aktuality

06.09.2014

Barmské centrum Praha: cestovatelský průzkum

Věnujte, prosím, pozornost cestovatelskému průzkumu, který vznikl v rámci projektu neziskové organizace Barmské centrum Praha. Účelem dotazníku je lépe pochopit preference českých cestovatelů ohledně cestování do Barmy (Myanmaru). Více informací najdete na www.jedudobarmy.cz.
Dotazník
Rozhovory s ředitelkou Barmského centra Praha Sabe Amthor Soe:
Cestujte Barmou zodpovědně
Máte možnost navštívit jen pozlacenou část Barmy


04.09.2014

Zarážení hory v Hnanicích

Spolek přátel hroznové kozy zve na „zarážení hory“.
V sobotu 6. září od 14 hodin.
Hroznová koza je jedním ze symbolů znojemského vinařství. Bájné stvoření žilo v srdcích zdejších vinařů někdy do dvacátých let minulého století. Tradice zanikla na znojemských i rakouských vinicích. Kořeny hroznové kozy lze vystopovat v antice, možná ji na moravském území uctívali římští legionáři, možná má původ v keltském osídlení. Na Znojemsku obnovují tradici symbolického jarního vypouštění kozla do vinohradů, naopak přes zimu si musí vyčerpaný kozel řádně odpočinout a tak bývá celý zesláblý předán hostinskému, aby u něho v teple přezimoval a na jaře byl pln sil.
Více na www.hroznovakoza.cz
O Spolku přátel hroznové kozy v článku:
Trasa Znojmo – Šobes: Za vínem přes vyhlídky nad rozkvetlou Dyjí


31.08.2014

Provoz ČSA na lince Praha – Tel Aviv

Od 1. září do 25. října 2014 zůstanou v nabídce Českých aerolinií lety do Tel Avivu vypravované v tradičních časech, na které jsou cestující ČSA zvyklí, tj. ve 23:50 z Prahy a v 6:05 z Tel Avivu. Spoje bude v tomto krátkém období operovat společnost Travel Service a České aerolinie na nich budou mít díky code-shareové spolupráci svůj kód OK.
Spoje do Tel Avivu vypravované z Prahy ve 22:50 a operované společností Travel Service, na které měly České aerolinie také svůj OK kód, nebudou v září a říjnu operovány.
V nadcházejícím zimním období 2014/2015 bude pravidelná linka mezi Prahou a Tel Avivem provozována podle stejného modelu jako v předchozí zimní sezóně. Od 26. října 2014 budou České aerolinie vypravovat do/z Tel Avivu tři zpáteční spoje týdně a stejný počet letů bude vypravovat také společnost Travel Service. Oba dopravci budou na všech šesti letech vzájemně sdílet svůj kód.


28.08.2014

14. skotské hry Sychrov se konají 30. srpna

Na programu her jsou tradiční skotské těžkoatletické soutěže, na scéně se od rána budou střídat přední skupiny hrající keltskou hudbu, a to jak z České republiky, tak i hosté ze zahraničí, na programu jsou i ukázky a výuka tradičních skotských tanců. Zahrají mj. Jan Hrubý a Kukulín, Battlefield Band, Dick O'Brass. Dále čekají hosty i sokolnické ukázky.
Jaké by asi bylo Skotsko bez whisky? Součástí letošních 14. Skotských her Sychrov bude 4. ročník whisky slavností.
Zámek Sychrov patří k nejnavštěvo­vanějším v Libereckém kraji, místem konání Skotských her Sychrov je od roku 2001.
Více na http://skotskehry.cz/


26.08.2014

Výstava Unikáty zemských muzeí končí ve středu

Pražané a návštěvníci Prahy mají poslední možnost zhlédnout jedny z nejvzácnějších muzejních exponátů v České republice – Věstonickou venuši, hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic a vzácné meteority z Opavy – Kylešovic. Pro velký zájem prodlužuje Národní muzeum ve své Nové budově 26. a 27. srpna 2014 otevírací dobu až do 20.00 hodin. Putovní výstava Unikáty zemských muzeí návštěvníkům představuje na jednom místě tři nejznámější muzejní skvosty České republiky, které opouštějí depozitáře pouze ve výjimečných případech. Návštěvníci tak mohou poprvé společně zhlédnout téměř 30 000 let starou Věstonickou venuši ze sbírek Moravského zemského muzea, hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic, stěžejní památku keltské Evropy ze sbírek Národního muzea, a vzácné meteority z Opavy – Kylešovic ze Slezského zemského muzea. Při příležitosti konání této výjimečné výstavy mohou do 27. srpna 2014 návštěvníci využít zvýhodněné prázdninové vstupné. Kupon s 20% slevou je ke stažení ve formátu pdf na webových stránkách Národního muzea www.nm.cz. Trojice nejslavnějších muzejních exponátů následně poputuje do Moravského zemského muzea, kde si ji návštěvníci mohou prohlédnout od 5. do 30. září 2014.


23.08.2014

Sopka Bárðarbunga na Islandu hrozí výbuchem

Islandské úřady zvýšily varování před erupcí sopky Bárðarbunga na nejvyšší stupeň a nařídily evakuaci turistů z okolí vulkánu. Oblast je neobydlená, nicméně mezi turisty populární. Vrchol sopky Bárðarbunga i její kaldera široká téměř 10 km a 700 metrů hluboká, leží pod příkrovem ledovce Vatnajökull. S nadmořskou výškou 2009 metrů je Bárðarbunga druhým nejvyšším vrcholem Islandu. Seizmické údaje dokládají, že láva rozpouští led. Otázkou zůstává, do jaké míry a zda a kdy prorazí erupce ledovcem a vychrlí páru a popel do atmosféry. Poslední erupce Bárðarbungy se odehrála před více než sto lety. Erupce islandského vulkánu Eyjafjallajökull v roce 2010 ochromila leteckou dopravu nad Evropou.

Rozhovor s vulkanologem Vladislavem Rapprichem o sopkách v Čechách i ve světě.


21.08.2014

Mezinárodní dudácký festival ve Strakonicích

Ve dnech 21. – 24. 8. 2014 se uskuteční 21. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Představí se zahraniční i české dudácké soubory. Dudy jsou tradičním lidovým nástrojem, Strakonice a jejich okolí byly vždy krajem dudáků. Podle četných dokladů byl tento nástroj velmi oblíbeným a hojně užívaným – toto téma bylo i inspirací k Tylovu Strakonickému dudákovi.
Více na http://www.dudackyfestival.cz/


17.08.2014

Vrch Grabarka ožije poutí Spas

Pro pravoslavné křesťany je nejvýznamnějším poutním místem v Polsku vrch Grabarka nedaleko běloruských hranic a Bělověžského pralesa. Za posledních 300 let zde poutníci vztyčili na dvacet tisíc křížů. Největší pouť, které se říká Spas nebo Den proměnění Páně, se koná tradičně od 17. do 19. srpna. Každý rok se zde scházejí desítky tisíc věřících především z Polska, Běloruska, Ukrajiny a Ruska.
Poutním místem je Grabarka pravděpodobně již od 13. století. Během mongolské invaze zde prý byla v hlubokých lesích schována vzácná ikona Spasitele (Spas Izbawnik) z kostela v nedaleké vesnici Mielnik. Proslulosti po celé zemi se ale Grabarce dostalo až v roce 1710. Legenda vypráví, že v širokém okolí propukla epidemie cholery. Jeden starý muž tehdy kázal, že mu bylo sesláno boží poselství a uzdraveni budou ti věřící, kteří vztyčí kříž na nedalekém kopci Grabarka. Vesničané uposlechli pokynů a epidemie jako zázrakem zmizela. Na památku uzdravení byla na kopci postavena první kaplička.
Více v článku: Hora křížů a zázraků ve východním Polsku
Rozhovor s Mons. Václavem Malým: Pěší putování člověka učí


16.08.2014

Palio v Sieně

Drsný dostih na neosedlaných koních na jednom z nejkrásnějších náměstí světa v Sieně. Palio se běhá dvakrát ročně 2. července a 16. srpna. Palio v Sieně se běhá již od 13. století. Dostih městských čtvrtí byl tehdy, a je i dodnes, spíše společenskou událostí než sportovní akcí.


10.08.2014

Varování před cestami do arménsko-ázerbájdžánského pohraničí

V souvislosti s eskalací napětí a ozbrojenými střety na linii dotyku mezi Náhorním Karabachem a Ázerbájdžánem a na hranici Ázerbájdžánu a Arménie v provinciích Tavuš a Gegharkunik. MZV ČR nedoporučuje cestovat do oblastí přiléhajících k společné hranici uvedených států. V posledních týdnech zemřelo v přestřelkách několik desítek vojáků a civilistů z obou stran konfliktu.

V provincii Tavuš, mezi městy Ijevan a Noyemberyan, prochází těsně při arménsko-ázerbájdžánské hranici turisty často využívaná silnice M16-H26 spojující Jerevan a Tbilisi. Mimo ostřelování příhraničních vesnic dělostřelectvem byly zaznamenány i případy ostřelování projíždějících osobních vozidel. Případným cestovatelům doporučujeme použít bezpečnou trasu přes Alaverdi a Vanadzor (M6).

Dvanáct článků z Arménie: http://www.cestomila.cz/zeme/19-armenie


04.08.2014

Domažlice:
Chodské slavnosti 2014

Tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů, to jsou Chodské slavnosti, jeden z nejstarších folkloristických festivalů v České republice, pořádaný od roku 1955. Již 60. ročník je na programu o víkendu 8.–10. srpna. Festival je tradičně spojován s domažlickou Vavřineckou poutí. Stěžejní část programu je věnována místním národopisným hudebním a tanečním souborům. Svůj prostor zde každoročně dostanou i soubory z jiných částí republiky a ze zahraničí.
Hlavní program se odehrává na pěti scénách a skládá se z více než 20 různých režijně zpracovaných pořadů. Zajímavým zpestřením je velký staročeský jarmark v historickém centru města.
Program na www.chodskeslavnosti.cz


28.07.2014

ČSA do Göteborgu

Od poloviny září zahájí České aerolinie pravidelný provoz na lince do Göteborgu. Nové spoje budou navazovat na lety mezi Prahou a Hamburkem. Linka bude operována šestkrát týdně letouny ATR 72. Prodej letenek již byl zahájen.
Linku do Göteborgu budou České aerolinie operovat s mezipřistáním v Hamburku. Cestující z Prahy do a ze Švédska nebudou muset z letadla vystupovat. Po 25 minutách, během kterých budou odbaveni vystupující pasažéři a noví klienti včetně zavazadel a carga, bude spoj pokračovat na druhém úseku do Göteborgu či do Prahy.
Odlety z Prahy do Hamburku jsou nově naplánovány od 15. září 2014 na každý den v 17:40 kromě soboty, odlety z Hamburku do Göteborgu v 19:40 s příletem do Švédska ve 21:10. V Göteborgu budou letadla Českých aerolinií nocovat a druhý den se v 7:15 vydají na trať do Hamburku, kde budou přistávat v 8:50. Odlety do Prahy jsou naplánovány na 9:15 s příletem na Letiště Václava Havla Praha v 10:50. Stejný letový řád bude platný v nadcházející zimní sezóně 2014/2015.
Také na lince do Göteborgu zavedou České aerolinie strukturu jednosměrných tarifů, která je již například uplatňována na spojích mezi Stockholmem a Prahou. Díky tomu cestující mohou jednoduše a výhodně kombinovat jednosměrné letenky na obou linkách, což jim například bez zbytečných komplikací umožňuje naplánovat pobyt či prodloužený víkend v obou největších švédských městech, Göteborgu i Stockholmu, bez nutnosti vracet se do bodu příletu.


26.07.2014

Končí ramadán a muslimové slaví íd al-fitr

Muslimský svět zítra oslaví konec postního měsíce ramadánu, tzv. svátek ukončení půstu – 'íd al-fitr. Prorok Muhammad s rozrůstající se muslimskou obcí údajně poprvé slavil 'íd al-fitr již v roce 624 po skončení ramadánu, během něhož muslimové zvítězili v bitvě u Badru nad vojskem kmene Kurajšovců, který ovládal Mekku.
Muslimové po měsíci mohou přes den jíst a pít a v tento sváteční den jsou povinni nejen brzy vstát, ale ještě před modlitbou dát almužnu potřebným. 'Íd al-fitr je také vhodným časem k odpuštění druhým a odčinění napáchaných chyb.


20.07.2014

Skytrax: Cathay Pacific leteckou společností 2014

Hongkongská letecká společnost získala ocenění Skytrax World Airline Awards jako nejlepší letecká společnost pro rok 2014. Na dalších místech skončily Qatar Airways, Singapore Airlines, Emirates a Turkish Airlines, oceněné jako nejlepší v Evropě. Žebříček nehodnotí bezpečnost aerolinek, ale především kvalita služeb a jídla, přehlednost firemního magazínu i internetových stránek apod. Je tak zcela odlišný od průzkumů Air Transport Rating Agency (ATRA) o nejbezpečnějších leteckých společnostech, kde obsazují přední příčky evropské a severoamerické aerolinky.
Společnost Cathay Pacific byla založena v roce 1946 a spojuje více než 150 mezinárodních destinací pěti kontinentů (mimo Jižní Ameriku). Cathay Pacific dosud nevlastní žádné letouny Boeing 787 Dreamliner.
Více na www.worldairlineawards.com


13.07.2014

KRNAP – omezení vstupu do národního parku

Správa Krkonošského národního parku – letos již počtrnácté – omezila vstup z důvodu ochrany přírody do některých oblastí v Krkonošském národním parku. Jedná se o pouhých 15 % celkové rozlohy Krkonošského národního parku. Hlavním důvodem tohoto opatření je snaha Správy KRNAP zamezit devastaci krkonošské přírody v souvislosti s masivním sběrem borůvek. Pracovníci Správy KRNAP označí dotčené lokality přímo v terénu. Opatření obecné povahy začne platit 20. července. Vzhledem k malé úrodě borůvek však neočekává KRNAP velké problémy. Vydané opatření v žádném případě neomezí běžné návštěvníky, kteří nadále budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet, resp. projíždět bez omezení.

Důvodem, který Správu KRNAP k tomuto kroku vede, je intenzivní sběr borůvek v cenných lokalitách. Nešetrným sběrem jsou devastovány porosty borůvky. Snižuje se tak potravní základna pro semenožravé ptáky a savce. V důsledku nadměrné návštěvnosti přírodovědně hodnotného území jsou poškozovány lokality výskytu zvláště chráněných druhů rostlin. Dalším důvodem je také rušení klidu zvěře, zejména v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje. Část území s omezeným vstupem se nachází v I. zóně národního parku, kde je vstup mimo značené cesty zakázán celoročně zákonem o ochraně přírody a krajiny. Současné omezení se tedy týká hlavně II. zóny KRNAP a malé části III. zóny KRNAP, kde je normálně volný pohyb povolen a toto opatření ho dočasně omezuje.

Jedná se například o okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramen Labe, okolí Luční hory a Stříbrného hřbetu, Liščí hory a Studniční hory, Obří důl, okolí Sněžky, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou, Dvorský les a okolí Černé a Světlé hory. Opatření obecné povahy bude platit od 20. 7. do 15. 10. 2014. V terénu bude území s omezeným vstupem označeno informačními cedulemi v českém a polském jazyce.


10.07.2014

54. Kopaničárské slavnosti

V přírodním amfiteátru ve Starém Hrozenkově se 11.–13. července konají 54. Kopaničárské slavnosti. V programu folklórní přehlídky jsou mj. Gajdoši z Kopanic, Kubra z Kubrej, Kopaničár ze Starého Hrozenkova, cimbálová muzika Martina Hrbáče, Rozvadžan, Hradišťan, ženský sbor Čečera. Lidová veselice, ohňostroj, jarmark lidových výrobců, slavnostní mše svatá v kostele Narození panny Marie.
Program na www.staryhrozenkov.cz.
O toulkách v Bílých Karpatech, Valašskem, Moravskou Kopanicí, přes Žitkovou až na Velkou Javořinu v článcích:
Tož vitajte u nás, vitajte v Brumově-Bylnici
Velká Javořina, česko-slovenská setkání a mongolský poklad


08.07.2014

Nádam – svátek všech Mongolů

11. až 13. července se v Mongolsku tradičně koná největší festival Nádam (Naadam). Během festivalu se soutěží ve třech „mužských hrách“ – mongolském zápase, jízdě na koni a lukostřelbě. Navzdory jménu se soutěží účastní i ženy a dívky, ženy v lukostřelbě a dívky v jízdě na koni společně s chlapci, na koních soutěží děti do 12 let. Největší slavnost se koná v hlavním městě Ulánbátaru.
Úvodní slavnost – to je takové skromnější zahájení olympijských her. Nejdůležitějším momentem je okamžik, kdy jezdci na koních přivezou devět kopí s koňskými ohony symbolizujících devět mongolských kmenů. Zabodnou je do kruhu před čestnou tribunu. Festival oficiálně otevře projevem prezident, který se pro tuto příležitost vždy oblékne do lesklého oranžového délu.

Více v článku Naadam – svátek všech Mongolů

Jiří Šíma, mongolista a zakladatel Společnosti přátel Mongolska, v rozhovoru pro www.cestomila.cz říká: „Lukostřelba byla v 60. letech, kdy jsem v Mongolsku studoval, na úpadku, první dvě soutěže jasně převládaly. Zažil jsem, že přijížděli lukostřelci od nás a učili Mongoly střílet z luku, přestože ten náš evropský a klasický mongolský luk vypadají rozdílně. Takže i naši mají zásluhu na tom, že se zájem o tradiční mongolskou lukostřelbu od té doby zase rozvíjel a dnes je její popularita téměř rovnocenná jízdě na koni i zápasu.“


01.07.2014

Cestomila podporuje malé fotbalisty

Cestomila se stala partnerem a sponzorem dětského fotbalového turnaje NEST&STAVO Cup 2014 katogorie U13, který se uskutečnil 21. června v Dobroníně nedaleko Jihlavy. Turnaj se konal pod záštitou starostů obcí Dobronín a Ždírec. Turnaje se zúčastnilo 6 mužstev z kraje Vysočina, vítězem se po zásluze stal ligový tým FKM Vysočina Jihlava, který v rozhodujícím utkání porazil své soupeře z týmu SK Přibyslav. Turnaj se konal v příjemné a přátelské atmosféře, bohužel za zamračenějšího počasí. Nejlepším střelcem turnaje se stal Roman Diviš z týmu FKM Vysočina Jihlava s 12 góly, nejlepším brankářem Lukáš Brabenec z týmu Jiskra Dobronín a nejlepším hráčem Adam Ritter z FKM Vysočina Jihlava. Organizátoři zajistili vše potřebné včetně jídla, pití a hodnotných cen.

Po skončení turnaje proběhl „sranda zápas“ mezi rodiči a dětmi fotbalového klubu z Dobronína a Ždírce, kterého se zúčastnili hráči i rodiče z ostatních týmů, kteří zde zůstali do pozdějšího odpoledne. „Sranda zápas“ si s dětmi zahrál i Jan Kosak, hráč FC Vysočina Jihlava, který z Dobronína pochází a reprezentoval ČR v mládežnických kategoriích.


Vítězný tým FKM Vysočina Jihlava

Organizátoři děkují všem sponzorům a partnerům turnaje, zúčastněným týmům, rodičům i všem, kteří s jeho organizací pomáhali. Hlavním sponzorem turnaje byla společnost NEST&STAVO, jejíž jméno akce nesla. Další partneři a sponzoři turnaje: Česká redakce Eurosportu, Jihlavské listy, www.cestomila.cz, Obec Dobronín, Obec Ždírec, Ondrášovka, Mejstřík s.r.o., Truhlářství Zajíček, Farma Duben, Biona, Pivovar Pernštejn, Ipos, Vrtal spol s.r.o., Truhlářství Záškoda, Batepo, AGRALL, Autocentrum Rozkoš, Petex, Adishop, MUDr. Hana Červinková, MUDr. Veronika Kadlíčková.


28.06.2014

Libanon: Riziko teroristických útoků

Z důvodů zvýšeného bezpečnostního rizika MZV ČR doporučuje vyhnout se cestám do Libanonu, pokud nejsou nezbytné. V souvislosti s reálnou hrozbou teroristických útoků islamistických extrémistů a s ohledem na další rizika související zejména s konfliktem v Sýrii MZV dále doporučuje zcela se vyhnout návštěvám těchto libanonských oblastí: severní část údolí Bekaa (regiony severně od Baalbeku, zejména Arsal, Akkar, Hermel), celá oblast v Bekaa bezprostředně přiléhající k hranicím se Sýrií, některé části Tripoli a Saidy a šíitské jižní oblasti Bejrútu. I nadále je též vhodné zcela se vyhnout návštěvám v kterémkoliv z palestinských uprchlických táborů.
V jižních oblastech Libanonu platí zvláštní bezpečnostní režim – oblast je pod kontrolou jednotek OSN (UNIFIL) a vstup je možný pouze na povolení (výjimkou je metropole Tyr/Sur).


23.06.2014

Peru: Festival slunce Inti Raymi

24. června se v peruánském Cuzcu koná festival Slunce. Slavnost na počest boha slunce má původ v dobách starých Inků a byla jedním z nejdůležitějších dnů v kalendáři. Španělští conquistadoři pohanskou slavnost zakázali a byla obnovena až v roce 1944. Tradiční rituály budou i letos k vidění v bývalém inckém hlavním městě Cuzcu, obřad proběhne na Qurikanche a v ruinách Sacsayhuaman.


Nalezené položky: 817 « První | < Předchozí | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.