aktuality

28.04.2011

Pamětní mince k letu Jana Kašpara

13. května uplyne 100 let od prvního dálkového letu Jana Kašpara na trase z Pardubic do Velké Chuchle. Při této příležitosti vydává Česká národní banka pamětní mince, které jsou od včerejška k prodeji. Nominální hodnota mince je 200 korun. Stroj, na němž průkopník české aviatiky tehdy letěl, je vystaven v Národním technickém muzeu v Praze. Kašpar překonal vzdálenost 121 km za 92 minut a letěl ve výšce asi 800 metrů.


27.04.2011

ČSA pozastaví lety do Damašku a Káhiry

Vzhledem k nestabilní situaci v arabském světě rapidně poklesla poptávka o leteckou přepravu do některých arabských destinací a České aerolinie od poloviny května pozastaví lety do syrského Damašku a egyptské Káhiry. Podobně se zachová i polská společnost LOT, která dočasně přeruší lety do Bejrútu, Káhiry i Damašku.


26.04.2011

Drastické oslavy Velikonoc na Filipínách

Podle internetového zpravodajství Manila News bylo na Velký pátek na Filipínách přibito na kříž na 25 věřících. Většina z nich ve vesnici San Pedro Cutud, kde se připomenutí zabití Ježíše Krista účastnilo na 30 000 lidí včetně tisíců turistů a tří evropských velvyslanců. Asi dvacet turistů omdlelo. Přestože církev odsuzuje tyto drastické praktiky, filipínští věřící ze San Pedro Cutud se brání a tvrdí, že od roku 1950, kdy tradice vznikla, žádní z přibitých na kříž neměli vážné zdravotní problémy. Hřeby jsou po celý rok naloženy v alkoholu a před použitím postříkány svěcenou vodou.


20.04.2011

Nález z období království Majapahit

Při kopání odpadní jámy narazili vesničané z Modanganu na východní Jávě v hloubce tří metrů na kámen se starojávskými nápisy. Vesničané věří, že nalezli artefakt z období království Majapahit, jehož vládci ovládali střední a východní Jávu ve 14. a 15. století. Podle informací listu Jakarta Post je zatím sošce podobný kámen uschován v domě jednoho z nálezců.


20.04.2011

Filipínská sopka Taal hrozí

Filipínská sopka Taal hrozí bezprostředním výbuchem. Většina z 5000 lidí žijících v blízkosti vulkánu již byla evakuována, filipínský prezident Benigno Aquino III. varoval zbývající tisícovku lidí, většinou místní farmáře a rybáře, kteří evakuaci odmítají, že zkáza může přijít v jakýkoli okamžik. Seizmologové zaznamenali během posledních 24 hodin šest vulkanických zemětřesení.


19.04.2011

Nepokoje v Nigérii

Násilné nepokoje vypukly na severu Nigérie po víkendových prezidentských volbách. Vítězství Goodlucka Jonathana odmítl největší soupeř, kandidát podporovaný převážně muslimským severem země – Muhammad Buhari. Jeho stoupenci rozpoutali násilnosti v ulicích především severonigerij­ských měst.


18.04.2011

Burkina Faso – vzbouření vojáků

Nepřehledná je situace v Burkině Faso, kde se vzbouřili vojáci a dochází k násilnostem a rabování. Vojáci řádí i v hlavním městě Ouagadougou, kde byl vyhlášen zákaz nočního vycházení. Reakcí na násilnosti žoldáků byla demostrace během níž dav zapálil řadu budov v diplomatické a obchodní čtvrti metropole. Původním důvodem násilností byla údajně nespokojenost vojáků s platy. Prezident Compaore rozpustil vládu a jmenoval nového velitele armády.


17.04.2011

Sopka Taal se probouzí

Vulkanologové v posledních dnech zaznamenali zvýšenou aktivitu filipínské sopky Taal. Kvůli početnějším únikům jedovatých plynů již úřady varovaly před výstupem ke kráteru. Taal leží asi 60 km od hlavního města Manily a patří k nejnebezpečnějším sopkám na Filipínách, přestože měří jen 400 metrů. Úřady zatím zvýšily stupeň nebezpečí na dva z pěti, v nejbližších dnech se očekává zvýšení již na třetí stupeň.


16.04.2011

Tofino – nejkrásnější pláže Kanady

Portál www.canada.com uveřejnil výsledky ankety o nejlepší kanadské pláže. První místo obsadily pláže v Tofinu na ostrově Vancouver. Na dalších místech skončily Okanagan Valley a Parksville (též na ostrově Vancouver).


13.04.2011

Číňané otevřou hrobku starou přes 2000 let

Čínští archeologové jsou připraveni otevřít hrobku starou přes 2000 let. Hrobka na předměstí města Xi´an je součástí rodinného pohřebiště generála Zhanga Anshiho z dynastie Han. Hřbitov generála byl objeven v roce 2007 a tato hrobka je jedinou, která nebyla v minulosti vykradena. Přes stará vykradení nalezli archeologové v ostatních 14 hrobkách na 2000 artefaktů ze zlata, stříbra, jadeitu i keramiky. Hrobka má být otevřena o víkendu, archeologové ji zatím prozkoumali optikou a zároveň odebrali z hrobky vzorky vzduchu.


12.04.2011

Oslavy v Barmě

V Barmě začíná vodní festival Thingyan, který vrcholí po čtyřech dnech oslavami barmského nového roku. Vodní festival patří k nejvýznamějším barmským svátkům, přestože nemá buddhistické, ale hinduistické kořeny. Lidé se symbolicky polévají vodou, noci jsou naplněny hudbou, tancem a zpěvem.


10.04.2011

Svět knihy a Saúdská Arábie

17. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy se bude konat na Výstavišti v pražských Holešovicích 12.–15. května. Hlavním tématem veletrhu je literatura arabského světa a čestným hostem Království Saúdské Arábie (mj. Ministerstvo kultury a informací, Knihovna krále Abdul Azize, Nejvyšší zmocněnec pro turistiku a památky). V rámci kulturní prezentace země zhlédnete představení arabské kaligrafie, saúdských stanů atd. Na saúdském stánku budou představeny mj. knihy:
Království Saúdské Arábie: Historie, literatura a geografie
Dvě Svaté mešity – s archivními materiály a novými obrázky
Všechno, co turisté potřebují vědět o Království Saúdské Arábie
Ženy a květiny


10.04.2011

Dům u mešity v češtině

Novinkou v internetových knihkupectvích je kniha Dům u mešity od Kadera Abdolaha, která vypráví o domě, v němž po staletí žijí vlivní obchodníci s koberci a duchovní vůdci. Pak však dochází k osudovým zvratům za vlády R. Pahlavího a ajatolláha Chomejního. Kader Abdolah (1954) pochází z Íránu, působil v opozičním levicovém hnutí za šáhova režimu i po islámské revoluci. V roce 1988 emigroval do Nizozemska a píše pod jménem Kader Abdolah, které je složeno ze jmen dvou popravených přátel. Své knihy píše v nizozemštině. Vydal mj. vlastní alternativní překlad Koránu. Jeho kniha Dům u mešity z roku 2006 se v anketě o nejlepší nizozemský román všech dob umístila na druhém místě.


07.04.2011

Malajsie: Populární tanec Poco-poco zakázán

Nejvyšší duchovní malajského státu Perak zakázali tanec poco-poco, který je prý neslučitelný s islámskými hodnotami. Označili ho za kultovní tanec pocházející z Jamajky a obsahující křesťanské rituály. Dosud není jasné, zda bude zákaz rozšířen na celou Malajsii, každopádně duchovní zřejmě přispěli k popularitě tance, jehož původ zřejmě není na Jamajce, ale v Indonésii. Poco-poco je populární mezi muslimy mj. jako relaxační cvičení.


07.04.2011

Horečka dengue hrozí v Latinské Americe

Oblast Alto Parana na paraguaysko-brazilské hranici hlásí tisíce podezření na onemocnění horečkou dengue. Desítky lidí zemřely. Dengue se v posledním desetiletí značně rozšířila a nejhorší situace bývá každý rok v Brazílii, kde onemocní statisíce lidí ročně. Přibližně tisícina jich zemře. Proti horečce dosud neexistuje vakcína a je nutné užívat účinný repelent proti komárům přenášejícím nemoc.
Další info o dengue:
www.cestomila.cz/zdravi-na-cestach


06.04.2011

Manet, inventeur du Moderne

Pod názvem Manet, inventeur du Moderne byla včera v pařížském Musée d'Orsay zahájena retrospektivní výstava věnovaná dílu malíře Edouarda Maneta, největší za posledních 30 let. Výstava potrvá do 3. července. Zároveň si můžete v Musée d'Orsay prohlédnout výstavu připravenou ke 100. výročí úmrtí skladatele Gustava Mahlera, který se narodil v Kališti na Vysočině. Výstava končí 29. května.
Více na www.musee-orsay.fr


04.04.2011

Letecká doprava – ztraceno přes 29 mil. zavazadel

Stále dokonalejší systémy pro odbavení a sledování zavazadel v letecké dopravě nezabránily v loňském roce zvýšení počtu ztracených zavazadel. Celkem 29,4 milionu zavazadel nedoletělo do určené destinace se svým majitelem. Na 1000 cestujících se jedná o 12,07 zavazadla. V Evropě je situace horší než v USA – na 1000 cestujících 12,6 zavazadla proti 3,99. Drtivá většina zavazadel je ale do 48 hodin v pořádku předána.


04.04.2011

Deset mrtvých v baru v Ciudad Juarez

Střelba v baru ve Ciudad Juarez na mexicko-americké hranici stála život 10 lidí. Motiv zabíjení zatím není znám. Město, pojmenované po Benitu Juarezovi, je smutně proslulé drogovými gangy a počtem vražd, který dosahuje v letošním roce průměru 5 denně. Pro cestovatele, kteří ve Ciudad Juarez vstupují do Mexika, rozhodně nedoporučujeme delší pobyt ve městě a především večerní zábavu po barech.


01.04.2011

Emirates zvyšují počet letů na Seychely

Letecká společnost Emirates postupně zvyšuje počet svých letů na exotické Seychely. Od konce března se počet letů zvýšil na 12 týdně a začátkem zimní sezóny budou letadla Emirates létat na lince z Dubaje dvakrát denně. Letenku z Prahy na Seychely přes Dubaj dnes nabízí Emirates asi za 18 500 Kč.


31.03.2011

79 útoků žraloků na člověka v roce 2010

Podle International Shark Attack File (ISAF) se v roce 2010 odehrálo ve světě 79 nevyprovoko­vaných útoků žraloka na člověka. „Nevyprovokovaný útok“ je popisován jako situace, kdy žralok ve svém přirozeném prostředí napadne člověka, aniž by byl provokován. Nejvíce útoků se odehrálo v USA, především na Floridě (36, 2 smrtelné), dále v Austrálii (14/1), Jižní Africe (8/2), Egyptě (6/1) a Vietnamu (6/0).


Nalezené položky: 817 « První | < Předchozí | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.