články

Rennes aneb Posezení s farem ve vstupní bráně do Bretaně
13.05.2014
FRANCIE - Články FRANCIE

Rennes aneb Posezení s farem ve vstupní bráně do Bretaně

Rennes je vstupní bránou do Bretaně a ve starém městě si člověk připadá jako v pravé středověké bretaňské vesnici. Barevné hrázděné domy, na nich zavěšené malované vývěsní štíty, dřevěné okenice jako by z oka vypadly italským sestřičkám dále na jihu, v oknech i na balkóncích rozkvetlé květiny. Před úzkými a křivými domy ospalé zahrádky kaváren a restaurací, kde lze posedět a užívat si atmosféru Bretaně, atmosféru provinčního univerzitního města s bretaňskou originalitou. Bary, hospody, obchůdky, krásně se ze zahrádek kouká na konstrukce pastelových barevných domů z hraněných svislých a vodorovných trámů zpevněných šikmými vzpěrami. A nápisy „a louer“ napovídají, že leckde by se pokojík k pronajmutí na­šel.


Australské dny již po deváté v Brně
05.05.2014

Australské dny již po deváté v Brně

Austrálie. Země, kam každým rokem odjíždí spousta našinců za cestováním, jazykem, dobrodružstvím, zkušenostmi, zažít ji, poznat, nabrat rudý písek do hrstí a svézt se na vlnách jednoho ze dvou oceánů. Odjíždí na chvilku, na pár týdnů či měsíců. Nakonec však mnozí propadnou tomuto čarovnému kontinentu, přírodě, kosmopolitním a pulzujícím městům, stále se usmívajícím a vstřícným Australanům.


Zoo Jihlava: Klokani v obýváku a pelikání lov
27.04.2014
ČESKO - Články ČESKO

Zoo Jihlava: Klokani v obýváku a pelikání lov

Klokany rudé jsme v jejich výběhu nezastihli, ale nebylo proč litovat. Přes okna australské farmy jsme si užívali výhled vskutku originální – na trojici klokanů spokojeně baštících v obývacím pokoji, v takovém, v jakém v minulosti bydlívali australští farmáři. Po jednom z nich je tzv. Australská farma i pojmenována – jmenoval se Joseph Polack a jak již jméno napovídá, byl českého původu.


Veronika Kramáreková: Kát? První žvýkání nejsou romantická ani povzbudivá
13.04.2014
JEMEN - Články JEMEN

Veronika Kramáreková: Kát? První žvýkání nejsou romantická ani povzbudivá

Mgr. Veronika Kramáreková vystudovala Blízkovýchodní studia a Kulturní antropologii Předního východu na FF ZČU v Plzni. Region Blízkého východu každoročně navštěvuje, především Jemen, kde absolvovala kurzy arabského jazyka a okouzlilo ji starodávné město San´á. V současnosti studuje doktorský obor Etnologie na Katedře antropologie FF ZČU v Plzni a ve své disertační práci se věnuje společenskému významu žvýkání kátu v Jemenu. Kát, fenomén, na který narazíte v Jemenu na každém kroku, byl námětem rozhovoru pro www.cestomila.cz.


Komerční prezentace:Křížem krážem Evropou
10.04.2014

Komerční prezentace:
Křížem krážem Evropou

Poznávací zájezdy po nejzajímavějších místech Evropy nejsou dnes již ničím výjimečným. V pondělí se rozhodnete, že příští víkend strávíte trochu netradičně, vyberete si cílovou destinaci a v pátek můžete odjíždět. Nebo odlétat. Co třeba Barcelona?


Plzeň: Podej mi flétnu a zpívej aneb 24 hodin na Festivalu arabské kultury
06.04.2014

Plzeň: Podej mi flétnu a zpívej
aneb 24 hodin na Festivalu arabské kultury

Káhirský street art, graffiti, arabský e-komiks – alternativní žánry umělecké scény arabského světa jsou hlavním tématem 5. ročníku Festivalu arabské kultury v Plzni. Vztah tradice a modernity vnímají hosté již z plakátu festivalu, o němž hlavní organizátorka Tereza Svášková říká: „část ženského obličeje rámuje šátek, který nás nenechává na pochybách, že jde o Arabku, tento tradiční koncept však narušuje piercing a komiksová bublina“.


František Raboň: Po Cape Epic se v jižní Africe již koukám po nemovitostech
04.04.2014
JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA - Články JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

František Raboň: Po Cape Epic se v jižní Africe již koukám po nemovitostech

František Raboň se před pár dny vrátil z Jihoafrické republiky, kde se zúčastnil osmidenního závodu na horských kolech Cape Epic, který je mnohými považován za Tour de France horských kol. S Františkem jsme se naposledy sešli v Průhonické Sokolovně, kde se rozpovídal o svém přechodu ze silničního kola na horské a také o jižní Africe, kde mezi mladými stoupá obliba horských kol. František strávil na jihu Afriky tři měsíce a vyprávěl, jak se mu zalíbilo africké slunce a teplo, nevynechal povídání o setkání s kobrou a vyjádřil přesvědčení, že se do jižní Afriky brzy vrátí.


Komerční prezentace:Essaouira – Perla Atlantiku
02.04.2014

Komerční prezentace:
Essaouira – Perla Atlantiku

Divoké vlny moře omývají desetikilometrovou písečnou pláž, jejíž konec věrně připomíná africkou poušť. Do přístavu právě připlouvají rybáři s čerstvým úlovkem, kousek dál na trhu je cítit vůně orientálního koření. Ve staré medině je živo jako kdysi za vlády sultána. V úzkých uličkách se hemží místní, stejně tak jako turisté, obchodníci vytrvale smlouvají a všude se ozývá hudba marockých bubnů. Vítejte v Essaouiře – nejmalebnějším městě marockého pobřeží.


Veronika Richterová: Pro výtvarníky je Kambodža zemí zaslíbenou
31.03.2014
KAMBODŽA - Články KAMBODŽA

Veronika Richterová: Pro výtvarníky je Kambodža zemí zaslíbenou

Se sochařkou Veronikou Richterovou jsme se potkali na pražském festivalu knihy o umění – Literartura, kde představovala knihy, které vydala před lety společně s manželem Michalem Cihlářem v nakladatelství Gallery. Nad knihou Kambodža v detailech jsme si povídali o jejich putování Kambodžou. Veronika Richterová vzpomínala na usměvavé Kambodžany, dopravní mumraj, krutou minulost země, vývěsní cedule. A především na kambodžský venkov.


Marie Třešňáková: Sicílie? Od jara do podzimu Sicilané tančí a slaví!
25.03.2014
ITÁLIE - Články ITÁLIE

Marie Třešňáková: Sicílie? Od jara do podzimu Sicilané tančí a slaví!

Marie Třešňáková je editorkou kulturní rubriky ČT24. A spisovatelkou, kterou před lety okouzlila Sicílie, možná dodnes patriarchální mafiánský ostrov, kde „ženskou neposlechnou, i kdyby měla stokrát pravdu“. Výsledkem okouzlení jsou každoroční setkání se Sicílií a kniha „Potkala jsem Sicílii“. Marii Třešňákovou uchvátili místní lidé, typy jako z Felliniho, a k dovolené na Sicílii zlákala i starého kamaráda Jaroslava Duška. Rozhovor pro www.cestomila.cz byl vzpomínáním na Sicílii, ostrov, který ji naučil jinak vnímat čas, radovat se a bavit.


Bretaň: St. Malo aneb Za Surcoufem do města námořníků a korzárů
20.03.2014
FRANCIE - Články FRANCIE

Bretaň: St. Malo aneb Za Surcoufem do města námořníků a korzárů

V Bretani prší až sto padesátkrát do roka. To není ideální ani na dovolenou ani na malování, a přesto sem pravidelně jezdíval i Jan Zrzavý. Kdysi si povzdechl básník a spisovatel André Suarès: „Od počátku věků prší na ten nešťastný kraj a bude na ty ponuré skály pršet asi do konce století.“ Je ten déšť součástí jakéhosi genius loci? Jenže Suarèsovo století je minulostí a nás přivítalo St. Malo sluncem. A slušelo mu to, na Plage de Bon Secours pod mocnými hradbami města se na slunci společně vyhřívali domácí i turisté.


David Vávra: Šumné stopy Argentinou aneb La Boca, Kocourek, Iguazú a bifteky
12.03.2014
ARGENTINA - Články ARGENTINA

David Vávra: Šumné stopy Argentinou aneb La Boca, Kocourek, Iguazú a bifteky

Architekt a herec David Vávra je spoluzakladatelem divadla Sklep a též netradičním průvodcem v populárně-naučných televizních pořadech Šumná města a Šumné stopy. Na podzim loňského roku ho natáčení dalších dílů Šumných stop zaválo do Argentiny. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o zážitcích z proslulé čtvrti La Boca, díle architekta českého původu Estanislaa Kocourka, fascinujících vodopádech Iguazú a jezuitských misiích u indiánů Guaraní. Ve druhé části rozhovoru se s Davidem Vávrou vracíme k jeho izraelským Šumným stopám, Tel Avivu a Bauhausu.


Hana Hindráková: Do slumů nechoďte bez místního doprovodu
24.02.2014
KEŇA - Články KEŇA

Hana Hindráková:
Do slumů nechoďte bez místního doprovodu

Spisovatelka Hana Hindráková je autorkou románů z afrického prostředí Děti nikoho, Karibu Keňa a Dobrovolnice. Zároveň je spoluzakladatelkou neziskové organizace Fair, zaměřující se na rozvojové projekty v Keni. Kromě psaní ráda cestuje a právě Keňa je pro ni největší inspirací. O svém silném vztahu ke Keni a o knize Děti nikoho, která vypráví o životě dětí na ulicích Nairobi, se rozpovídala v rozhovoru pro www.cestomila.cz.


Jan A. Novák: Vulkanická krajina je krásná a zajímavá
18.02.2014

Jan A. Novák:
Vulkanická krajina je krásná a zajímavá

Jan Antonín Novák je autorem asi dvou desítek publikací ze světa vědy, historie, přírody a záhad. V roce 2011 mu vyšla kniha Smrtící sopky. V ní nejen popisuje nejznámější sopečné erupce, ale především varuje, že sopky způsobily zkázu celých civilizací a děsivé erupce se lidstvu nevyhnou ani v budoucnosti. Jedním z vyslovených poselství knihy se tak stává výzva, aby lidé využili svůj potenciál k řešení dopadů supervulkanické erupce. Kniha Smrtící sopky se stala námětem rozhovoru pro www.cestomila.cz.


Rastislav Maďar: Já bych malárii rozhodně nepodceňoval. Zvláště v Africe.
11.02.2014

Rastislav Maďar: Já bych malárii rozhodně nepodceňoval. Zvláště v Africe.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. se již sedmnáct let specializuje na cestovní a tropickou medicínu. V rozhovoru pro www. cestomila.cz odpovídá na otázky o malárii a vysvětluje řadu námitek, které cestovatelé vyslovují proti antimalarické chemoprofylaxi. Popisuje, jaká antimalarika jsou dnes „in“, doporučuje impregnaci moskytiér, varuje před last minute zájezdy do rizikových oblastí bez adekvátní zdravotní přípravy a zdůrazňuje, že malárie a homeopatika vůbec nejdou dohromady. A dodává, že malé děti by do exotických oblastí neměly cestovat vůbec, přestože „obávaný“ Lariam smějí jako jediné antimalarikum i malé děti od tří měsíců užívat.


Jiří Valenta: Zmijí uštknutí? Těžké průběhy s úmrtími jsou spíše historickými skutečnostmi
04.02.2014

Jiří Valenta: Zmijí uštknutí? Těžké průběhy s úmrtími jsou spíše historickými skutečnostmi

MUDr. Jiří Valenta je vedoucím lékařem Toxinologického centra v Praze a naším předním odborníkem na hadí jedy a uštknutí. Jeho kniha Jedovatí hadi nabízí souhrn teoretických i praktických informací o jedovatých hadech, hadích toxinech a terapii hadího uštknutí. V rozhovoru pro www.cestomila.cz odpovídá Jiří Valenta na otázky o zmijím jedu, zmiji obecné i zmijích na Balkánu, první pomoci v případě uštknutí, prevenci a léčbě. A dodává, že před sto lety se doporučovalo po zmijím uštknutí opít.


Ředitelka UNICEF Pavla Gomba: Nedokáži si představit, být v Africe turistou
30.01.2014

Ředitelka UNICEF Pavla Gomba:
Nedokáži si představit, být v Africe turistou

Ing. Pavla Gomba je výkonnou ředitelkou české pobočky Dětského fondu Organizace spojených národů – UNICEF. Příběhy některých dětí, které poznala na svých cestách Afrikou a Asií vložila do knihy „Slyšíte nás“. O Africe a afrických dětech si povídala i v rozhovoru pro www.cestomila.cz. Pavla Gomba vypráví, že příběhy mnohých afrických dětí nebývají právě romantické, že Afrika člověku z Evropy srovná hodnoty a proč si nedokáže představit, být v Africe turistou.


Komerční prezentace:Letní dovolená na lodi? S přípravou můžete začít okamžitě.
29.01.2014

Komerční prezentace:
Letní dovolená na lodi? S přípravou můžete začít okamžitě.

Přestože se zdá, že za okny o sobě konečně dává vědět paní Zima, mnoho rodin si již nyní plánuje letní dovolenou. Jednou z jejích stále oblíbenějších variant se v posledních letech stává plavba pronajatou lodí po řekách, kanálech a jezerech v Německu a Nizozemsku.


Nea Kameni a Palea Kameni aneb V sopečných vodách není nikdy nic skončeno
26.01.2014
ŘECKO - Články ŘECKO

Nea Kameni a Palea Kameni aneb V sopečných vodách není nikdy nic skončeno

Působivé fotografie středomořského ostrova Santorini, které nabízejí turistické kanceláře, jsou jedním z nejidyličtějších obrázků Středomoří. Z předražených bílých teras hotelů a taveren na skalních útesech, kde není ničím neobvyklým frappé třeba za osm eur, se nabízí dechberoucí výhled do zatopené sopečné kaldery. Přibližně před třemi a půl tisíci lety se ale v tomto romantickém obraze odehrála jedna z největších sopečných erupcí, které lidstvo zažilo. Erupce, která zahubila minojskou civilizaci a uvrhla řadu říší tehdejšího světa do vleklé krize plné hladomorů.


Aruba – bělostné karibské pláže, tyrkysové moře a oranžské dědictví
18.01.2014
NIZOZEMSKO - Články NIZOZEMSKO

Aruba – bělostné karibské pláže, tyrkysové moře a oranžské dědictví

Rozednívá se až kolem půl sedmé. Jakmile první světlo a první sluneční paprsky pohladí mořskou hladinu a bělostný písek, vyrážím na procházku po pláži. Všude je klid, karibský ostrov se teprve probouzí k životu, jen ptáci zpívají a tak si nerušeně užívám kroky po písku omývaném šumícím mořem. Později během dne už procházka nebude tak romantická, na zdánlivě panenských arubských plážích polehávají turisté. Vítejte na karibském ostrůvku Aruba, který je součástí Nizozemského království.


Nalezené položky: 831 « První | < Předchozí | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.