fotogalerie

E. Sarkisjan: V Arménii se dobře jí a pije.
I „násilím“.

Musím přiznat, že v sousední Gruzii se opravdu dobře jí a pije. Ovšem neméně dobře se najíte a napijete i v Arménii. Oba národy jsou pohostinné a jejich kuchyně rozmanité, v tomto směru si naši hosté …


Beiteddine – libanonská Alhambra pro snivou kontemplaci

Téměř 30 let tvořili nejlepší architekti a stavitelé z Damašku palác pro nejmocnějšího emíra Libanonu. Bašír Chehab II. Veliký ho nazval Beiteddine – Dům víry. Kdyby ho navštívil Karel Čapek, jistě by…


Týros aneb Tyre, sám jsi řekl: Jsem dokonalý v kráse

Týros byl založen již někdy na začátku 3. tisíciletí př. n. l. Říkávalo se mu „Královna moří“ neboť lodě obchodníků a kolonizátorů z Týru ovládaly Středozemní moře stovky a stovky let. Příběhy z Bible…


Laugavegur – čtyřdenní trek mezi islandskými sopkami

Před startem čtyřdenního treku Laugavegur jsme si přečetli, co nás na túře čeká: dlouhé stoupání do 1000 metrů nad mořem, nejméně jeden ze čtyř dnů v dešti, skalnatý a kluzký povrch, brodění ledovcový…


Český Šternberk:
Betlémská hvězda nad meandry Sázavy

Asi padesát kilometrů od Prahy se nad okouzlujícím meandrem Sázavy tyčí Český Šternberk, středověký hrad, na jehož hradbách vlaje prapor se zlatou betlémskou hvězdou. Tou, která před dvěma tisíci lety…


Libanon: Echmoun (Ešmun) aneb Zapomenutý fénický chrám

Necelé dva kilometry od Sidonu uprostřed zelených citrusových hájů se schovávají téměř neznámé ruiny jediného fénického chrámu v Libanonu, z něhož se až do 21. století zachovalo více než jen základové…


Mystický Velíz v křivoklátských lesích

Asi 10 kilometrů severně od hradu Točník se uprostřed křivoklátských lesů vypíná do nadmořské výšky 595 metrů kopec Velíz. Jeho jméno je pravděpodobně odvozeno od pohanského boha stád a pastýřů Velese…


Salam alejkum Sidon

Sedíme na terase zrekonstruovaného karavanseraje Khan al-Franj, který byl obnoven z peněz nadace zavražděného bývalého premiéra R. Harírího. Uvelebeni v pohodlných polštářích shlížíme na minarety star…


Diyarbakir, Nemrut Dagi aneb
putování Anatolií a divokým Kurdistánem (3)

Harran je charakteristický svými domy podobajícími se včelím úlům. Z prašného a špinavého městečka se ale bohužel stala turistická atrakce oblasti číslo jedna plná otravných zkažených „harantů“, kteří…


Liduprázdná kráska Anse Source d´Argent na ostrově La Digue

Anse Source d´Argent na ostrově la Digue je jednou z nejfotografo­vanějších pláží světa. Oslnivý bělostný písek láká k ulehnutí pod exotickými balvany vyhlazenými jadeitově zbarveným mořem, člověk má p…


Erzurum, Ani, jezero Van
aneb Putování Anatolií a divokým Kurdistánem (2)

Ruiny Ani – někdejšího hlavního města bagratovské dynastie – se rozprostírají na planině, kterou odděluje od Arménie rokle vyhloubená řekou Arpa Cayi. Donedávna bylo pro vstup do Ani vyžadováno speciá…


Súdán, který zažíváme my, je zcela jiný než ten, který popisují v médiích

PhDr. Pavel Onderka vede od roku 2009 archeologické expedice Národního muzea do súdánské lokality Wad Ben Naga. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o krásách Súdánu a pohostinnosti místních lidí,…


Plavání s delfíny na ostrově Bimini

Plavání s delfíny má překvapivě mnoho lidí na svém seznamu neuskutečněných snů. Od pradávna byli delfíni lidmi ctěni jako bytosti vysoké inteligence a moudrosti. Delfíní radostný tanec na našem obzoru…


Kyjev aneb Přes Kresčatik do rodného domu Mistra Bulgakova (2)

Nechme nyní hlučnou tržnici za sebou a odeberme se na „kyjevský Montmartre“, na kopec, kam vede Andrejevskij spusk (Andrejevský úvoz), klikatá ulice dlážděná kočičími hlavami, z části rozbitá a poniče…


Východní Turecko aneb Putování Anatolií
a divokým Kurdistánem (1)

Přijměte pozvání k vyprávění o putování do východní části turecké země. Té, která sousedí s Gruzií, Arménií a také s Íránem, Irákem a Sýrií. Do neklidného regionu, který bývá nazýván „divokým Kurdistá…


Jiří Dědeček:
Kniha má na Kubě větší cenu než u nás

Jiří Dědeček: Kniha na Kubě má nepochybně výrazně větší cenu než u nás, kniha tam něco znamená, má větší společenský dopad. Existují tam ilegální knihovny, ale ten termín je často poněkud přehnaný, ne…


Kyjev aneb Přes Kresčatik do rodného domu Mistra Bulgakova

Nejdřív nás do nosu praštila strašná zima (je únor), na zemi ležel sníh, vítr zlověstně skučel a lidé se choulili oblečeni do zvířat, respektive do kožichů a kožešinových čepic. To je ale hrůza, pomys…


Jakarta – smutný osud Jalan Jaksa
a betonová hrůza Istiqlal

Jalan Jaksa už svou pověst ráje baťůžkářů pomalu ztrácí (nebo ztratila). Spíše je to špinavá ulice se žebrajícími dětmi, vytékající špinavou vodou kdo ví odkud, po setmění raději nevycházet. Je zde ně…


Je třeba jíti do Teplic

Pod masívem Krušných hor žije lázeňské město plné parků, zahrad a fontán, které si v minulých staletích oblíbili umělci i monarchové…
Na zamrzlém Horním rybníku se bruslilo a žádnou osobnost hude…


Seychely: Na plážích malebného ostrova Praslin

Ubytování v hotýlku, z něhož je to pár kroků na pláž s jemným bílým pískem, průzračná tyrkysová voda, v níž plavou hejna ryb, lenošení ve stínu endemických kokosových palem, báječný kokosový rum a ryb…


Nalezené položky: 579 « První | < Předchozí | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | Další > | Poslední »