ANGLICKY: Croatia
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: Republika Hrvatska
VELVYSLANECTVÍ: v ČR, Praha http://cz.mvp.hr
ÚŘEDNÍ JAZYK: chorvatština
VÍZOVÁ POVINNOST: ne
MĚNA: kuna 1 HRK = 3,6 Kč
ROZLOHA: 56 542 km2
POČET OBYVATEL: 4 500 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 80
ETNICKÉ SLOŽENÍ: 90 % Chorvaté, 4,5 Srbové
NÁBOŽENSTVÍ: 92 % křesťané (96 % katolíci, 4 %
pravoslavní),
5 % agnostici a bez vyznání, 1,5 % muslimové
HLAVNÍ MĚSTO: Záhřeb 780 000 obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Split, Rijeka, Dubrovnik, Zadar, Karlovac,
Pula, Osijek
LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Croatia Airlines www.croatiaairlines.com
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Záhřebu: Zagreb Airport (Pleso
Airport)
ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: hepatitida A, B, tetanus, vzteklina, klíšťová encefalitida
ČASOVÉ PÁSMO: UTC +1
SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
historické centrum Splitu s Diokleciánovým palácem
Dubrovnik – staré město
NP Plitvická jezera
Poreč – biskupský komplex, náboženské stavby
historické město Trogir
Šibenik – katedrála sv. Jakuba
Stari Grad – kulturní krajina kolem města na ostrově Hvar
NÁRODNÍ DOMÉNA: .hr
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
www.lighthouses-croatia.com
www.tzgrovinj.hr
www.np-mljet.hr
www.rovinj.info
www.bol.hr
www.sibenik-tourism.hr
www.tzhvar.hr/hr
www.dalmatia.hr
http://visitdubrovnik.hr
www.jadrolinija.hr
http://np-plitvicka-jezera.hr
www.trogir.org
www.trogir-online.com
www.split.info
Petr Nejedlý |
Atmosféra Poreče nadchne, zvláště, když půvabná mladá dívka hází z okna vily Polesini psaníčka svým nápadníkům a obdivovatelům. Vyfotil jsem ji, slušelo jí to. Ale to měli právě studenti divadelní představení a další akce v krásném parku před vilou. Mimochodem, vila Polesini, kterou dal postavit v roce 1885 markýz Giorgio Polesini, mj. poslanec istrijského parlamentu, je oblíbeným místem pro uzavření sňatku – středomořská zahrada, stylová atmosféra, historický dekor. A kam v Poreči za těmi báječnými víny, sýry a olivovým olejem? Například Stancija Špin, je to autem kousek.
Petr Nejedlý |
Na ostrov Krk jezdí především milovníci nádherného Jadranu, užít si moře, slunce a odpočinout si od všedních starostí. Krk má ovšem prastarou antickou historii a její poznávání může být překvapivě zábavné ve srovnání s prohlídkami archeologických lokalit (pro někoho nudnějšími). Na Vela Placa v centru městečka Krk stojí dům, v jehož podzemí vstoupíte do baru Volsonis. Není to jen klub. Galerie? Ano. Muzeum? Ano. V baru Volsonis sestoupíte 2000 let zpět časem a stojí to za to. Už jste někdy hráli pool mezi římskými zdmi?
Petr Nejedlý |
Společného mají Chorvaté a Češi tolik, že architekt a herec David Vávra natočil chorvatské díly Šumných stop, v nichž se vydal za společnou historií a kulturou obou národů. V posledním dílu nezapomněl David Vávra ani na Emila Geistlicha, který zanechal mnohé šumné stopy v Bašce na ostrově Krk. Už před sto lety byli čeští turisté běžnými hosty v chorvatských letoviscích a právě Baška se stala turistickým a lázeňským hitem. Je jím dodnes, do Bašky ovšem jezdí více Němců než Čechů.
Petr Nejedlý |
Druhý díl vyprávění o deltě Neretvy, kterou místní obyvatelé někdy nazývají chorvatskou Amazonkou. Objevil jsem ideální místo pro kiteboarding a divoké pobřeží s brakickou vodou, jehož obyvatelé se v minulosti živili řemeslem pirátským a diktovali podmínky i Nejjasnější republice benátské. Vypravil jsem se výše do hor nad pobřeží do olivových hájů a ke starému hřbitovu s pozoruhodnými náhrobky, kterým se říká stećci a jsou rozšířené především v Bosně a Hercegovině.
Petr Nejedlý |
Když jsem vystoupil z letadla v Dubrovníku, byl jsem najednou obklopen tisícovkami milovníků krásného chorvatského pobřeží, mířících za odpočinkem a mořem. Takové Chorvatsko zná pravděpodobně každý. Přibližně hodina jízdy autem od Dubrovníku směrem na Split… a jsme v městečku Opuzen, centru úplně jiného Chorvatska. V království Hajduku, kde uvidíte staré rybáře, jak ošetřují své sítě, kde se soutěží ve vaření rybího guláše, pluje na starých loďkách po chladných a čistých vodách rozvětvené říční delty, kde lze pozorovat stovky druhů ptáků včetně orlů a pelikánů, pěstuje se dobré víno a olivy a kudy před sto lety na své poslední cestě do Sarajeva plul František Ferdinand d´Este. Vítejte v deltě Neretvy, kterou místní obyvatelé někdy nazývají chorvatskou Amazonkou.
Luděk Wellner |
Chorvatské městečko Posedarje poblíž Zadaru se stalo naším východiskem k nejdůležitějším místům natáčení kultovní filmové série Mayovek. Natáčelo se pochopitelně na mnoha dalších místech, ale právě zde se do vnitřního moře u městečka Novigrad vlévá řeka Zrmanja, legendární Rio Pecos, na jejíž vodách svedli Old Shatterhand a Inču-Čuna svůj zápas v prvním dílu filmové trilogie Vinnetou.