ANGLICKY: Uzbekistan
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: O´zbekiston Respublikasi
VELVYSLANECTVÍ: v Německu, Berlín www.uzbekistan.de
ÚŘEDNÍ JAZYK: uzbečtina
NEJUŽÍVANĚJŠÍ EVROPSKÝ JAZYK: ruština
VÍZOVÁ POVINNOST: ne
MĚNA: sum 100 UZS = 0,19 Kč
ROZLOHA: 447 400 km2
POČET OBYVATEL: 28 000 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 62
ETNICKÉ SLOŽENÍ: 74 % Uzbeci, 5 % Tadžikové, 4 % Rusové,
celkem
asi 130 národů
NÁBOŽENSTVÍ: 90 % muslimové (96 % z nich sunnité), 8 %
křesťané
HLAVNÍ MĚSTO: Taškent 2,2 mil. obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Samarkand, Bukhara (Buchara), Nukus, Namangan, Andižan,
Fergana, Karši
LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Uzbekistan Airways www.uzairways.com
Uzbekistan Airways létají do tuctu domácích a desítek
zahraničních destinací
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Taškentu: Tashkent International
Airport
ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: hepahepatitida A, B, tetanus, břišní tyfus, vzteklina
KDY CESTOVAT: jaro a podzim
ČASOVÉ PÁSMO: UTC +5
SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
Buchara – historické centrum
Shakhrisyabz (Šachrisabz) – historické centrum
Samarkand
Itchan Kala – staré město oázy Chiva
NÁRODNÍ DOMÉNA: .uz
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
Petr Nejedlý |
Asi kilometr severovýchodně od Registánu se na mapě Samarkandu objevuje trojúhelník prázdného prostoru o stranách dlouhých přibližně dva kilometry. V současnosti pouze zbytky hliněných valů zarostlých trávou, v minulosti Afrasiyab, nejstarší osídlení Samarkandu, zničené vpádem Čingischána. Afrasiyab býval zřejmě již od 6. století před naším letopočtem centrem Sogdiany, která se rozkládala na území několika dnešních států, kromě Uzbekistánu i Tádžikistánu, Kazachstánu a Kyrgystánu.
Petr Nejedlý |
Kdysi křižovatka světových kultur s historií sahající více než dvě a půl tisíciletí zpět. Historický Samarkand má dvě polohy. Na severovýchodě současného města se nacházejí pozůstatky starověkého osídlení Afrasiyab zničeného vpádem Čingischána. V samotném středu města náměstí Registán a památky na Timurovskou říši. Registán, tam musí začít každá návštěva Samarkandu. I ve večerních hodinách spousta lidí posedává na mramorových schodech nebo v parku na lavičkách.
Petr Nejedlý |
Ayaz-Kala v severozápadním Uzbekistánu byla pravděpodobně už od 4. století př. n. l. součástí řetězce pevností chránících před nevítanými hosty vzkvétající říši Chórezm. Nedaleko od pevnosti je možné se ubytovat v kempu v tradičních jurtách a zažít noc v poušti s nekonečným množstvím hvězd.
Petr Nejedlý |
Buchara má dlouhou historickou paměť. A kolik toho asi pamatuje slavný minaret Kalyan. Byl postaven v roce 1127 za vlády Muhammada Arslana Chána a v minulosti ho využívali nejen jako místo svolávání k modlitbám, ale i jako popraviště. Z této věže smrti byli zřejmě až do začátku minulého století odsouzenci svrháváni dolů. Fajn zábava pro lid, jak se říká v jedné starší české komedii.
Petr Nejedlý |
Buchara bývala střediskem vzdělanosti a kultury dávného islámského světa. Historické centrum je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Jeho srdcem je komplex Kalán s mešitou a minaretem, pevnost Ark, několik mešit, např. Bolo Haouz, Chor Minor a nejstarší Mag´oki Attori. A okouzlující architektonický soubor Lab-i-Hauz s populární sochou Hodži Nasreddina, mudrce, který si dokázal utahovat z lidských nectností. Celá Buchara se fotí u této sochy.
Petr Nejedlý |
Obejít staré město dokola pod až deset metrů vysokými hradbami, to jsou asi dva kilometry. Vstup na hradby je u severní brány, kde posedává pán, který odemkne branku. Po hradbách se nedá obejít celé staré město, pouze asi 250 metrů na jednu stranu, vrátit se, a poté na druhou. Po hradbách se chodí v pohodě, cestička dostatečně široká (ale bez zábradlí), výhled na celé město, v němž jedna za druhou vyrůstají terasy. Spousta rodinných guesthousů a hotýlků staví (či již postavila) na střeše terasu, z níž je parádní výhled na Chivu, její minarety, medresy, do tradičních úzkých uliček, dříve jistě zabahněných, na bývalé karavanseráje atd.
Petr Nejedlý |
Ičan Kala působí pradávným dojmem, jako by se člověk ocitl ve starověkém orientu. Ovšem, dojem poněkud mate. Skutečností je, že Chivou prošla historie, střídali se dobyvatelé a civilizace. Chiva byla přestavována a většina tak starodávně vypadajících budov je z 18. až 19. století, tehdy po hospodářském i politickém úpadku Chiva jako by povstala z popela a prožila pozdní renesanci.
Petr Nejedlý |
V Chivě nás má čekat až 38 stupňů a příjemná hotelová terasa s výhledem na ohromující staré město Ičan Kala zařazené na seznam světového dědictví UNESCO. Ičan Kala je obehnané původními hradbami, což je unikát, to nikde jinde ve Střední Asii v takové podobě neuvidíte. Chiva byla centrem Chívského chanátu a ještě starší říše Chórezm. Oblast Chórezmu je navštěvována méně, většina turistů zamíří pouze do trojúhelníku Taškent, Buchara, Samarkand, a dále do Chivy už nedojede.
Petr Nejedlý |
Doc. Slavomír Horák, Ph.D. je vědeckým pracovníkem Institutu mezinárodních studií FSV UK a expertem na Střední Asii. Pro Nakladatelství Lidové noviny v současnosti připravuje publikaci Dějiny Uzbekistánu. Během posledních dekád se pravidelně vrací do Uzbekistánu, nejprve za poznáním, později především pracovně. V rozhovoru o Uzbekistánu pro www.cestomila.cz vypráví o tradiční středoasijské pohostinnosti, místní kultuře, starodávných městech Samarkand, Buchara a Chiva, ale i turismem až nedotčených místech. A připomíná, že ve srovnání s nedávnou minulostí, se v současnosti Uzbekistánem cestuje pohodlně bez byrokratických překážek.