ANGLICKY: Cyprus
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: Kypriaki Dimokratia,
Kibris Cumhuriyeti
VELVYSLANECTVÍ: v ČR, Praha www.mfa.gov.cy/embassyprague
ÚŘEDNÍ JAZYK: řečtina, turečtina
VÍZOVÁ POVINNOST: ne
MĚNA: euro 1 EUR = 25,8 Kč
ROZLOHA: 9251 km2 (celý ostrov, turecká okupace nebyla
mezinárodně uznána)
POČET OBYVATEL: 868 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 94
ETNICKÉ SLOŽENÍ: 77 % řečtí Kypřané, 18 % turečtí
Kypřané
NÁBOŽENSTVÍ: v řecké části drtivá většina křesťané
(pravoslavní),
v okupované muslimové
HLAVNÍ MĚSTO: Nicosia (tur. Lefkosa) 234 000 obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Larnaka, Limassol, Pafos;
v okupované části Kyrenia, Famagusta
LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Cyprus Airways http://cyprusair.com
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Larnace: Larnaka International
Airport
ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: hepatitida A, B, tetanus
ČASOVÉ PÁSMO: UTC +2
SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
Paphos – antické archeologické naleziště
kostely s freskami v pohoří Troodos
Choirokoitia – neolitické sídlo
NÁRODNÍ DOMÉNA: .cy
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
www.allaboutkyrenia.com
www.cypnet.co.uk
www.cyprusparadise.com
www.kyrenianorthcyprus.com
www.paphos.com
www.visitpafos.org.cy
www.nicosia.org.cy
Petr Nejedlý |
Kypřané tvrdí, že mešita Hala Sultan Tekke je čtvrtým nejposvátnějším místem islámu. Stojí na břehu solného jezera nedaleko Larnaky, kam na zimu přilétají hejna plameňáků, kteří si užívají slaných a mělkých vod. V létě je jezero bez vody, vyprahlé jako písečná poušť. Hala Sultan Tekke byla postavena až na začátku 19. století, v jejích zdech se ale nachází hrob Um Haram, tety proroka Muhammada, která zde zemřela během prvního vpádu arabské armády na Kypr v roce 649.
Petr Nejedlý |
Kypr je studnicí historie, zdánlivě stačí vzít do rukou krumpáč a po několika kopnutích jste v římské říši a u prvních křesťanů. V Nikósii se před návštěvníkem otevírá historie nejen nedávná, vždyť kyperské hlavní město je rozdělené na řeckou a okupovanou tureckou část, ale také mnohem dávnější. O nejranější kyperské historii vyprávějí sbírky Kyperského archeologického muzea i muzea Leventis.
Petr Nejedlý |
Na jaře roku 863 dorazili na Velkou Moravu slovanští věrozvěstové bratři Cyril a Metoděj. Díky blížícímu se 1150. výročí jejich příchodu se v hlavě producenta Viktora Krištofa ze společnosti Three Brothers rozvíjel nápad natočit výpravné naučně dobrodružné docu-drama, které by přiblížilo jejich život a počátky křesťanství na Moravě. Viktor Krištof nezahálel a projekt „Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů“ čeká 31. května slavnostní premiéra. Film pak spatří světlo světa v listopadu. V rozhovoru pro www.cestomila.cz se Viktor Krištof rozpovídal o začátcích projektu i natáčení na Kypru. A dodal, že naprosto propadl kyperskému sýru halloumi.
Petr Nejedlý |
Costas Orphanides přijel do Československa jako student již v polovině sedmdesátých let. Od roku 2006 je ředitelem pražské kanceláře Kyperské organizace cestovního ruchu. V rozhovoru pro www.cestomila.cz se rozpovídal o uvolněné atmosféře na Kypru, o němž je přesvědčen, že je klidným místem k životu i dovolené. Netají se tím, že na Kypr létá nejraději koncem září, kdy je moře vyhřáté a zraje víno a vypráví o kyperském jídle i o Britech na kyperských Shakespearovských slavnostech. A dodává, že takzvaná kyperská krize je dílem novinářů, kteří nemají co psát.
Petr Nejedlý |
Je to jako vstup do mytologického světa. 556 metrů čtverečních podlah pokrytých římskými mozaikami z 2. století našeho letopočtu. Římská vila dostala jméno po bohu Dionýsovi, protože – jak jinak – právě bůh, rozdávající radost z vína, je nejčastější postavou na pafoských mozaikách. Každá mozaika má svůj příběh, přijměte pozvání k těm pradávným vyprávěním.
Viktor Krištof |
Mnoho z nás zná Kypr jako místo oddechu s krásnými plážemi, přívětivým klimatem, proslavenými turistickými zákoutími a v posledních dnech i ekonomickými skandály. A právě na Kypr se vypravil filmový štáb pod režisérskou taktovkou Petra Nikolaeva (Lidice, A bude hůř), aby zde natočil klíčové scény pro unikátní film a docu-dramatickou sérii Cyril a Metoděj.
Petr Nejedlý |
Jako by se celý Limassol, ba dokonce celý Kypr, sešel v jednom průvodu. Stovky alegorických vozů, tisíce roztančených žen i mužů v maskách a převlecích, zpívalo se, křičelo, pískalo na vše, na co se pískat dá, drobné barevné konfety se rozhazovaly či prostě sypaly z obalů na hlavy okolostojících. V neděli 17. března na patnáct tisíc účastníků prošlo po limassolské Makariou III Avenue. O den později začal na Kypru předvelikonoční půst trvající 48 dní. Jak? Piknikem.
Petr Nejedlý |
Pafos na jihozápadním kyperském pobřeží byl osídlen již v neolitu, píše se o něm v Bibli a v dávné antické minulosti se stal centrem kultu bohyně Afrodity. A jaký je Pafos ve 21. století? Zaboříte nohy do teplého písku, ochutnáte kyperskou kuchyni a s antickou historií se seznámíte ze světoznámých mozaik i hrobek králů.
Petr Nejedlý |
Obcházím hradby staré Nikósie, hlavního města Kypru. Míjím zničené a neopravované budovy, ostnaté dráty, muže i ženy v uniformách s nápisy UN. Nikdo z nich si mě nevšímá, přestože ještě před několika lety byla tato cesta přísně zapovězená a má přítomnost by vyvolala údiv a šok.
Petr Nejedlý |
Většina informací o Famagustě začíná slovy „nejkrásnější a nejzachovalejší příklad středověké architektury ve východním středomoří“.