KYPR

vlajka KYPR

ANGLICKY: Cyprus
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: Kypriaki Dimokratia,
Kibris Cumhuriyeti

VELVYSLANECTVÍ: v ČR, Praha www.mfa.gov.cy/embassyprague
ÚŘEDNÍ JAZYK: řečtina, turečtina
VÍZOVÁ POVINNOST: ne
MĚNA: euro 1 EUR = 25,8 Kč

ROZLOHA: 9251 km2 (celý ostrov, turecká okupace nebyla mezinárodně uznána)
POČET OBYVATEL: 868 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 94

ETNICKÉ SLOŽENÍ: 77 % řečtí Kypřané, 18 % turečtí Kypřané
NÁBOŽENSTVÍ: v řecké části drtivá většina křesťané (pravoslavní),
v okupované muslimové

HLAVNÍ MĚSTO: Nicosia (tur. Lefkosa) 234 000 obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Larnaka, Limassol, Pafos;
v okupované části Kyrenia, Famagusta

LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Cyprus Airways http://cyprusair.com
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Larnace: Larnaka International Airport

ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: hepatitida A, B, tetanus

ČASOVÉ PÁSMO: UTC +2

SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
Paphos – antické archeologické naleziště
kostely s freskami v pohoří Troodos
Choirokoitia – neolitické sídlo

NÁRODNÍ DOMÉNA: .cy
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
www.allaboutkyrenia.com
www.cypnet.co.uk
www.cyprusparadise.com
www.kyrenianorthcyprus.com
www.paphos.com
www.visitpafos.org.cy
www.nicosia.org.cy

zobrazit mapu na celou obrazovku

Články - KYPR

Hala Sultan Tekke aneb Vyprávění o arabských vpádech na Kypr Petr Nejedlý

Hala Sultan Tekke aneb Vyprávění o arabských vpádech na Kypr

Kypřané tvrdí, že mešita Hala Sultan Tekke je čtvrtým nejposvátnějším místem islámu. Stojí na břehu solného jezera nedaleko Larnaky, kam na zimu přilétají hejna plameňáků, kteří si užívají slaných a mělkých vod. V létě je jezero bez vody, vyprahlé jako písečná poušť. Hala Sultan Tekke byla postavena až na začátku 19. století, v jejích zdech se ale nachází hrob Um Haram, tety proroka Muhammada, která zde zemřela během prvního vpádu arabské armády na Kypr v roce 649.

Nikósie aneb Po stopách historie Kypru Petr Nejedlý

Nikósie aneb Po stopách historie Kypru

Kypr je studnicí historie, zdánlivě stačí vzít do rukou krumpáč a po několika kopnutích jste v římské říši a u prvních křesťanů. V Nikósii se před návštěvníkem otevírá historie nejen nedávná, vždyť kyperské hlavní město je rozdělené na řeckou a okupovanou tureckou část, ale také mnohem dávnější. O nejranější kyperské historii vyprávějí sbírky Kyperského archeologického muzea i muzea Leventis.

Viktor Krištof – Třikrát na Kypr a film <br>o slovanských věrozvěstech má premiéru Petr Nejedlý

Viktor Krištof – Třikrát na Kypr a film
o slovanských věrozvěstech má premiéru

Na jaře roku 863 dorazili na Velkou Moravu slovanští věrozvěstové bratři Cyril a Metoděj. Díky blížícímu se 1150. výročí jejich příchodu se v hlavě producenta Viktora Krištofa ze společnosti Three Brothers rozvíjel nápad natočit výpravné naučně dobrodružné docu-drama, které by přiblížilo jejich život a počátky křesťanství na Moravě. Viktor Krištof nezahálel a projekt „Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů“ čeká 31. května slavnostní premiéra. Film pak spatří světlo světa v listopadu. V rozhovoru pro www.cestomila.cz se Viktor Krištof rozpovídal o začátcích projektu i natáčení na Kypru. A dodal, že naprosto propadl kyperskému sýru halloumi.

Costas Orphanides: <br>Synonymem jména Kypr je – klid Petr Nejedlý

Costas Orphanides:
Synonymem jména Kypr je – klid

Costas Orphanides přijel do Československa jako student již v polovině sedmdesátých let. Od roku 2006 je ředitelem pražské kanceláře Kyperské organizace cestovního ruchu. V rozhovoru pro www.cestomila.cz se rozpovídal o uvolněné atmosféře na Kypru, o němž je přesvědčen, že je klidným místem k životu i dovolené. Netají se tím, že na Kypr létá nejraději koncem září, kdy je moře vyhřáté a zraje víno a vypráví o kyperském jídle i o Britech na kyperských Shakespearovských slavnostech. A dodává, že takzvaná kyperská krize je dílem novinářů, kteří nemají co psát.

Pafos – vítejte v Dionýsově vile nejkrásnějších mozaik Petr Nejedlý

Pafos – vítejte v Dionýsově vile nejkrásnějších mozaik

Je to jako vstup do mytologického světa. 556 metrů čtverečních podlah pokrytých římskými mozaikami z 2. století našeho letopočtu. Římská vila dostala jméno po bohu Dionýsovi, protože – jak jinak – právě bůh, rozdávající radost z vína, je nejčastější postavou na pafoských mozaikách. Každá mozaika má svůj příběh, přijměte pozvání k těm pradávným vyprávěním.

Apoštolové Slovanů Cyril a Metoděj na Kypru Viktor Krištof

Apoštolové Slovanů Cyril a Metoděj na Kypru

Mnoho z nás zná Kypr jako místo oddechu s krásnými plážemi, přívětivým klimatem, proslavenými turistickými zákoutími a v posledních dnech i ekonomickými skandály. A právě na Kypr se vypravil filmový štáb pod režisérskou taktovkou Petra Nikolaeva (Lidice, A bude hůř), aby zde natočil klíčové scény pro unikátní film a docu-dramatickou sérii Cyril a Metoděj.

Karneval v Limassolu – Kypr v jednom průvodu Petr Nejedlý

Karneval v Limassolu – Kypr v jednom průvodu

Jako by se celý Limassol, ba dokonce celý Kypr, sešel v jednom průvodu. Stovky alegorických vozů, tisíce roztančených žen i mužů v maskách a převlecích, zpívalo se, křičelo, pískalo na vše, na co se pískat dá, drobné barevné konfety se rozhazovaly či prostě sypaly z obalů na hlavy okolostojících. V neděli 17. března na patnáct tisíc účastníků prošlo po limassolské Makariou III Avenue. O den později začal na Kypru předvelikonoční půst trvající 48 dní. Jak? Piknikem.

Pafos – kult Afrodity, světoznámé mozaiky <br>a hrobky králů Petr Nejedlý

Pafos – kult Afrodity, světoznámé mozaiky
a hrobky králů

Pafos na jihozápadním kyperském pobřeží byl osídlen již v neolitu, píše se o něm v Bibli a v dávné antické minulosti se stal centrem kultu bohyně Afrodity. A jaký je Pafos ve 21. století? Zaboříte nohy do teplého písku, ochutnáte kyperskou kuchyni a s antickou historií se seznámíte ze světoznámých mozaik i hrobek králů.

Kyrenia – přechod hranice dvou Kyprů Petr Nejedlý

Kyrenia – přechod hranice dvou Kyprů

Obcházím hradby staré Nikósie, hlavního města Kypru. Míjím zničené a neopravované budovy, ostnaté dráty, muže i ženy v uniformách s nápisy UN. Nikdo z nich si mě nevšímá, přestože ještě před několika lety byla tato cesta přísně zapovězená a má přítomnost by vyvolala údiv a šok.

Toulání severovýchodním Kyprem: středověká Famagusta a poloostrov Karpas Petr Nejedlý

Toulání severovýchodním Kyprem: středověká Famagusta a poloostrov Karpas

Většina informací o Famagustě začíná slovy „nejkrásnější a nejzachovalejší příklad středověké architektury ve východním středomoří“.