fotogalerie

Apoštolové Slovanů Cyril a Metoděj na Kypru

Mnoho z nás zná Kypr jako místo oddechu s krásnými plážemi, přívětivým klimatem, proslavenými turistickými zákoutími a v posledních dnech i ekonomickými skandály. A právě na Kypr se vypravil filmový š…


Karneval v Limassolu – Kypr v jednom průvodu

Jako by se celý Limassol, ba dokonce celý Kypr, sešel v jednom průvodu. Stovky alegorických vozů, tisíce roztančených žen i mužů v maskách a převlecích, zpívalo se, křičelo, pískalo na vše, na co se p…


Chrám Garni aneb Po stopách Římanů v Arménii

Je to omračující podívaná, daleko na východě v arménských horách, téměř na konci římské říše a jakoby na konci světa – stojí na okraji hluboké strže s bazaltovými stěnami antický chrám s jónskými slou…


Cap Fréhel – ukřičené útesy Bretaně

Tisíce a tisíce párů mořských ptáků sídlí na útesech a malých ostrůvcích v moři nedaleko St. Malo. Především v době hnízdění je to ukřičený kraj, tenhle Cap Fréhel. Bílé hřebeny vln se houževnatě vtes…


La Santísima Trinidad de Paraná a Jesús de Tavarangué – jezuitské ideální misie

Misie měly jednotnou stavební koncepci. Uprostřed stál velký kostel se sochou svatého, jemuž byla zasvěcena, opodál byla postavena škola a kolem centrálního nádvoří byla umístěna dlouhá jednopodlažní …


Masada – symbol moderního Izraele

„Masada je místem mnohonásobného významu: dokladem starověké existence židovského národa, památkou připomínající podivuhodnou architektonickou a technickou zdatnost svých tvůrců, ale i ohromujícím div…


Sevanavank – kamenný svědek nad jezerem Sevan

Klášter Sevanavank byl založen v polovině devátého století, v době, kdy se Arméni vymaňovali z dvousetletého arabského porobení a sílícího vlivu islámu. Jako němý kamenný svědek znovu se šířícího křes…


Melaka – po stopách obchodního zázraku Orientu

V dobách, kdy dnešní hlavní město Malajsie Kuala Lumpur nebylo víc než malárií zamořenou bažinou a Penang se teprve měl stát perlou Orientu, Melaka již byla jedním z největších obchodních přístavů jih…


Colmar: hrázděné domy, Malé Benátky, vinařská stezka a čápi na střechách

Karel Čapek kdysi ve svém Výletu do Španěl napsal, že *„všude na světě jsou domy a příbytky, ale na dvou koncích Evropy si zřídili lidé domovy ve zvlášť plném, tradičním a poetickém smyslu. Jedno to m…


Klášter Vyšší Brod aneb Klášter bez knihovny je jako hrad bez výzbroje

Přijměte brzké pozvání do vyšebrodského kláštera na 1. zemskou příhraniční výstavu jižní Čechy – Horní Rakousko. Výstava bude probíhat na čtyřech místech – kromě Vyššího Brodu v Českém Krumlově, Bad L…


Čertova stěna a divokým řečištěm Čertových proudů

Řeka Vltava vine se hlubokým skalnatým údolím do žuly zarytým v rozmanitých oklikách a dosahuje největší malebnosti v prazích pod Čertovou stěnou. Tak popisuje Řivnáčův průvodce po Šumavě z roku 1883 …


Výlet za komodskými draky

Výlet za komodskými draky je poutí do východní části Indonésie. Na pěti ostrovech vulkanického původu zde žije nejmohutnější zástupce ještěrů z čeledi varanovitých – varan komodský. V lokálním dialekt…


Butrint aneb albánský výlet do časů římských

Butrint leží na malém poloostrově vystupujícím do vod lagunového Butrintského jezera, které je spojeno s mořskou úžinou oddělující břehy Albánie a řecký ostrov Korfu. Z jihoalbánského přístavu Sarandë…


Jerevan: Starší než Řím

Jerevan se pyšní svým věkem – je dokonce starší než Řím, první pevnost zde urartský král Argišti I. založil již v roce 783 před n. l. Nejedná se o nějakou legendu předkládanou turistům. Ve Státním muz…


Bahla – opevněná oáza v ománských horách

Ve středověku bývala Bahla opevněnou oázou uprostřed pouště, v níž po staletí vládl beduínský kmen Banu Nebhan. Tady se šířila ibádíja, militantní odnož šíitského islámu, nesmlouvavě konzervativní a k…


Phnom Penh: Muzeum Tuol Sleng připomíná hrůzy Rudých Khmerů

Jestliže se o Thajsku říká, že je zemí úsměvů, o Kambodži to platí dvojnásob. V nedávné minulosti se ale stalo jméno Kambodža synonymem hrůz a děsu. Krvavá vláda Rudých Khmerů je v Kambodži stále živá…


Maskat – mešita sultána Kábúse

Dominantou hlavního města Ománu Maskatu je mešita sultána Kabúse. Otevřena byla v roce 2001 a pojme 20 000 věřících. Na slunci všechny oslní paprsky odrážející se od bělostného mramoru, uvnitř ohromí …


Miroslav Jakeš:
Grónsko není jen země krutých mrazů

**Miroslav Jakeš došel jako první Čech na lyžích na severní pól a světoznámý se stal jeho sólový přechod Grónska z východu na západ bez jakéhokoli spojení s okolním světem. V rozhovoru pro www.cestomi


Parâng a Sureanu aneb jeden výlet do rumunských hor a delty Dunaje

Jednoho dne koncem července jsme se sešli s partou na nádraží. Bylo nás šest, tři holky a tři kluci. Věděli jsme pouze, že jedeme do Rumunska, plán trasy byl vysloveně nejasný. Jediné, co jsme měli, b…


Mongolské střípky: Svérázná povaha obyvatel, jezero Chovsgol, klášter Erdene Zuu

Mongolsko je známé jako zdánlivě jednotvárná země nekonečných stepí a nesčetných stád koní, koz, ovcí. Pokusím se vyvrátit tuto zarytou představu o Mongolsku a popíšu i některá specifika mongolské pov…


Nalezené položky: 589 « První | < Předchozí | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | Další > | Poslední »