aktuality

28.02.2013

Tip na víkend: Nově objevené písemnosti Karla Maye

Národní muzeum a Památník národního písemnictví vystavují v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur více než 100 let staré písemnosti vypovídající o rozporuplné osobnosti slavného spisovatele Karla Maye. Jaký honorář obdržel Karel May za napsání proslulého Vinnetoua a jak obtížná byla domluva s Josefem Richardem Vilímkem, majitelem českého nakladatelství? To se návštěvníci dozví z napínavé korespondence, která se na pouhých deset dní stala součástí úspěšné výstavy Po stopě Karla Maye. K vidění jsou i nově objevené Mayovy písemnosti odhalující zákulisí vzniku slavných „mayovek“. Dopisy, které jsou na výstavě prezentovány vůbec poprvé, jsou k vidění od 28. února do 10. března 2013.
Národní muzeum vystavuje v rámci Týdne originálů vzácnou originální korespondenci Karla Maye, která vypovídá o složité cestě Mayových hrdinů i padouchů k českým čtenářům. Při přípravě výstavy Po stopě Karla Maye objevili odborníci i dvě dosud neznámé písemnosti, které po více než 100 letech odhalují další střípky z osudu slavných mayovek. „Přestože je Karel May dodnes jedním z nejčtenějších německých autorů v Česku a jeho život je už dobře znám, některé jeho kapitoly zůstávají nepovšimnuty v jakémsi polostínu. Jednou z nich je právě Mayův vztah k českému nakladateli Vilímkovi – kapitola, která ukazuje intriky, blafování i otevřené spory,“ dodává komisař výstavy Petr Mašek. A právě touto kapitolou se začalo před téměř 120 lety psát velkolepé tažení Karla Maye českou kotlinou.
Dopisy Karla Maye vystavené v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur dokumentují obchodní jednání mezi autorem a nakladatelem, která rozhodně nebyla vedena v rukavičkách, ale šlo o urputný boj o každý fenik. Karel May jednal velmi podobně, jako činili jeho hrdinové Old Shatterhand nebo Kara ben Nemsí, občas i blafoval a jednal z pozice síly. Ani Josef Richard Vilímek ovšem nebyl žádný greenhorn, ale zkušený obchodník i diplomat. Jeho cílem bylo udržet Maye na své straně, donutit ho k válečné výpravě proti pirátským vydavatelům jeho knih v češtině a pro sebe získat co nejvýhodnější cenu, a pokud to šlo, dokonce zatajit autorovi některé edice. I když texty některých dopisů jsou známé již více než 35 let, jejich originály jsou takto k vidění poprvé. Vedle těchto dopisů bude vystaven také originál smlouvy Karla Maye s nakladatelstvím J. R. Vilímek ze dne 18. října 1898.

V rámci Týdne originálů navštivte „Odpoledne s Karlem Mayem“ – 2. března 2013, 13.00 –17.30
13:00 – 14.15 Můj bratr Vinnetou – Karel Deniš
Fenomén Karel May (1842 – 1912): životní osudy, románové dílo a dokonalí hrdinové
14:30 – 15.00 Pivo v díle Karla Maye – Petr Mašek
15.30 – 16.30 Zbraně v díle Karla Maye – Jan Koten
16.30 – 17.30 Poklad na Stříbrném plátně – Karel Deniš Slavná historie širokoúhlých dobrodružství: padesát let od prvního filmu s Vinnetouem
Více na www.nm.cz
O výletu za Vinnetouem v článku spisovatele Luďka Wellnera: Řeka Zrmanja a vápencové štíty Tulove Grede aneb Po stopách Vinnetoua


28.02.2013

Tip na víkend: Palmy na Vltavě

Ve výstavní síni Masné krámy v Plzni pokračuje výstava PALMY NA VLTAVĚ. Primitivismus, mimoevropské kultury a české výtvarné umění 1850–1950. Výstava se věnuje aktuálnímu a dosud nezpracovanému tématu: vlivům původních kultur subsaharské Afriky, Oceánie a Ameriky na české výtvarné umění v letech 1850–1950. Tyto vztahy jsou obecně označovány termínem primitivismus. Expozice se soustředí nejen na konkrétní díla, spojená s africkým, oceánským a indiánským uměním, ale rovněž na obecnější pohled na cizokrajné kultury. Ten obsahoval řadu klišé, bezprostředně souvisejících s kolonialismem. Primitivismus není pouhou estetickou kategorií, ale i promluvou o politických, sociálních a morálních aspektech mimoevropských a zpětně i evropských kultur.
Více na www.zpc-galerie.cz


28.02.2013

Tip na víkend: Nejveselejší židovský svátek v Třebíči

Návštěvníci Zadní synagogy v Třebíči mohou 3. března od 9 hodin oslavit židovský svátek Purim. Slaví se na památku záchrany Židů před zlovůlí perského vezíra Hamana. Příběh popisuje kniha Ester. Návštěvníky osobně pozdraví i majitel domu z dob dávno minulých, budou jim přiblíženy zvyky svátku Purim, jídla i dodržované tradice. V programu je výuka izraelských tanců, karnevalových masek, setkání s rabínem Danielem Mayerem a jeho ženou Hanou Mayerovou, kteří přiblíží průběh oslav v Izraeli i u nich doma, součástí prezentace budou aktuální fotografie z největšího karnevalového průvodu v Tel Avivu.
Více na www.mkstrebic.cz


26.02.2013

Luxor – 19 mrtvých

V Luxoru se zřítil horkovzdušný balón se zahraničními turisty, podle prvních zpráv je celkem 19 mrtvých. Balón začal nejprve hořet a po explozi se z výšky 300 metrů zřítil. Výlety balónem jsou v Luxoru oblíbenou atrakcí turistů a incidentů a havárií nebylo v posledních letech málo. Šťastně skončilo přistání na Nilu v říjnu 2011, v dubnu 2009 narazil balón do stožáru, který ho roztrhal, při přistání bylo zraněno 16 lidí. V únoru téhož roku bylo zraněno sedm lidí.


26.02.2013

Aljaška 3D

Kruh přátel Technického muzea v Brně – Sekce stereovize Vás srdečně zve na stereoskopické promítání snímků s komentářem Tomáše Louna, tentokrát na téma „Aljaška 3D“. Promítání se bude konat ve čtvrtek 28. února 2013 od 18 hodin ve velkém přednáškovém sále ve 4. patře Technického muzea v Brně.
Více na www.technicalmuseum.cz


22.02.2013

Tip na víkend: Brněnský festiválek Cestovatelské Scuk

21. ročník již tradičního cestovatelského festiválku. Vzrušující vyprávění o dalekých krajích a velkých dobrodružstvích prožitých na cestách. A především o něm je SCUK. Již po jednadvacáté vás tímto zveme na malý festiválek dýchající příjemnou atmosférou setkávání všech, kterým toulání, byť jen prstem po mapě, přirostlo k srdci.
Za rozumné ceny budete mít možnost ochutnat marocké a egyptské speciality. Během festivalu si budete moci koupit výrobky z chráněné šicí dílny Protibet Tailoring, kterou založilo v indických Himálajích občanské sdružení M.O.S.T. a dalo tak práci několika nezaměstnaným Tibeťankám. Nákupem výrobků podpoříte chudé Tibeťany v indickém exilu.
Na programu mj. 20 000 km Jižní Amerikou – Po více než třech měsících putování projel Dan Přibáň a jeho žluté trabanty spolu s mezinárodní česko-polsko-slovenskou posádkou s maličkým polským fiatem a Jawou 250 celou Jižní Ameriku od Guyany až po nejjižnější místo Ameriky dosažitelné autem – radarovou stanici Moat na konci poslední cesty kontinentu. Tisíce kilometrů tím nejtěžším a nejkrásnějším, co může Jižní Amerika nabídnout.
Program na http://www.kudrna.cz/scuk/cestovatelske-scuk2.html


22.02.2013

Tip na víkend: A nebudete muset chodit za rabínem

K 500. výročí od vydání první hebrejské knihy v Čechách a na Moravě, ale i v celé východní a střední Evropě, připravilo Židovské muzeum v Praze výstavu, v jejímž rámci bude možno zhlédnout světové unikáty pocházející z nejvýznamnějších sbírek rukopisů a starých tisků v České republice i zahraničí.
V prosinci roku 1512 dokončilo konsorcium židovských tiskařů a finančníků v Praze tisk siduru, modlitební knihy pro všední dny a sobotu. České země se díky tomu staly – po několika lokalitách v Itálii, na Iberském poloostrově a Cařihradu – jedním z prvních míst, kde působily tiskárny vedené židovskými tiskaři. Od té doby vycházely hebrejské knihy v Praze a později také v Prostějově, Brně a Mikulově s proměnlivou intenzitou až do první poloviny 20. století. U příležitosti tohoto výročí připomene výstava, jejíž titul je doslovným citátem ze záhlaví glosáře k hebrejské bibli vydané v Praze roku 1604 Mošem Sertelsem, dějiny a vývoj tohoto kulturního fenoménu především v jeho nejstarším období v 16.-18. století.
Výstava trvá do konce února. Galerie Roberta Guttmanna, U Staré školy 3, Praha 1
Rozhovor s ředitelem Židovského muzea v Praze Leo Pavlátem
Rozhovor s Janem Zouplnou na téma: Tel Aviv a Jeruzalém – židovský střet kultur


19.02.2013

La Película 2013

Další ročník festivalu španělských filmů La Película začíná dnes v pražském kině Světozor. Festival je každoročně pečlivě připravován s cílem nabídnout české veřejnosti ucelený obrázek o současných filmech ze španělské jazykové oblasti. Výběr filmů pokrývá celé žánrové spektrum od divácky úspěšných velkofilmů přes odbornou kritikou oceňované snímky až po aktuální témata reflektující dokumenty a neopomíjí ani v poslední době stále úspěšnější iberoamerickou filmovou produkci. Program 8. ročníku festivalu La Película se zaměří i na tradici argentinského tanga a v tematické sekci Tango Argentino představí hrané i dokumentární filmy. Sekce je připravována ve spolupráci s nejvýznamnějším muzeem tanga MUSEO CASA CARLOS GARDEL. V sekci nejnovějších španělských filmů bude uveden v české distribuční premiéře snímek Blancanieves (Sněhurka: Jiný příběh), který je originální pohádkou pro dospělé a byl vybrán Španělskou filmovou akademií jako zástupce na nominace na Oscara. Další premiérou bude mexicko-francouzsko-nizozemská koprodukce Post tenebras lux mexického režiséra Carlose Reygadase.
Program na www.kinosvetozor.cz


15.02.2013

Tip na víkend: Sraz cestovatelů a Horobál 2013

Frenštát pod Radhoštěm – XX. ročník celostátního srazu příznivců cestování. Celý sraz vyvrcholí Horobálem. Čestným hostem srazu a Horobálu bude horolezec Radovan Marek.

Z programu:

PÁTEK 15. 2. 2013

MALÝ SÁL: 18.00–19.00 Jiří Kráčalík – Apuseni, nejkrásnější krasové pohoří Rumunska 19.15–20.15 Josef Křetinský – Korsika /P/ 20.30–21.30 Martin Stiller – Dobrosrdečný Pákistán /P/ 21.45–22.45 Martin Stiller – 7000 km v sedle kola napříč Amerikou (2. díl) /P/

VÝSTAVNÍ SÍŇ: 18.00–19.00 Zdeněk Gatěk – Trek okolo Manaslu /P/ 19.15–20.15 Zdeněk Gatěk – Mera Peak (6476 m) 20.30–21.30 Marek Šimíček – 2012 – Z Bajkalu na východ /P/ 21.45–22.45 Roman Vehovský – 7 let stopem po Asii a Austrálii – 1. část /P/

SOBOTA 16. 2. 2013

MALÝ SÁL: 9.30–10.30 Tomáš Vachala – Černou Horou a Albánií na kole /P/ 10.45–11.45 Tomáš Vachala – Laponsko, poslední divočina /P/ 12.00–13.00 Jiří Kráčalík – Altaj, nejkrásnější ruské pohoří /P/ 13.15–14.15 Josef Vančura – Bolívie – expedice 2012

VÝSTAVNÍ SÍŇ: 9.30–10.30 Aleš Novotný – Incredible India /P/ 10.45–11.45 Josef Křetinský – Ladakh – Markha Valley a výstup na Stock Kangri (6125 m) /P/ 12.00–13.00 Aleš Novotný – Thajsko a Kambodža – po stopách khmerské civilizace /P/ 13.15–14.15 Roman Vehovský – 7 let stopem po Asii a Austrálii – 2. část /P/

KINO: 15.00–16.30 Hlavní beseda čestného hosta Radovana Marka – Lhotse (8516 m) – expedice 2012

Více na www.kulturafrenstat.cz


10.02.2013

Čína slaví příchod nového roku

10. února 2013 začíná podle čínského lunosolárního kalendáře Rok hada. Hadovi předá vládu drak, který panoval v roce minulém. Čínský Nový rok je tradiční čínský svátek, který se slaví 15 dní a je známý jako „svátek jara“ neboť uzavírá zimní roční období. Každý rok čínského kalendáře se odehrává v jednom z dvanácti znamení čínského zvěrokruhu. Podle starověké čínské moudrosti jsou lidé narození ve znamení hada inteligentní, moudří, schopní obchodníci a prostředníci. Oslavy mají dopad na turistiku, neboť Číňané, kteří pracují mimo domov, cestují na sváteční dny za svými rodinami (podle oficiálních odhadů až 200 milionů lidí) a sehnat lístky na přeplněné vlaky či autobusy bývá obtížné. Původ čínského kalendáře se datuje do roku 2637 před naším letopočtem.


08.02.2013

Ghana – varování MZV

V posledních měsících narůstá – zejména v hlavním městě Akkře – počet násilných, ozbrojených loupežných přepadení (strhávání tašek z ramen chodců, vloupání do domů) i silničního banditismu (hrozby mačetami při večerním/nočním zastavení na semaforu, střelba na projíždějící auta). MZV ČR doporučuje dbát během pobytu zvýšené opatrnosti.


08.02.2013

O víkendu veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD je nejvýznamnější akcí svého druhu nejen v České republice, ale i v regionu střední Evropy. Letos se koná 22. ročník, hlavní program proběhne ve dnech 9. – 10. února v areálu pražského Výstaviště společně se 7. ročníkem gastronomického veletrhu TOP GASTRO & HOTEL a 18. ročníkem veletrhu GOLF SHOW.
Z programu:
SOBOTA 9. 2. 2013

10:00 hod.
KAJAKEM AFRICKOU DŽUNGLÍ – EXPEDICE KEŇA
Reportáž o prvosjezdech českých vodáků v Keni aneb tak trošku jiné africké dobrodružství.
projekce filmu (20 min.)

11:00 hod.
LUKÁŠ SYNEK – SEVERNÍ IRÁK
AMERIČANÉ ODCHÁZEJÍ, BATŮŽKÁŘI PŘICHÁZEJÍ!

Na dovolenou do Iráku? Proč ne – autonomní oblast irácký Kurdistán je „jiný Irák“, kde jsme běžně stopovali, klábosili s ozbrojenými pešmergy nebo si vychutnávali koktejl v nočních ulicích.
beseda, diashow

12:00 hod.
PEPA FORMÁNEK – SIBERUT, CESTA ŠAMANŮ
Za lidmi, jejichž kultura došla tam, kde naše kdysi začala, se do deštného pralesa vydal spisovatel a zakladatel časopisu Koktejl Josef Formánek. S Mentawajci strávil několik měsíců, sdílel s nimi jejich každodenní život a podstoupil i rituální tetování. Příběh jeho cesty ale odletem ze Siberutu zdaleka nekončí…
beseda, diashow, projekce filmu, scénické čtení

13:30 hod.
PETR HORKÝ, MIREK NÁPLAVA – RASOVĚ NEKOREKTNÍ BESEDA O AFRICE
Po deseti letech cest do Afriky sestavili Miroslav Náplava a Petr Horký poněkud kontroverzní besedu o tom, že spousta věcí, co se říkají o Africe, jsou nesmysly… Víte, jak se často a proč se mění například domorodci v Malawi z křesťanů na muslimy a naopak?
beseda, diashow

NEDĚLE 10. 2. 2013

10:00 hod.
ALBÁNIE, KRÁSKA SE ŠPATNOU POVĚSTÍ
Nechali jste někde ve světě kousek své duše stejně jako Petr Horký a Mirek Náplava v Albánii? Proč se lidé téhle země bojí? Jaké je pravda a co jsou předsudky?
projekce filmu (42 min.)

11:00 hod.
JIRKA KOLBABA – MODROBÍLÉ TICHO – TAJUPLNÁ ANTARKTIDA
Ledový kontinent bude v romantických duších vždy vzbuzovat touhy po nových poznáních a dobrodružstvích. Jirka uskutečnil do Antarktidy tři strhující cesty. Na ledový kontinent cestoval ruským ledoborcem, argentinskými vojenskými letadly či na plachetnici Selma.
beseda, diashow

14:00 hod.
DAN PŘIBÁŇ – TRABANTEM JIŽNÍ AMERIKOU 2012
První setkání s excentrickým cestovatelem Danem Přibáněm – bezprostředně po návratu z „trabantí“ výpravy celou Jižní Amerikou! Po jízdách Hedvábnou stezkou a napříč Afrikou, se na sklonku minulého roku vydal Dan s partičkou kamarádů do Jižní Ameriky, aby tak dokázali všem pochybovačům, že „když se chce, tak to jde!“
beseda, diashow

15:00 hod.
PETR SLEZÁK – POTÁPĚNÍ ZA POLÁRNÍM KRUHEM
České potápěčské polární expedice nejen za polární kruh, potápění pod ledem a v extrémně nízkých teplotách.
Aneb neexistuje nepřijatelná zima pro potápění, existují jen špatně vybavení potápěči.
beseda, diashow, projekce


05.02.2013

Newyorská Little Italy mizí před očima

New York Daily News si všímá mizejících italských podniků v newyorské italské čtvrti. Bloky bývaly plné italských rodin, každý blok kdysi obsadily rodiny z jiného italského regionu. Rozšiřující se čínská čtvrť ale nedává Little Italy pražádnou šanci. Dnes nežije v italské čtvrti ani jeden člověk narozený v Itálii, v roce 2000 jich bylo ještě 44. V Little Italy zůstaly již jen asi čtyři desítky italských podniků – kavárny, restaurace, pekárny. Ukázkovým příkladem je kavárna La Bella Ferrara, kde se měsíční nájemné zvýšilo za dva roky ze 7000 na 17 000 dolarů, a majitelé po 42 letech podnikání provoz zavřeli. Italský vzhled Little Italy je pryč, podobně jako mizející podniky.


02.02.2013

Súdán:
Objev oltáře s dvojjazyčným hieroglyfickým nápisem

Archeologové z expedice Národního muzea působící na lokalitě Wad Ben Naga v Súdánské republice mají za sebou další dvě výkopové sezóny. Expedice hlásí objev vzácného oltáře s dvojjazyčným nápisem v egyptských a merojských hieroglyfech a sousoší božstev Amona a Mut. Mezinárodní tým i nadále pokračuje v odkrývání chrámového komplexu Týfónia, v konzervaci paláce královny Amanišacheto a v sociálních projektech zaměřených na místní komunitu.
Archeologická expedice Národního muzea pokračovala i v roce 2012 v odkrývání pozůstatků jednoho z největších měst starověké Núbie, které vzkvétalo v době Merojského království (asi 300 př. n. l. – 350 n. l.). V roce 2012 expedice realizovala hned dvě výkopové sezóny. Hlavním cílem páté výkopové sezóny, která se uskutečnila na konci roku 2012, pak bylo pokračování v průzkumu chrámového komplexu tzv. Týfónia, jež bylo v roce 2011 znovu objeveno expedicí Národního muzea poté, co na století a půl zmizelo v zapomnění. Pokračující výzkum ukázal, že stěny chrámu, postaveného převážně z pálených i z nepálených cihel, byly zdobeny barevnými výjevy.
„Nejvýznamnějším objevem sezóny je sousoší božského manželského páru – boha Amona s beraní hlavou a bohyně Mut. Socha byla úmyslně zničena v souvislosti s příchodem křesťanství do oblasti středního toku Nilu, tj. dnešního Súdánu,“ říká Pavel Onderka, vedoucí archeologické expedice.
Archeologická expedice přispěla i k realizaci sociálních a rozvojových projektů v rámci partnerství obcí Wad Ben Naga a Otrokovic. V roce 2012 tak byla opravena místní školka a postavena čistička pitné vody.
Rozhovor s Pavlem Onderkou o vykopávkách v Súdánu


31.01.2013

Timbuktu – shořely tisíce rukopisů, nejstarší z roku 1204

Podle britského Guardienu shořely v knihovnách města Timbuktu během ústupu islamistických rebelů tisíce starých rukopisů, které zachycovaly historii města. Starosta Hallé Ousmani Cissé to označil za „zdrcující ránu světovému písemnictví“. Guardian přirovnal význam rukopisů k těm, které jsou uloženy v knihovnách v Oxfordu a Cambridgi. Jednalo se o rukopisy lékařské, astronomické, matematické, filozofické, mapy i poezii. Většina textů byla v arabštině, další v afrických jazycích. Podle starosty nastolili islamisté ve městě teror spojený s veřejným bičováním a popravami na náměstí před mešitou Sankore z 15. století a řadu budov pokryli černé vlajky s nápisy „Bůh je veliký“. O rukopisech z Timbuktu natočila před třemi lety Sharron Hawkes dokument The Ancient Astronomers of Timbuktu.
Timbuktu bylo v dobách, kdy Evropané již dobyli všechna moře a velkou část světa, legendárním a nedosažitelným centrem islámské vědy a kultury, kde žádný cizinec nebyl vítán. První Evropan – René Caillié – dorazil do Timbuktu v roce 1828 v přestrojení za muslima. Ovládal arabštinu, osvojil si islámské zvyky a rozšiřoval historku, že je původem Egypťan, kterého unesli francouzští vojáci. Jeho příjezd do Timbuktu byl ale zklamáním, nenašel legendární město středověké nádhery, ale špinavé a rozbořené, ohrožované loupeživými Tuaregy.


29.01.2013

Egypt – varování MZV

MZV upozorňuje, že v Egyptě nadále pokračují demonstrace a protesty v reakci na současnou politickou a sociálně-ekonomickou situaci v zemi. Bezpečnostní situace v turistických letoviscích u Rudého moře je v současném období dobrá, je však třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním. Ministerstvo zahraničních věcí ČR však nedoporučuje cestovat do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba. Při pobytech v turistických letoviscích v jižní části Sinajského poloostrova MZV doporučuje zvážit jakékoliv cesty mimo tato letoviska, zejména v případech individuální turistiky.
V nejbližších měsících (až do plánovaných parlamentních voleb na jaře 2013.) nelze vyloučit další demonstrace a sociální nepokoje ve všech částech země, zejména pak ve velkých městech jako je Káhira (jedná se zejména o oblast náměstí Tahríru a oblasti před prezidentským palácem ve čtvrti Heliopolis), Alexandrie, Suez či Port Saíd. MZV nedoporučuje též zdržovat se na těch veřejných místech, která jsou v současné době hojně využívána ke shromážděním.


24.01.2013

Masakr nosorožců v JAR pokračuje

Od začátku roku bylo v Jihoafrické republice zabito již 32 nosorožců. Podle oficiálních statistik padlo loni v JAR za oběť pytlákům 668 nosorožců, o rok dříve 448. Nejvíce nosorožců bylo zabito v Krugerově národním parku. Nejstarší africký národní park, který měří téměř 20 tisíc čtverečních kilometrů, se dlouhodobě potýká s pytláky, za poslední dva roky jich bylo zatčeno několik stovek. Park leží na hranicích se Zimbabwe a Mosambikem a právě odtud podle jihoafrických úřadů většina pytláků pochází. Zatímco před deseti lety zabili pytláci v JAR ročně jen desítky nosorožců, loni to bylo zmíněných rekordních 668! Cena rohů na černém trhu totiž vyletěla závratně vzhůru (až na 65 tisíc dolarů za kilogram) díky prudce se zvyšující poptávce ve východní Asii, kde se např. prášek z rozdrcených sloních klů i nosorožčích rohů považuje za účinné afrodiziakum a využívá se též v tradiční medicíně k léčbě rakoviny, revmatismu a proti bolestem a horečkám. Nejen v Jižní Africe, kde žije 90 procent všech afrických nosorožců, se potýkají s nezákonným prodejem rohů. V minulých letech zloději v několika muzeích a zámcích v České republice odřezali rohy vycpaným nosorožcům a podobná praxe se rozšířila i v dalších evropských zemích.


22.01.2013

Benátský karneval od 26. ledna do 12. února

Benátčané i jejich hosté se těší na tradiční karneval. Maškarní průvody a bály, divadelní představení, tradiční tance i ochutnávky vína u známé „Fontana del Vino“, to vše nabízí letošní ročník karnevalu, jehož historie sahá až do 11. století. Kdo si nepřiveze masku a maškarní kostým, může si vše pořídit na místě.
Program a další informace na:
www.carnevale.venezia.it


19.01.2013

MZV varuje před cestou do Alžírska

V souvislosti s konfliktem v Mali dochází také v Alžírsku k nárůstu teroristických aktivit, jejichž cílem jsou i občané NATO a EU. Vzhledem k vysokému riziku dalších teroristických útoků, ke kterým doposud docházelo hlavně u libyjských hranic a v hustě zalidněném severovýchodě země (v hornaté oblasti Kabýlie), a kritické bezpečnostní situaci v Mali a celém Sahelu, doporučujeme cestovat do země jen v nezbytných případech. Nelze vyloučit ani další únosy občanů států EU a NATO. V případě nezbytnosti doporučujeme směřovat cesty výhradně do hlavního města Alžíru.


16.01.2013

Japonské aerolinky vyřadily Dreamlinery z provozu

Japonské letecké společnosti Japan Airlines a All Nippon Airways reagovaly na sérii závad, které postihly letadla Boeing 787 Dreamliner, pozastavením jejich letů. Všech 24 letadel tohoto typu, které společnosti vlastní, zůstávají na zemi a čeká je podrobná inspekce. Japonské úřady již vyšetřují dva případy úniků paliva a požáru na palubě, nejnovější incident ukazuje na poruchu baterie.


Nalezené položky: 817 « První | < Předchozí | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.