UZBEKISTÁN

vlajka UZBEKISTÁN

ANGLICKY: Uzbekistan
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: O´zbekiston Respublikasi

VELVYSLANECTVÍ: v Německu, Berlín www.uzbekistan.de
ÚŘEDNÍ JAZYK: uzbečtina
NEJUŽÍVANĚJŠÍ EVROPSKÝ JAZYK: ruština
VÍZOVÁ POVINNOST: ne
MĚNA: sum 100 UZS = 0,19 Kč

ROZLOHA: 447 400 km2
POČET OBYVATEL: 28 000 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 62

ETNICKÉ SLOŽENÍ: 74 % Uzbeci, 5 % Tadžikové, 4 % Rusové, celkem
asi 130 národů

NÁBOŽENSTVÍ: 90 % muslimové (96 % z nich sunnité), 8 % křesťané

HLAVNÍ MĚSTO: Taškent 2,2 mil. obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Samarkand, Bukhara (Buchara), Nukus, Namangan, Andižan, Fergana, Karši

LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Uzbekistan Airways www.uzairways.com
Uzbekistan Airways létají do tuctu domácích a desítek zahraničních destinací
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Taškentu: Tashkent International Airport

ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: hepahepatitida A, B, tetanus, břišní tyfus, vzteklina

KDY CESTOVAT: jaro a podzim

ČASOVÉ PÁSMO: UTC +5

SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
Buchara – historické centrum
Shakhrisyabz (Šachrisabz) – historické centrum
Samarkand
Itchan Kala – staré město oázy Chiva

NÁRODNÍ DOMÉNA: .uz
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:

zobrazit mapu na celou obrazovku

Články - UZBEKISTÁN

Samarkand: Od Sogdiany po Timura (2. díl) Petr Nejedlý

Samarkand: Od Sogdiany po Timura (2. díl)

Asi kilometr severovýchodně od Registánu se na mapě Samarkandu objevuje trojúhelník prázdného prostoru o stranách dlouhých přibližně dva kilometry. V současnosti pouze zbytky hliněných valů zarostlých trávou, v minulosti Afrasiyab, nejstarší osídlení Samarkandu, zničené vpádem Čingischána. Afrasiyab býval zřejmě již od 6. století před naším letopočtem centrem Sogdiany, která se rozkládala na území několika dnešních států, kromě Uzbekistánu i Tádžikistánu, Kazachstánu a Kyrgystánu.

Samarkand aneb Timur bořil svět a stavěl své město (1. díl) Petr Nejedlý

Samarkand aneb Timur bořil svět a stavěl své město (1. díl)

Kdysi křižovatka světových kultur s historií sahající více než dvě a půl tisíciletí zpět. Historický Samarkand má dvě polohy. Na severovýchodě současného města se nacházejí pozůstatky starověkého osídlení Afrasiyab zničeného vpádem Čingischána. V samotném středu města náměstí Registán a památky na Timurovskou říši. Registán, tam musí začít každá návštěva Samarkandu. I ve večerních hodinách spousta lidí posedává na mramorových schodech nebo v parku na lavičkách.

Ayaz Kala, Toprak Kala, Kyzyl Kala: Starověké pevnosti střežící poušť Petr Nejedlý

Ayaz Kala, Toprak Kala, Kyzyl Kala: Starověké pevnosti střežící poušť

Ayaz-Kala v severozápadním Uzbekistánu byla pravděpodobně už od 4. století př. n. l. součástí řetězce pevností chránících před nevítanými hosty vzkvétající říši Chórezm. Nedaleko od pevnosti je možné se ubytovat v kempu v tradičních jurtách a zažít noc v poušti s nekonečným množstvím hvězd.

Buchara: Minaret smrti jako nejkrásnější architektura italské renesance (2. díl) Petr Nejedlý

Buchara: Minaret smrti jako nejkrásnější architektura italské renesance (2. díl)

Buchara má dlouhou historickou paměť. A kolik toho asi pamatuje slavný minaret Kalyan. Byl postaven v roce 1127 za vlády Muhammada Arslana Chána a v minulosti ho využívali nejen jako místo svolávání k modlitbám, ale i jako popraviště. Z této věže smrti byli zřejmě až do začátku minulého století odsouzenci svrháváni dolů. Fajn zábava pro lid, jak se říká v jedné starší české komedii.

Buchara: Za Hodžou Nasreddinem a Bahauddínem Nakšbandím (1. díl) Petr Nejedlý

Buchara: Za Hodžou Nasreddinem a Bahauddínem Nakšbandím (1. díl)

Buchara bývala střediskem vzdělanosti a kultury dávného islámského světa. Historické centrum je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Jeho srdcem je komplex Kalán s mešitou a minaretem, pevnost Ark, několik mešit, např. Bolo Haouz, Chor Minor a nejstarší Mag´oki Attori. A okouzlující architektonický soubor Lab-i-Hauz s populární sochou Hodži Nasreddina, mudrce, který si dokázal utahovat z lidských nectností. Celá Buchara se fotí u této sochy.

Chiva – staré město Ičan Kala, v hradbách sevřená perla Střední Asie (2. díl) Petr Nejedlý

Chiva – staré město Ičan Kala, v hradbách sevřená perla Střední Asie (2. díl)

Obejít staré město dokola pod až deset metrů vysokými hradbami, to jsou asi dva kilometry. Vstup na hradby je u severní brány, kde posedává pán, který odemkne branku. Po hradbách se nedá obejít celé staré město, pouze asi 250 metrů na jednu stranu, vrátit se, a poté na druhou. Po hradbách se chodí v pohodě, cestička dostatečně široká (ale bez zábradlí), výhled na celé město, v němž jedna za druhou vyrůstají terasy. Spousta rodinných guesthousů a hotýlků staví (či již postavila) na střeše terasu, z níž je parádní výhled na Chivu, její minarety, medresy, do tradičních úzkých uliček, dříve jistě zabahněných, na bývalé karavanseráje atd.

Chiva – staré město Ičan Kala, v hradbách sevřená perla Střední Asie (1. díl) Petr Nejedlý

Chiva – staré město Ičan Kala, v hradbách sevřená perla Střední Asie (1. díl)

Ičan Kala působí pradávným dojmem, jako by se člověk ocitl ve starověkém orientu. Ovšem, dojem poněkud mate. Skutečností je, že Chivou prošla historie, střídali se dobyvatelé a civilizace. Chiva byla přestavována a většina tak starodávně vypadajících budov je z 18. až 19. století, tehdy po hospodářském i politickém úpadku Chiva jako by povstala z popela a prožila pozdní renesanci.

Deník z Uzbekistánu Petr Nejedlý

Deník z Uzbekistánu

V Chivě nás má čekat až 38 stupňů a příjemná hotelová terasa s výhledem na ohromující staré město Ičan Kala zařazené na seznam světového dědictví UNESCO. Ičan Kala je obehnané původními hradbami, což je unikát, to nikde jinde ve Střední Asii v takové podobě neuvidíte. Chiva byla centrem Chívského chanátu a ještě starší říše Chórezm. Oblast Chórezmu je navštěvována méně, většina turistů zamíří pouze do trojúhelníku Taškent, Buchara, Samarkand, a dále do Chivy už nedojede.

Slavomír Horák: <br>Pohostinný Uzbekistán zůstává svůj Petr Nejedlý

Slavomír Horák:
Pohostinný Uzbekistán zůstává svůj

Doc. Slavomír Horák, Ph.D. je vědeckým pracovníkem Institutu mezinárodních studií FSV UK a expertem na Střední Asii. Pro Nakladatelství Lidové noviny v současnosti připravuje publikaci Dějiny Uzbekistánu. Během posledních dekád se pravidelně vrací do Uzbekistánu, nejprve za poznáním, později především pracovně. V rozhovoru o Uzbekistánu pro www.cestomila.cz vypráví o tradiční středoasijské pohostinnosti, místní kultuře, starodávných městech Samarkand, Buchara a Chiva, ale i turismem až nedotčených místech. A připomíná, že ve srovnání s nedávnou minulostí, se v současnosti Uzbekistánem cestuje pohodlně bez byrokratických překážek.