aktuality

28.11.2012

Nejpopulárnější pláž v Sydney uzavřena

Nejpopulárnější pláž v Sydney – Bondi – byla uzavřena, neboť moře zbarvily do ruda řasy Noctiluca scintillans. Podle představitelů města může voda způsobit zdravotní problémy, například podráždění kůže nebo očí. Uzavřená je i blízká pláž Clovella, naopak otevřené zůstávají pláže Tamarama a Brontë, jejichž zanesení řasami není tak silné.
Bondi Beach se nachází na východním pobřeží jen sedm kilometrů od centra města v oblasti Bondi, od které pochází její jméno. Pláž je dlouhá zhruba kilometr a letní návštěva představuje 40 tisíc lidí každý víkend.


28.11.2012

Egypt – zhoršená bezpečnostní situace

V Egyptě se opět rozhořely demonstrace, včera se více než 200 tisíc Egypťanů shromáždilo na náměstí Tahrír v centru Káhiry. Egypt je poměrně bezpečnou zemí, ale cizinci by se měli vyhýbat davům a demonstracím, během nichž došlo v posledních letech k několika napadením zahraničních novinářů a turistů.


26.11.2012

Pevnost v Bahle bude otevřena veřejnosti

Ománské úřady plánují zpřístupnit veřejnosti do konce roku pevnost v oáze Bahla, jednu z největších a nejkrásnějších v zemi. Restaurátorské práce na pevnosti, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, probíhají již od roku 1988.
Pevnost postavili lidé kmene Banu Nebhan ve 12. století. Hradby, kterými obehnali město vystavěné z nepálených cihel, byly dlouhé nejméně 7 km (podle některých údajů až 13). Bahla se stala na následující tři stovky let centrem moci ve středním Ománu, kde se rozšířila ibádíja, militantní odnož šíitského islámu.


26.11.2012

Láva ze sopky Kilauea letos poprvé teče až do oceánu

Poprvé v roce 2012 dosáhl včera lávový proud vytékající ze sopky Kilauea na Havaji vod Tichého oceánu. Na Havaji doufají, že sopečné divadlo vydrží nejen dny, ale až několik týdnů, naposledy bylo k vidění v prosinci loňského roku. Úřady nabádají turisty, aby k výletům za fantastickými výhledy na lávu tekoucí do mořských vod využívali zkušených průvodců, kteří je doprovodí na bezpečná místa a zpět.
Kīlauea je štítová sopka dosahující výšky 1247 metrů nad mořem, jedna z pěti štítových sopek, které tvoří Havajské souostroví. Kilauea chrlí lávu nepřetržitě od roku 1983, po jejích svazích stále tečou proudy lávy.


22.11.2012

Šíité slaví svátek Ášúrá

Šíitští muslimové oslaví zítra svátek Ášúrá, který připadá na 10. den v měsíci moharramu, ale slaví se celých 10 dní, protože právě tak dlouho trvala bitva u Karbalá, v níž padl vnuk proroka Muhammada imám Hosejn.
V iráckém městě Karbalá je také imám Hosejn, největší mučedník šíitské tradice, pohřben. V dobách vlády Saddáma Husajna nesměli především íránští šíitští poutníci navštívit hrob svého vůdce, dnes je Karbalá místem poutí šíitů z celého světa, bohužel v minulých letech byly poutě poznamenány atentáty. Během svátku dohlíží na bezpečnost desetitisíce policistů. Po svátku Ášúrá následuje tradičních 40 dní smutku. Průvody šíitů jsou známé veřejným sebetrýzněním, kdy se věřící bičují do krve nebo si rozsekávají meči kůži na hlavě a nechávají krev stékat po obličejích. Krvavé obřady sebetrýznění symbolizují potrestání za neschopnost ochránit svého vůdce před sunnitskou armádou. Bouřlivě se Ášúrá slaví mj. také v Íránu a Bahrajnu.
Více o svátku Ášúrá např. na www.ashura.com
nebo v knize Jiřího Sladkého Írán plný mučedníků


22.11.2012

V Antarktidě objevili fosílie obřího tučňáka

Argentinští paleontologové z Muzea přírodních věd v La Plata našli v Antarktidě kosterní pozůstatky dosud největšího tučňáka, který žil přibližně před 34 miliony let a dosahoval výšky dvou metrů.
Jedná se o největšího dosud známého tučňáka, ať již jde o výšku nebo tělesnou hmotnost, vždyť nejvyšší současní tučňáci dosahují maximálně 1,2 metru.
Argentinští vědci již připravují druhou expedici na ledový kontinent a pokusí se najít další kostry a získat nové poznatky o těchto tučňácích, kteří prý měli na rozdíl od svých dnešních potomků barevné peří.
www.museo.fcnym.unlp.edu.ar


21.11.2012

Dnešní Libye není včerejší Libyí

V Praze se včera uskutečnila konference pod jménem „Rekonstrukce Libye“ za účasti chargé d’affaires Libye v ČR Nuri E. O. Elghawiho a předsedy představenstva Česko-libyjské obchodní komory Ing. Dia E. Felfela. Libyjský chargé d’affaires zdůraznil, že dnešní Libye není Libyí včerejší a že konečně buduje zákon, infrastrukturu, zdravotnictví a hledá zahraniční pomoc a investice. K rozvoji cestovního ruchu přispějí modernizace letišť, výstavba hotelů i zpevnění silnic do vnitrozemí směrem na Saharu. Turkish Airlines již v říjnu otevřely pravidelnou linku z Istanbulu do města Sabhá (249 €), historického centra regionu Fezzán. Sabhá je východiskem do atraktivních pouštních oblastí jižní Libye.
Více o Libyi zde


19.11.2012

Nejvyšší novozélandská sopka Ruapehu před výbuchem

Podle novozélandských vulkanologů stratovulkán Ruapehu v příštích měsících vybuchne a výstup do dvou kilometrů od kráteru již byl zakázán. Lidé by se neměli pohybovat nad lyžařským střediskem Whakapapa.
Vulkanolog S. Sherburn vysvětlil, že modrozelené kráterové jezero má sice teplotu pouhých 20 stupňů, ale několik stovek metrů pod zemí je teplota kolem 800 stupňů. To znamená, že průduch je blokován, což může vést k erupci. Zároveň se v posledních týdnech zvýšil počet vulkanických zemětřesení.
Ruapehu (2797 m) je nejvyšší aktivní sopka Nového Zélandu a tyčí se uprostřed Severního ostrova v národním parku Tongariro. Varování před budoucí explozí Ruapehu mělo spíše opačný důsledek a přilákalo na svahy vulkánu množství turistů.
Více o turistice v oblasti vulkánu Ruapehu v článku:
Maorské tance ve vulkanickém parku Tongariro


16.11.2012

Austrálie vytvořila největší mořskou rezervaci na světě

Dnes vchází v platnost rozhodnutí australské vlády vytvořit největší mořskou rezervaci světa. Ta má chránit 3,1 milionu čtverečních kilometrů mořských vod u australského pobřeží, především celé Korálové moře a Velký bariérový útes. Celkem rezervace pokrývá asi třetinu australských teritoriálních vod. Australské úřady jsou zároveň ochotny přispět vysokou kompenzací rybářskému průmyslu, rybáři totiž proti rozhodnutí, které bylo přijato již v létě, dlouhodobě protestují. Rezervace zabrání také průzkumům ložisek ropy a plynu.


16.11.2012

Kambodža ruší vodní festival

Od úmrtí otce kambodžského krále uplynul sice již měsíc, ale kambodžské úřady se z důvodu smutku rozhodly zrušit každoroční vodní festival v hlavním městě Phnom Penhu. Přestože v provinciích se oslavy mohou uskutečnit, Sou Phirin, guvernér města Siem Reap, které je hlavním turistickým střediskem v zemi v blízkosti angkorských chrámů, oznámil, že ani v jeho městě se oslavy neuskuteční. Sou Phirin dodal, že si uvědomuje dopad na turistický ruch, ale lidé v jeho kraji chtějí vyjádřit svou úctu k Jeho Veličenstvu (Norodom Sihanuk byl králem Kambodži v letech 1941–1955 a 1993–2004, kdy ho v úřadu vystřídal jeho syn. Norodom Sihanuk zemřel po dlouhé nemoci v Pekingu ve věku 90 let.).
Třídenním vodním festivalem Kambodžané každoročně oslavují konec monzunového období a zahájení rybářské sezony. Kořeny vodního svátku vystopovali historikové až v době mocné khmerské říše a jejích námořních bitev. Na oslavy se do hlavního města a Siem Reapu sjíždějí stovky tisíc lidí z celé země i turisté. Letos se měl vodní festival uskutečnit od 27. do 29. listopadu a měl se na něj vrátit proslulý závod veslic, který se v loňském roce nekonal kvůli povodním. Tragédií byly poznamenány i oslavy v roce 2010, když při davové panice v závěru oslav zahynulo asi 350 lidí.
Více o Kambodži


14.11.2012

Palác Akropolis: Habib Koité z Mali

Transatlantické setkání na společné hudební adrese: blues, folk a gospel. Habib Koité z Mali s newyorským rodákem Ericem Bibbem se na ni vlastně vracejí, protože už v 90. letech společnými silami podpořili albový projekt Mali To Memphis, jednu z prvních důležitých zpráv o putování západoafrického blues k břehům Mississippi. Oba patří k akustickým kytarovým velikánům a jejich afro-americký dialog chvějících se not a strun proto na koncertech vyzvání jako ty největší kostelní zvony – dokáže zahřát myšlenku, jak říkal Václav Hrabě.
Habib Koité (přezdívaný Eric Clapton z Mali) písničkář s medovým hlasem nepodlézavě propojující západoafrickou griotskou tradici se západním rockem. Představuje hudebníka pro „generaci posluchačů, stávající se svědkem zhroucení kulturních bariér“. Habib Koité se od zbytku západoafrických kytaristů liší: umí skládat regulérní hity. Miluje akustický zvuk, zároveň ovšem usiluje o takový bluesový náboj, který by lidi přiměl k tanci. Na rozdíl od fenomenálního Ali Farka Tourého, Djelimady Tounkary nebo Kante Manfily, před západními posluchači dlouhá léta utajenými, Koité od roku 1990 pravidelně koncertuje v Evropě (i v ČR) a USA. Především jeho zásluhou byl svět nucen přehodnotit názor na původ blues.
16. listopadu v 19:30, více na www.palacakropolis.cz


14.11.2012

Na chilské sopce Villarrica hledají tři evropské turisty

Tři evropští turisté se ztratili na svazích chilské sopky Villarrica (2847 m) a záchranáři je již několik dní marně hledají. Pravděpodobně se jedná o Rusa, Itala a Francouze. Skupina byla na výstup na vulkán špatně vybavená a zřejmě v nouzi se za zhoršujícího počasí rozhodla přenocovat nedaleko vrcholu. Poslední kontakt měl jeden z mužů se svou přítelkyní, které údajně sdělil, že jsou asi dvacet minut od vrcholu a rozhodli se sestoupit až následující den. Úřady si ale nejsou jisti, že hledaná skupina je skutečně někde na svahu Villarricy, neboť mobilní telefon jednoho z mužů byl zachycen v oblasti nedaleké sopky Quetrupillán (2360 m). Villarrica je jedním z nejaktivnějších stratovulkánů v jižní části And a patří k oblíbeným cílům turistů. V oblasti sopky se nachází stejnojmenný národní park.
Články z Chile nejen ze sopek


13.11.2012

Hinduisté, sikhové i džinisté slaví svátek Diwali

Dnes slaví hinduisté, sikhové i džinisté jeden z nejvýznamnějších svátků – Diwali. Způsob i důvod oslav se v různých náboženstvích a oblastech Indie liší. Především na severu Indie se jedná o návrat Rámy z vyhnanství, obyvatelé rozsvítili mnoho lamp rozestavených v řadách na okrajích cest, aby za tmy našel cestu. Na jihu Indie se slaví porážka zlého démona Narakasury, kterého porazil sám Kršna. Například ve státě Goa spalují hinduisté figuríny démona.


12.11.2012

V Krugerově národním parku umírají hroši na anthrax

Epidemie anthraxu se říší mezi zvířaty v Krugerově národním parku v Jihoafrické republice. Mluvčí nejstaršího afrického národního parku Reynold Thakhuli potvrdil nález 30 mrtvých těl hrochů během posledních dvou týdnů. Úřady varují turisty, aby se v žádném případě nedotýkali mrtvých zvířat a případný nález okamžitě nahlásili. Antrax je vysoce nakažlivé onemocnění zvířat způsobené bakterií Bacillus anthracis. Nemoc se šíří především prostřednictvím supů, ale také některých druhů hmyzu. Supi jsou proti antraxu imunní a ten se po konzumací nakažených těl dále šíří jejich trusem například ve vodních rezervoárech, kde zvířata pijí.
Epidemie anthraxu se v parku objevují pravidelně, přibližně každých 10 let, poslední ale vypukla v roce 2010, kdy bylo nalezeno na 2000 mrtvých zvířat.


12.11.2012

V zaplavených Benátkách se lidé koupou na náměstí

Záplavy v italských Benátkách a v celé severní Itálii se zhoršují. Paolo Canestrelli, šéf Istituzione Centro Previsioni e Segnalazioni Maree (Ústav pro předpovídání přílivu) informoval, že pod vodou se ocitlo na 70 procent města a hladina moře dosáhla 149 centimetrů nad normální stav hladiny moře. Odvážlivci se koupou na náměstí sv. Marka, k vidění jsou scény odjíždějících turistů brodících se ulicemi s kufry nad hlavami. Podle Canestrelliho se jedná o šestou podobnou záplavu Benátek od roku 1872, rekordní úroveň byla dosažena v listopadu 1966 – 194 centimetrů. Záplavy sužují také Toskánsko, Ligurii a další regiony severní Itálie.


07.11.2012

Alžírsko: varování MZV

Vzhledem k riziku teroristických útoků v Alžírsku, zejména v hustě zalidněném severovýchodě země ( v hornaté oblasti Kabýlie), a celkově znepokojivé bezpečnostní situaci v Mali a celém Sahelu, doporučujeme cestovat do země jen v nezbytných případech. Varování se týká jak severu země, tak i jižních regionů a příhraničních oblastí s Mali, Mauretánií, Nigerem, Libyí a Tuniskem. Veškeré cesty doporučujeme směřovat buď přímo do hlavního města Alžíru, nebo jen do největších měst na severu Alžírska ( Oran, Annaba, Sétif, Constantine).


05.11.2012

Uganda – prudký úbytek šimpanzů, domorodci je jedí

Ochránci přírody varují, že v Ugandě rychle mizí populace šimpanzů. Jako hlavní důvod uvádějí lov – domorodci šimpanze jedí. Podle pátrání pracovníků z Ngamba Chimpanzee Sanctuary skutečně lidé v oblasti Albertine Rift šimpanze jedí, nejsou to ovšem Uganďané, ale uprchlíci především z Demokratické republiky Kongo.
Ngamba Chimpanzee Sanctuary se nachází na stejnojmenném ostrově ve Viktoriině jezeře nedaleko města Entebbe. Útočiště pro primáty, většinou zachráněné z lidského zajetí, zde bylo zřízeno v roce 1998 s pomocí Jane Goodall Institute.
Husté tropické lesy obývaly před několika desítkami let desítky tisíc šimpanzů, ale podle World Wildlife Fund, šimpanzi již zmizely z řady afrických zemí. V současné době žije v Ugandě odhadem pouze 5000 šimpanzů. Většina je chráněna v rezervacích v Albertine Rift regionu.


03.11.2012

Kyperské střípky

Listopad přichází na Kypru obvykle s novinkami pro příští sezónu. Tak je tomu i letos. Na jaře příštího roku bude otevřen unikátní Zening Resort v Elia Village Latchi. Jedná se o chybějící střípek do bohaté mozaiky kyperské nabídky. Rezort se rozkládá na 60 akrech zeleně a rozkvetlých luk s výhledem na pláže v Latchi a jeho 135 pokojů a apartmánů bude kompletně renovováno. Unikátní je programové zaměření na speciální klientelu – na vyznavače spirituálního způsobu života a filozofie New Age. Rezort, jehož filozofie je odvozena od indických mistrů zenu, by měl přitáhnout ty, kteří se chtějí věnovat rozjímání, józe, meditačním cvičením a duchovním dílnám v absolutním klidu.
Užít si moře jinak, doporučujeme na výstavě Mare Liberum v Limassolu. Expozice je věnována mořské navigaci od 16. do 19. století a zachycuje historii portolánových map, přibližuje život měst a přístavů podle jejich důležitosti v historickém námořním světě, ukazuje různé typy plavidel, a samozřejmě nechybí ani slavné námořní bitvy, ať už jde o boje s piráty, či střety mezi muslimským a křesťanským světem. Její poslední část je věnována kapitulaci, kterou nabídla Osmanská říše evropským státům a počátkům i vývoji námořního práva ve Středozemním moři.


03.11.2012

Delta Air Lines na jaře obnoví lety Praha – New York

Americká společnost Delta Air Lines obnoví od 25. května po naplánované zimní přestávce lety mezi Prahou a New Yorkem. Mezi oběma městy budou létat sedmkrát týdně Boeingem 767–300 s kapacitou 209 míst, z nichž bude 45 v nejluxusnější třídě Business Elite, zbytek sedadel bude rozdělený mezi Economy Comfort s větším prostorem pro nohy a nejlevnější ekonomickou třídu. Ve všech třídách budou mít cestující k dispozici bezdrátové internetové připojení.


02.11.2012

Čeští archeologové objevili v Abúsíru hrobku princezny

Čeští archeologové objevili v egyptském Abúsíru hrobku princezny Šert Nepti z páté dynastie, tedy z období 2500 až 2350 let před naším letopočtem. Hieroglyfy na pilířích informují o pohřbené jako o „dceři krále jeho vlastní krve, jeho miláčkovi, uctivé k mocnému bohu“. Vedoucí české egyptologické mise v Abúsíru Miroslav Bárta zdůraznil, že jde o mimořádný nález, který umožní podívat se zpět v čase a zdokumentovat život historicky významných osobností éry velkých pyramid. Hrobka je vytesaná do skály a byly v ní nalezeny čtyři náhrobky i sochy.
Rozhovor se spisovatelem Luďkem Wellnerem, který se účastnil prací českého egyptologického ústavu na egyptských vykopávkách a je autorem několika knih s egyptskou tématikou:
Kdokoliv pil jednou vodu Nilu…


Nalezené položky: 817 « První | < Předchozí | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.