou práci, vždyť vidíme jen hotový kus a doba nám zaslepila oči. Za tím jedním kusem dřevěné misky na ovoce nebo ubrusem stojí práce šikovného člověka a určitá dávka jeho času. Kolik práce je potřeba například na obyčejnou špulku nitě…

Myanmar: Mandalaj (Mandalay) aneb Putování za mandalajskou esencí bytí Šárka Vacková

Myanmar: Mandalaj (Mandalay) aneb Putování za mandalajskou esencí bytí

Nahlédněme pod prašnou clonu mandalajských bran a nechme se okouzlit čarovnou krásou teakového kláštera, královského paláce i panoramatického výhledu na největší řeku země Iravadi. Pročtěme si největší knihu světa a smočme mlsné jazýčky do třtinové šťávy, v níž snad – uprostřed prachových částeček vířících stojící vzduch – najdeme i schovanou mandalajskou esenci bytí.

Myanmar: Jezero Inle aneb Jak utéci před turistickým ruchem Šárka Vacková

Myanmar: Jezero Inle aneb Jak utéci před turistickým ruchem

Lodě plné turistů a rybáři pádlující nohou a natahující ruku pro dýško za cvaknutí foťákem. Kdepak. Inle může vypadat i jinak: jeskyně se psím doprovodem, fotbalový zápas, výroba cukrové třtiny a sklenka palmového vína s místními. Přijměte pozvání na výpravu za pravým srdcem jezera schovaným pod turistickou slupkou.

Myanmar: Bagan, jak ho neznáte Šárka Vacková

Myanmar: Bagan, jak ho neznáte

40 km² a 2230 malých, velkých, baňatých i hranatých templů. Vyprahlá prašná půda, sběrači mincí a masa turistů cvakajících foťákem při západu slunce. Tak to je Bagan z prospektů cestovních kanceláří. A co takhle časem dýchající malinké charismatické pagody z okrově zbarvených cihel, kaktusové hradby, pastevci v klapajících dřevácích a hadí překvapení v e-biku? I takový je Bagan, starobylé duchovní centrum Myanmaru.

Sabe Amthor Soe, ředitelka Burma Center Prague: Cestujte Barmou zodpovědně Petr Nejedlý

Sabe Amthor Soe, ředitelka Burma Center Prague: Cestujte Barmou zodpovědně

Sabe Amthor Soe, ředitelka Burma Center Prague, vypráví v rozhovoru pro www.cestomila.cz o politickém vývoji v Barmě, setkání s disidentkou Aun Schan Su Ťij a projektu o zodpovědném cestování do Barmy. Vysvětluje také současné problémy mezi muslimy a buddhisty v Barmě i postavení barmských uprchlíků v ČR.

Knižní tipy: Osvobození od strachu Petr Nejedlý

Knižní tipy: Osvobození od strachu

Je to dlouhotrvající a vyčerpávající práce vykonávaná obvykle ženami. Typickým obrázkem, spojeným s barmským venkovem, jsou dlouhé řady žen sehnutých nad zatopenými rýžovými poli. Přesazování rýže, jež hraje tak důležitou úlohu v životě země, je tématem mnoha písní a tanců.

Barmanista Jan Bečka o politických mniších i kokosech s červeným turbanem Petr Nejedlý

Barmanista Jan Bečka o politických mniších i kokosech s červeným turbanem

Barmanista PhDr. Jan Bečka, CSc., filolog a historik, je vědeckým pracovníkem Orientálního ústavu AV ČR v.v.i. V letech 1996 až 2000 působil jako první velvyslanec České republiky v Thajsku (akreditovaný současně v Kambodži, Laosu a Barmě/Myanmě). V roce 2007 vydal v NLN knihu Dějiny Barmy, která je výsledkem jeho téměř půlstoleté orientalistické specializace. V rozhovoru pro www.cestomila.cz odpovídá na otázky týkající se historických událostí i současných problémů Barmy.

Rozhovor – Sabe Amthor Soe, <br>ředitelka Burma Center Prague Petr Nejedlý

Rozhovor – Sabe Amthor Soe,
ředitelka Burma Center Prague

„Máte možnost navštívit jen tu pozlacenou část Barmy, kterou vám chce vojenský režim ukázat“ říká ředitelka Burma Center Prague Sabe Amthor Soe v rozhovoru pro www.cestomila.cz. Vypráví o turistice v Barmě, barmském venkovu, starém královském městě Pugan, o pomoci pronásledovaným barmským menšinám a násilí vládnoucí vojenské junty.

Cestovat do Barmy – ano či ne? Petr Nejedlý

Cestovat do Barmy – ano či ne?

Barma se svou svébytnou kulturou, úchvatnými památkami a panenskou přírodou zůstává dosud nedotčená negativními aspekty masové turistiky a prodchnutá duchovnem. Barmánci jsou neuvěřitelně přátelští a pohostinní. Kdo někdy navštívil Barmu, bude ji už vždy nosit ve svém srdci. Zároveň však v Barmě panuje jedna z nejkrutějších diktatur na světě. Vojenská junta ovládá zemi s neskrývaným terorem a brutalitou.