aktuality

17.08.2011

Ve vraku římské lodi staré 2100 let objeveno 300 amfor

Více než 300 amfor objevili archeologové u albánských břehů ve vraku římské lodě z 1. století př. n. l. Třicet metrů dlouhá loď byla objevena v hloubce 50 metrů u ostrova Sazan ležícího 15 kilometrů od pobřeží u města Vlorë.
Ještě starší řeckou loď s nákladem amfor mají v muzeu ve městě Kyrenia na Kypru. Článek z návštěvy muzea


17.08.2011

Žralok zabil dalšího turistu na Seychelách

Třicetiletý britský turista byl smrtelně pokousán žralokem, když šnorchloval pouhých 10 metrů od břehu u jedné z nejidyličtějších pláží na Seychelách – Anse Lazio na ostrově Praslin. Brit ztratil příliš krve a zemřel v helikoptéře, která ho převážela do nemocnice. Pláže v okolí byly uzavřeny a je na nich zákaz koupání, dokud se problém se žralokem nevyřeší. Místní se domnívají, že jde o téhož jedince, který zde před pouhými dvěma týdny zabil francouzského potápěče. Předtím nebyl na Seychelách zaznamenám smrtelný útok žraloka na člověka téměř 50 let.
Více na www.seychellesweekly.com
Podle International Shark Attack File (ISAF) se v roce 2010 odehrálo ve světě 79 nevyprovoko­vaných útoků žraloka na člověka. „Nevyprovokovaný útok“ je popisován jako situace, kdy žralok ve svém přirozeném prostředí napadne člověka, aniž by byl provokován. Nejvíce útoků se odehrálo v USA, především na Floridě (36, 2 smrtelné), dále v Austrálii (14/1), Jižní Africe (8/2), Egyptě (6/1) a Vietnamu (6/0).


16.08.2011

Socha Svobody bude opět uzavřena

Jedna z nejnavštěvo­vanějších památek New Yorku – Socha Svobody – bude od 29. října znovu uzavřena. Počítá se s tím, že rekonstrukce potrvá asi rok a vnitřek sochy bude opět zpřístupněn k 126. výročí darování 28. října 2012. Nutné opravy potřebuje např. elektrická instalace, protipožární systém, schodiště i výtah. Liberty Island ale zůstane přístupný i během prací uvnitř sochy a procházky kolem nebudou omezeny.


16.08.2011

Vulkán Soputan nadále hrozí

Vulkán Soputan na severu indonéského ostrova Sulawesi o víkendu opět vyvrhoval mohutná oblaka kouře. Stupeň varování byl zvýšen na 3 (maximum 4) a kolem vulkánu je nepřístupná zóna široká 8 kilometrů. Vulkán se poprvé probudil již začátkem července, tehdy mrak kouře stoupal až do výšky 6 kilometrů. Soputan patří k nejaktivnějším vulkánům v Indonésii. V roce 2008 dosáhly pyroklastické proudy do vzdálenosti 4 kilometrů od kráteru.
Více o indonéských sopkách v článcích z výstupů na vulkány Krakatoa, Merapi a Rinjani.


15.08.2011

Nový Zéland pod sněhem

Centrum novozélandského Aucklandu je po 80 letech zasypané sněhem. Většina místních tedy zažívá podobnou situaci poprvé v životě. Zasypány jsou oba ostrovy, ve Wellingtonu na jihu Severního ostrova je největší sněhová pokrývka od 70. let minulého století. Sněhové bouře ochromily dopravu, silnice na obou ostrovech jsou často neprůjezdné, letiště mají problémy s přívalem sněhu a zrušeno bylo množství letů. Meteorologové předpokládají, že chladné počasí a sněžení vydrží i v příštích dnech.


14.08.2011

Skotské hry

XI. ročník skotských her na zámku Sychrov se koná 19. a 20. srpna. Diváky čekají skotské těžkoatletické soutěže, jichž se můžete i zúčastnit a poměřit síly s profesionálními závodníky ze Skotska. Dále uvidíte skotské tance, hudbu, soutěž dudáků, můžete si koupit skotský kilt atd. Součástí her je i Whisky festival.
Program na www.skotskehry.cz


13.08.2011

Chodské slavnosti

Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, v níž je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů. Chodské slavnosti jsou jedním z nejstarších folkloristických festivalů v České republice, pořádaný již od roku 1955. V současné době se festival koná vždy první víkend po 10. srpnu a již tradičně je spojován s domažlickou Vavřineckou poutí. Zajímavým zpestřením je velký staročeský jarmark v historickém centru města. Vstup na všechny pořady v rámci hlavního programu je zdarma. Domažlice, 13.–14. srpna
Více na www.chodskeslavnosti.cz


12.08.2011

Prázdniny v Telči – The Klezmatics

Festival Prázdniny v Telči vrcholí v neděli 14. srpna koncertem The Klezmatics. Před slavnou newyorskou kapelou zahraje klezmerová formace Létající rabín. The Klezmatics ve své hudbě mísí jak východoevropskou židovskou spiritualitu, tak hudební vlivy současného jazzu a punku. Během své dlouholeté kariéry vydali devět alb, která posunula hranice mnoha žánrů. The Klezmatics jsou nezaměnitelní, hrají hudbu dravou, provokativní i taneční v duchu africké divokosti, zároveň však tajuplnou, orientální a mystickou.
Více na http://prazdninyvtelci.cz


11.08.2011

Čeští turisté do Thajska bez víz

Thajské velvyslanectví oznámilo, že od 11. srpna nepotřebují držitelé českých cestovních pasů pro vstup do Thajska vízum. Bezvízový styk platí pro turistické pobyty do 30 dnů, výjimkou je vstup do Thajska ze sousedních zemí, poté platí bezvízový režim pouze na 15 dnů.
Více na www.thaiembassy.czwww.mzv.cz


10.08.2011

Festival iberských kultur IBERICA 2011

Již osmým rokem roztančí festival španělské kultury IBÉRICA Prahu, Boskovice i Brno vášnivými iberskými rytmy a nadchne neopakovatelnou atmosférou španělské fiesty. Návštěvníci festivalu (16.–20. srpna) si užijí temperamentního flamenka i nedostižné virtuozity jihoevropských instrumentalistů. Tématem letošního ročníku festivalu je kulturní bohatství Iberského poloostrova vzniklé v průběhu několika století. V dramaturgické koncepci festivalu se tak objeví umělci ze starého flamenkového rodu Vargas – Maya, stejně jako hudba španělského klasicismu či poezie a kinematografie 20. století. Novinkou letošního festivalu bude intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích, organizovaný španělskou kulturní asociací SPAINART. Součástí festivalu budou již tradičně taneční a hudební dílny za účasti tuzemských i zahraničních lektorů.
Více na www.iberica.cz


08.08.2011

Stávka německých leteckých dispečerů

Stávku nadále připravují němečtí letečtí dispečeři. Odbory podle posledních zpráv plánují stávkovat v úterý 9. srpna od 6:00. Stávka by se mohla dotknout až 2000 letů. Důvodem stávky je zvýšení mezd a nesouhlas s navýšením přesčasů.


06.08.2011

Slovácký rok v Kyjově

Ve dnech 11.–14. srpna se koná Slovácký rok v Kyjově, festival s tradicí od roku 1921. Čtyři srpnové dny bude Kyjov patřit lidovým tradicím a zvykům, bohatství a kráse krojů, písním a všem těm, kteří se o jejich zachování a šíření nejen doma starají. Účast desítek národopisných souborů a muzik z Kyjova a širokého okolí.


05.08.2011

Slon s nejdelšími kly zemřel na Šrí Lance

Na Šrí Lance zemřel uctívaný slon jménem Millangoda Raja, který více než deset let vedl procesí slonů o svátku Buddhova zubu ve městě Kandy. Millangoda Raja byl starý přes 70 let a měl údajně nejdelší kly na Šrí Lance sahající až na zem. Chrám ve městě Kandy ukrývá jednu z nejposvátnějších relikvií buddhistů – údajný Buddhův zub, který jeden z jeho žáků zachránil z hořící hranice, na níž pálili Buddhovo tělo. Právě Millangoda Raja více než desetiletí nosil při příležitosti každoročních oslav schránu se zubem. Festival trvá plných deset dní a vždy po setmění kolem osmé hodiny začínají u chrámu Daladá Máligáva slavnostní procesí tanečníků, artistů, masek, hudebníků a… slonů. Přepychově nastrojená obrovitá zvířata jsou vrcholem festivalu.
Více o Kandy a festivalu v článcích ze Šrí Lanky


04.08.2011

Djembe marathon

V Moravském Krumlově začne zítra 2. ročník festivalu Djembe marathon. Uslyšíte řádnou porci hudby založené na afrických, arabských, latinskoamerických i australských kořenech, včetně hry na didgeridoo.
Více na www.djembe.alma.cz


02.08.2011

Cesty s Bohumilem Hrabalem

Nakladatelství Academia vydalo knihu Cesty s Bohumilem Hrabalem. V tomto literárním průvodci zavádí Tomáš Mazal čtenáře na rozličná místa Čech a Moravy spjatá s životem a dílem světově uznávaného spisovatele. Postupně tak poutník pozná rodný domek Bohumila Hrabala v Brně-Židenicích, pivovar v Polné i Nymburce, kde Hrabal prožil dětství, navštíví pražskou uličku Na Hrázi (Věčnosti), chatařskou oblast v Kersku či nedaleký Nymburk. A samozřejmě nelze nenavštívit ani hospody hojně navštěvované Bohumilem Hrabalem a jeho přáteli. Od těch obyčejných až po ty věhlasné, jako je restaurace U Pinkasů či světově proslulá pivnice U Zlatého tygra.


01.08.2011

Začal postní měsíc ramadán

Dnes začal v muslimském světě postní měsíc ramadán. Každý den až do západu slunce se musí muslimové zříci jídla a pití. Půst o ramadánu je jedním z pěti pilířů islámu. V posledních letech se ale ramadán stal (podobně jako Vánoce) komerčním svátkem, kdy si lidé dávají dárky a po západu slunce se pořádají bohaté hostiny. Postit se nemusí děti, staří lidé, těhotné ženy a nemocní. Turistům v muslimských zemích se nedoporučuje jíst a pít na veřejnosti, což si mnozí muslimové vysvětlují jako pohrdání jejich náboženstvím. Co se píše o ramadánu v Koránu: „Vy, kteří věříte, předepsán vám jest půst, tak jako byl již předepsán těm, kdož před vámi byli – snad budete bohabojní! Postěte se jen po určený počet dní! Ten z vás, kdo je nemocen anebo na cestách, nechť postí se stejný počet dní později. Ti, kdož mohou se postit, však nečiní tak, ti nechť se vykoupí nakrmením jednoho chudého. Kdo však dobrovolně učiní více dobrého, bude to přičteno k jeho dobru. A půst je pro vás lepší – jste-li rozumní. Postním měsícem je měsíc ramadán, v němž Korán byl seslán jako vedení správné pro lidi a jako vysvětlení tohoto vedení i jako spásné rozlišení“.


30.07.2011

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině

V neděli 31. července se na Velké Javořině v Bílých Karpatech koná další ročník tradičních slavností bratrství Čechů a Slováků. Slavnostní zahájení proběhne v 10.30 v amfi­teátru, vystoupí soubory z Hluku, Boršic u Blatnice, Bzince pod Javorinú, Kubry, Buchlovic, Turé Lúky, Vlčnova, Trenčína, Veselí nad Moravou, Brezové pod Bradlom a Dolního Němčí. Česko-Slovenská (nebo Moravsko-Slovenská, chcete-li) setkání na Velké Javořině začala v roce 1845 při oslavě prvního čísla Slovenských národních novin, masovější podobu měla od roku 1860. Poslední sraz před 2. světovou válkou byl v roce 1933. Ale hned po válce sem na první sjezd česko-slovenské vzájemnosti dorazilo na 25 tisíc lidí a i po pádu komunismu v roce 1989 tradice setkávání dvou sousedů nadále pokračuje.
Více o Velké Javořině a slavnostech v článku Velká Javořina, česko-slovenská setkání a mongolský poklad.
Další informace na: www.velkajavorina.com


28.07.2011

První let Tibet Airlines

První let Tibet Airlines se uskutečnil z hlavního města Lhasa do Ngari na západě Tibetu blízko hranice s Indií a Pákistánem. Loni otevřené letiště v Ngari leží ve výšce 4200 metrů a patří k nejvýše položeným na světě. Tibet Airlines mají zatím jediný Airbus A319, ale plánují rozšířit svou flotilu na dvacet letadel do roku 2015. Nová letecká společnost je kontrolována státním kapitálem a Čína plánuje, že spojí Peking, Šanghaj a Čcheng-Tu s Tibetem. Čína chce do roku 2015 více než zdvojnásobit počet čínských turistů v Tibetu. Po roce 2015 plánují Tibet Airlines také přímé lety do Evropy a zemí jižní a jihovýchodní Asie.


27.07.2011

V Turecku objeven hrob svatého Filipa

Italský archeolog Francesco D´Andria oznámil, že jeho tým objevil v Hierapolis hrob svatého Filipa, jednoho z dvanácti apoštolů Ježíše Krista. D´Andria, který pracuje v Turecku již 32 let, prohlásil, že nápisy na hrobce jasně prokazují, že zde byl svatý Filip pohřben. Předpokládá se, že hrobka, která dosud nebyla otevřena, se stane významným křesťanským poutním místem. K objevu došlo v ruinách antického města Hierapolis u travertinových kaskád Pammukale. Podle legend byl svatý Filip právě v Hierapolis ve věku asi 87 let ukřižován.


22.07.2011

Svátek sv. Jakuba v Santiagu de Compostela

Desítky tisíc poutníků z celé Evropy putují do španělského poutního místa Santiago de Compostela, aby zde 25. července oslavily svátek svatého Jakuba. Poutníci se pro oficiální uznání mají registrovat v některém z měst na trati a ujít alespoň 100 kilometrů pěšky (variantou je 200 kilometrů na kole nebo na koni). V Santiagu de Compostela jsou údajně pochovány ostatky apoštola svatého Jakuba, patrona Španělska, které sem byly převezeny po jeho popravě v Jeruzalémě. Od 10. století je Santiago de Compostela, město v Galicii na severozápadě Španělska, jedním z nejslavnějších poutních míst na světě.


Nalezené položky: 817 « První | < Předchozí | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.