aktuality

16.02.2011

Bahrajn a Libye – protesty proti vládě

V Bahrajnu vyšlo několik tisíc lidí do ulic k pokojné demostraci, při níž protestující nesli tělo muže zabitého pořádkovými silami. Policie proti demonstantům nezasáhla a král v televizním projevu sliboval reformy a lepší život.
Demonstrace v Benghází na severovýchodě Libye měla bouřlivější průběh, žádní mrtví ale po střetech policie se stovkami demonstrantů hlášeni nejsou. Protesty začaly zatčením známého obhájce lidských práv, protestujícího proti Kaddáfího režimu. Na příští dny se odpůrci Kaddáfího snaží svolat větší demonstraci do Tripolisu. Naopak libyjský režim bude pořádat demonstrace na svou podporu.


14.02.2011

William Shakespeare v Buenos Aires

Informace pro španělsky mluvící – v hlavním městě Argentiny Buenos Aires probíhá až do 20. února festival Williama Shakespeara. Více informací na www.festivalshakespeare.com.ar
Info o Argentině na
www.cestomila.cz/zeme/5-argentina


14.02.2011

Ozbrojené srážky v jižním Súdánu

Jižní Súdán je sice po referendu, v němž se 99 procent obyvatel vyslovilo pro nezávislost, blíže samostatnosti, ke klidu je ale v oblasti daleko a pro cestování je v současnosti nebezpečným regionem. Ve střetech mezi frakcemi SPLA, která se má stát základem jihosúdánské armády, zahynulo minulý týden přes 100 lidí, z toho třetina civilistů ve městech Fanjak a Bor.


13.02.2011

Vojenské akce na ostrově Basilan

Filipínský ostrov Basilan, ležící jihozápadně od ostrova Mindanao, zůstává nebezpečným místem pro turistiku.
Na malém ostrově došlo v posledních dnech k dalším střetům mezi filipínskou armádou a povstalci ze skupiny Abu Sayyafa, která je obviňována z nejhorších teroristických útoků na Filipínách.


12.02.2011

Kát prý brání jemenský režim

Protesty v arabských zemích se rozšířily i do Jemenu, kde ale desetitisícové demonstrace probíhají především dopoledne. Kolem jedné hodiny se protestující rozejdou na zažvýkání kátu a na odpolední demonstrace se nevrací.
Žvýkání kátu je v Jemenu téměř národním rituálem. Jemenci za tuto rostlinou drogu utratí až desetinu svých příjmů a dle odhadů žvýkáním kátu promarní čtvrtinu pracovní doby. Podle některých zdrojů tedy kát ovlivňuje protivládní protesty.


12.02.2011

32. výročí islámské revoluce v Íránu

V Íránu se slaví – stovky tisíc Íránců vyšly do ulic íránských měst oslavit výročí islámské revoluce, která svrhla šáha.
Informace a články o Íránu:
www.cestomila.cz/zeme/53-iran


11.02.2011

Nebezpečná hranice mezi Kamerunem a Nigérií

Na poloostrově Bakassi se opět stupňuje napětí mezi Nigérií a Kamerunem. Páteční noční útok povstalců byl již třetím během jediného týdne a zahynul při něm i člen kamerunských speciálních jednotek, které problémovou hranici střeží. Obě africké země přivedly hraniční spory o poloostrov Bakassi a oblasti kolem jezera Chad již v minulosti na pokraj války. O Bakassi se dokonce soudily u Mezinárodního soudu v Haagu, který v roce 2002 přiřkl oblast Kamerunu. Nigerijci sice o několik let později stáhli z oblasti armádu, ale s rozhodnutím soudu se nesmířili a hranice Nigérie s Kamerunem je po celé své délce nadále nebezpečná.
Info o Kamerunu a články o putování Kamerunem na
www.cestomila.cz/zeme/81-kamerun
www.cestomila.cz/clanky/zeme/81-kamerun


09.02.2011

Sopka Kirišima nadále chrlí tuny popela

Jedna z nejaktivnějších japonských sopek Kirišima pokračuje v erupcích, které začaly 26. ledna a nadále chrlí mraky popela. Kirišima se tyčí nad zátokou Kagošima na jihu nejjižnějšího japonského ostrova Kjúšú. V kráteru hrozí zhroucení lávového dómu, což by způsobilo pyroklastické proudy. Erupce Kirišimy jsou prý největší od roku 1959.


08.02.2011

Filipíny – jednání vlády s povstalci

Zatímco prosincové a lednové záplavy zasáhly na 173 filipínských měst, v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru začnou zítra jednání mezi filipínskou vládou a povstaleckou organizací MILF (Moro Islamic Liberation Front), která požaduje samostatnost ostrova Mindanao a vytvoření islámského státu. U jednacího stolu nebude vedení teroristické organizace Abu Sayyaf.


08.02.2011

Vypálené kostely na Jávě

Lynčující dav vypálil dva kostely v Temanggungu v centrální Jávě, jihozápadně od města Semarang. Rozzuřený dav propadl šílenství během soudního procesu s A. R. Bawenganem, který se měl ve svých knihách a článcích dopustit rouhání proti islámu.


08.02.2011

Jižní Súdán blíže nezávislosti

Nový stát na mapě Afriky je po dnešku opět blíže. V referendu v jižním Súdánu se téměř 99 procent z hlasujících vyjádřilo pro vytvoření samostatného státu. Pouhých 44 888 obyvatel hlasovalo pro zachování současného Súdánu. V příštích měsících se bude jednat o rozdělení země a především o příjmech z těžby ropy.
Info o Súdánu na
www.cestomila.cz/zeme/108-sudan


07.02.2011

Kožní leishmanióza v Izraeli

Onemocnění kožní leishmaniózou v Izraeli – desítky případů, způsobených pravděpodobně pokousáním mouchami v písečných oblastech, jsou hlášeny z oblastí Eshkol a Beit She´an.
Více o leishmanióze na:
www.cestomila.cz/zdravi-na-cestach


07.02.2011

Nové muzeum Machu Picchu v Cuzcu

Peruánské ministerstvo kultury a univerzita San Antonio Abad v Cuzcu již podepsaly dohodu o uložení více než 46 tisíc artefaktů z Machu Picchu, které – jak bylo dohodnuto koncem minulého roku – vrátí americká univerzita Yale zpět do Peru.
Jen necelé čtyři stovky artefaktů jsou ale takové kvality, aby je bylo možné vystavit v novém muzeu, které na univerzitě vzniká. První výstava se chystá na léto, kdy se bude slavit 100 let „objevení“ Machu Picchu Hiramem Binghamem. Vrácení artefaktů, které kdysi Bingham odvezl do USA, bylo v posledních letech předmětem sporů a vložili se do něj i prezidenti obou zemí Alan Garcia a Barack Obama.
Informace o Peru a články o pouti k Machu Picchu:
www.cestomila.cz/zeme/10-peru
www.cestomila.cz/clanky/zeme/10-peru


05.02.2011

Střelba u kambodžského chrámu Preah Vihear

V blízkosti chrámu Preah Vihear na kambodžsko-thajské hranici se opět střílí, při přestřelce byl zabit thajský voják a jeden civilista. O území kolem chrámu, který je na seznamu světového dědictví UNESCO, vedou Thajsko a Kambodža dlouholeté spory. V roce 1962 přiřkl Mezinárodní soud v Haagu chrám Kambodži s odůvodněním, že se jedná o historický khmerský chrám. Nejjednodušší přístupová cesta ale vede z thajské strany.
Informace o Kambodži a články z putování Kambodžou na:
www.cestomila.cz/clanky/zeme/30-kambodza
www.cestomila.cz/zeme/30-kambodza


02.02.2011

Írán – Louvre neplní dohodu

Podle íránských představitelů francouzský Louvre nesplnil dohodu, že představí své perské umění na výstavě v Íránu. Zatímco Írán zapůjčil Louvru umění z doby safíovské dynastie (1501–1736) pro výstavu, která se konala již před třemi lety, Louvre dosud svou část dohody neplní. Íránská strana požaduje od vedení Louvru, aby do konce íránského roku (20. března) určilo přesné datum zapůjčení perských artefaktů, jinak Írán přeruší kulturní vztahy s Francií.


27.01.2011

V Japonsku vybuchla sopka Kirišima

Japonská sopka Kirišima chrlí mraky popela a lávu.
Kirišima se tyčí nad zátokou Kagošima na jihu nejjižnějšího japonského ostrova Kjúšú. Erupce Kirišimy, prý největší od roku 1959, začaly 26. ledna a úřady již omezily letový provoz.


26.01.2011

Vietnamská Velká zeď

Vietnam bude mít brzy novou památku, po pěti letech průzkumů představili archeologové tzv. „Dlouhou zeď provincie Quang Ngai“, postavenou z kamene a půdy.

Zeď prý měřila 127 km a některé úseky byly vysoké až 4 metry. Zeď byla kontrolována ze strážních věží. Připomíná tak hraniční valy budované Římany na severních hranicích říše v dnešním Skotsku. Zeď měla rozdělovat území horských kmenů a Vietnamců žijících na pobřežních rovinách. O staří zdi není jasno, jedna teorie tvrdí, že byla stavěna od roku 1819 za panování Gia Longa z dynastie Nguyen, objevily se i názory, že je stará 500 let.


Nalezené položky: 817 « První | < Předchozí | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.