aktuality

11.12.2011

Honduras – zákaz spolujezdce na motocyklech

Posledním krokem v boji proti nekontrolovatelné zločinnosti je zákon zakazující spolujezdce na motocyklu. Nový zákon má platit půl roku. Právě střelbou z jedoucího motocyklu byla v úterý zavražděna před svým domem známá novinářka Marina Paz i se svým řidičem. Následující den byl stejným způsobem zavražděn bývalý vládní poradce pro bezpečnost Alfredo Landaverde. Vláda již v listopadu prosadila nasazení armádních hlídek do ulic největších měst, neboť policie je obviňována z korupce a zapletení do mnoha zločinů. Honduras je tranzitní zemí pro pašování drog z Jižní Ameriky do USA. Podle Úřadu OSN proti drogám a zločinu (UNODC – United Nations Office on Drugs and Crime) patří Honduras k nejnebezpečnějším zemím světa – 82 vražd na 100 tisíc obyvatel. Zločinnost se podepisuje i na turistickém ruchu, který se soustřeďuje do starodávného mayského města Copán.


10.12.2011

100 let od dobytí jižního pólu

14. prosince uplyne 100 let od okamžiku, kdy Nor Roald Amundsen stanul jako první člověk na jižním pólu. Z tohoto důvodu se na pět stovek odvážlivců pokouší dosáhnout pólu přesně na den Amundsenova výročí. Připravovaných oslav přímo na pólu se zúčastní i norský premiér Stoltenberg. Ten ale na pól přiletí a jedním z jeho úkolů bude přivítat norskou expedici, která jde přesně v Amundsenových stopách. Jejím členem je i trojnásobný lyžařský olympijský vítěz Vegard Ulvang. Přesto jejich výprava není přesnou kopií legendární Amundsenovy – chybí jim totiž tažní psi, jejich dovoz na nejjižnější kontinent je zakázán (především z důvodu útoků na místní faunu). Amundsen dosáhl jižního pólu čtyři týdny před Britem Robertem Scottem, který na zpáteční cestě zahynul i se svými muži. Trvale obydlená polární stanice na jižním pólu nese jméno obou velkých soupeřů Amundsen-Scott. Pokud nejste příznivci dobrodružných výprav do daleké Antarktidy, můžete se seznámit s Amundsenem a jeho výpravami (Amundsen jako první proplul takzvaným Severozápadním průjezdem nad severním pobřežím Kanady) v muzeu v Oslu, kde jsou vystaveny i jeho slavné lodě Gjøa a Fram.

Oslo – muzeum polární lodě Fram aneb Za Amundsenem do království ledu
Rozhovor s polárníkem Jaroslavem Pavlíčkem: V Antarktidě se zvířata nebojí lidí


09.12.2011

V Kamerunu zabijí cholera

Epidemie cholery v Kamerunu se nadále šíří v Douale, ekonomickém centru země s více než dvěma miliony obyvatel. Epidemie byla v zemi oficiálně vyhlášena již před 14 měsíci, a přestože situace není tak kritická jako srpnu, lékaři nedokáží zvládnout stovky nových nemocných každý týden. Cholera se nejprve rozšířila v roce 2009 v chudé nejsevernější kamerunské provincii Extrême Nord. Na severu se rychle šířila díky špatným hygienickým podmínkám – jen 25 % lidí má přístup k pitné vodě a jen 5 % používá toaletu. Postupně se cholera rozšířila na jihozápad do Doualy i do hlavního města Yaoundé. Nezasažená je pouze provincie East na hranicích s Kongem. Současná epidemie je nejhorší od roku 1971 kdy v Kamerunu cholera zabila asi 2000 lidí (úmrtnost byla velmi vysoká – přibližně 15 %).
6 dílů cestování Kamerunem


08.12.2011

Slon na Kalimantanu zabil neopatrnou turistku

Slon zabil turistku v rezervaci Tabin na ostrově Kalimantan. Dvojice Australanek přemluvila místního průvodce, aby sešel z tradiční stezky, a zavedl je hlouběji do lesa za zvířaty. Když se trojice k osamělému slonovi přiblížila na příliš krátkou vzdálenost, rozzuřené samotářské zvíře zaútočilo a jednu z dívek probodlo kly. Tabin Wildlife Reserve v provincii Sabah je útočištěm ohroženého slona indického bornejského (Elephas maximus borneensis), podle posledních odhadů žije v této malajsijské části ostrova Kalimantan asi 2000 slonů. Není prokázáno, zda jsou tito sloni na Kalimantanu původní nebo jsou potomky svých předchůdců dovezených a chovaných místními sultány (sultanát Sulu z jižních Filipín byl založen v polovině 15. století a jeho moc sahala i do severní části Kalimantanu, dynastie vládne na ostrově Sulu dodnes).
Útoky slonů na člověka jsou ojedinělé, přesto je při kontaktu v přírodě opatrnost nutná. V srpnu rozdupaly dvě slonice španělského turistu v Namibii, v únoru vylekané zvíře zabilo Švýcarku v thajském národním parku Khao Sok během tradiční turistické jízdy na slonech. Minulý rok zaútočil slon na skupinu turistů u Mount Kenya a rozdupal ženu a dítě. Před týdnem se stala turistická projížďka v Thajsku osudnou pro německou turistku – slon uklouzl a žena nepřežila pád z téměř třímetrové výšky.


06.12.2011

Barma umělců

kde: Národní technická knihovna, Praha-Dejvice
kdy: 10. 12. 2011, 14–20 hod.
program:
14.00 promítání krátkých filmů o životě v Barmě (angl./cz)
15.30 setkání s barmskými rodinami žijícími v ČR
16.00 pohybové představení barmského umělce Htein Lin
16.30 zahájení výstavy barmských umělců (výstava potrvá od 10. 12. do 31. 12. 2011)
17.30 promítání filmu Proti proudu – barmští političtí vězni (angl./cz)
a následná diskuse se zástupcem Association of Political Prisoners Burma
Akce probíhá v spolupráci Burma Center Prague, British Council, Britské velvyslanectví v Praze a Člověk v tísni a za podpory Informačního centra OSN.


05.12.2011

Šíité oslavili svátek Ášúrá

Dnes oslavili šíitští muslimové konec svátku Ášúrá, který připadá na 10. den v měsíci moharramu, ale slaví se celých 10 dní, protože právě tak dlouho trvala bitva u Karbalá, v níž padl vnuk proroka Muhammada imám Hosejn.
V iráckém městě Karbalá je také imám Hosejn, největší mučedník šíitské tradice, pohřben. V dobách vlády Saddáma Husajna nesměli především íránští šíitští poutníci navštívit hrob svého vůdce, dnes je Karbalá místem poutí šíitů z celého světa, bohužel v minulých letech byly poutě poznamenány atentáty. Přestože během svátku dohlíží na bezpečnost desetitisíce policistů a vojáků, také letos během série bombových útoků zemřely desítky šíitů v Bagdádě i v městě Hilla, včetně žen a dětí. Po svátku Ášúrá následuje tradičních 40 dní smutku. Průvody šíitů jsou známé veřejným sebetrýzněním, kdy se věřící bičují do krve nebo si rozsekávají meči kůži na hlavě a nechávají krev stékat po obličejích. Krvavé obřady sebetrýznění symbolizují potrestání za neschopnost ochránit svého vůdce před sunnitskou armádou. Bouřlivě se Ášurá slaví mj. také v Íránu a Bahrajnu.
Více o svátku ášúrá např. na www.ashura.com
nebo v knize Jiřího Sladkého Írán plný mučedníků


05.12.2011

Sopka Gamalama hrozí Molukám

Vulkán Gamalama na ostrově Ternate (Moluky) se probudil a chrlí popel do výšky několika kilometrů. V ohrožení je centrum ostrova – městečko Ternate City, sídlo starého sultanátu, z něhož se v časech slavných námořních výprav exportoval hřebíček až do Evropy. Úřady uzavřely letiště a nařídily evakuaci lidí bydlících na úrodných svazích vulkánu, mnozí z nich ale přes počáteční paniku zůstávají ve svých domovech. Dosud nejsou hlášeny žádné oběti na životech. Nalezeno bylo i devět studentů místní islámské akademie, kteří se vydali na vrchol jen několik hodin před erupcí. Stupeň varování je zvýšen na 3, nejvyšší 4 znamená bezprostřední nebezpečí velké erupce. Největší nedávná erupce sopky Gamalama (1715 m) z roku 1980 donutila na 30 tisíc lidí opustit domovy a hledat útočiště na nedalekém ostrově Tidore.


03.12.2011

Seychely – čínská vojenská základna proti pirátům?

Vláda souostroví Seychely vyzvala Čínu k vybudování námořní základny, která by chránila Indický oceán v okolí seychelských ostrovů před nájezdy somálských pirátů. Vody kolem Seychel nejsou bezpečné již několik let vzhledem k útokům na civilní jachty a únosům, což ohrožuje turistický ruch. Základna by měla být na největším seychelském ostrově Mahé. Vojenská spolupráce Seychel a Číny trvá již od roku 2004, kdy na padesát seychelských vojáků odletělo na výcvik do Číny. Seychely se rozkládají na přibližně 115 ostrovech (většinou neobydlených) na ploše zhruba 1100×800 km.


03.12.2011

Ženy v S. Arábii smějí pilotovat letadlo, řídit auto nikoli

Šíření prostituce a rozvodovosti hrozí Saúdské Arábii, pokud povolí ženám řídit automobil. Tak se vyjadřuje ve své zprávě vlivný klerik Kamál Sabhí, člen volené královské poradní rady (Madžlis aš-Šúrá). V Saúdské Arábii nesmějí ženy řídit automobil a ty, které toto nařízení porušily, byly zatčeny a hrozily jim fyzické tresty. V SA probíhá delší dobu vášnivá diskuse na toto téma a důvody, které jsou uváděny na obhajobu zákazu, se přibližně shodují s názory klerika: „na ulicích vypukne naprostý chaos, nikoli proto, že ženy budou řídit špatně, ale proto, že muži na takové ženy budou zírat a svlékat je očima. A na křižovatkách budou přistupovat k autům a žádat řidičky o telefonní čísla“. Saúdské ženy, které překročily zákaz a řídily, ale tyto argumenty odmítají, neboť během jízd obtěžovány nebyly. K dalším argumentům pro zákaz patří, že by se zvýšil počet aut na ulicích a že by ženy žádaly lepší a dražší auta, než mají muži, což by způsobovalo rodinám finanční problémy. V současnosti má většina saúdských rodin zaměstnané řidiče, ty rodiny, které si to nemohou finančně dovolit, mají některého mužského člena rodiny připraveného v případě nutnosti ženy odvést. Saúdská Arábie nezakazuje ženám řídit letadla. Rozdíl proti autům je evidentní. Žádný muž nepřijde během letu k okénku a nebude ženu-pilotku obtěžovat žádostí o telefonní číslo.


02.12.2011

Mahábhárata aneb Velký boj

Nakladatelství Argo dnes vydává staroindický epos Mahábhárata, který je jedním z nejrozsáhlejších eposů světa, jenž v originále zahrnuje přes dvě stě tisíc veršů. Jeho dějovým základem je vyprávění o boji mezi Pánduovci a Kuruovci, jenž se zřejmě odehrál koncem 2. tisíciletí před Kristem.


01.12.2011

Indonésie: separace mužů a žen v autobusech

Metropolitní autobusy TransJakarta poprvé vyrazily do ulic indonéské metropole s oddělenými prostory pro muže a ženy. Důvodem separace pohlaví je podle úřadů zvýšený počet obtěžování žen v přecpaných autobusech. Separace je zkoušena na trase 6 a podle ohlasů a spokojenosti zákazníků bude případně rozšířena na všechny trasy. Autobusy TransJakarta využívají vyhrazené jízdní pruhy a jsou nejrychlejší hromadnou dopravou v často zoufale zacpaných jakartských ulicích.


01.12.2011

Rybáři lovili na otevřeném moři již před 42 000 lety?

V jeskyni Jerimalai na Východním Timoru objevili archeologové zbytky kostí tuňáků a žraloků starých až 42 tisíc let. Objev podle nich prokazuje, že lidé byli schopni již v této dávné době rybolovu na otevřeném moři. Vědci našli i staré rybářské háčky, které datují do doby před 23 tisíci lety. Jedná se o nejstarší nález rybářského náčiní. Někteří vědci ale zdůrazňují, že kosti tuňáků napovídají na velikost kusů mezi 50–70 cm a že se pravděpodobně jedná o nedospělé ryby, které se mohly pohybovat v hlubokých pobřežních východotimorských vodách, což by znamenalo, že nebyly uloveny na otevřeném moři. Informace přinesl Science Magazine.


01.12.2011

Horečka dengue v oblasti angkorských chrámů

V Kambodži bylo do poloviny listopadu hlášeno téměř 15 tisíc případů horečky dengue, což je o 25 % více než minulý rok. 66 lidí zemřelo. Nejvíce nemocných je v turistické provincii Siem Reap, kde leží angkorské chrámy a v oblasti hlavního města Phnompenh. Horečka dengue se v posledních letech ve světě šíří rychleji než v minulosti. Virus přenáší komár rodu Aedes, buď druh aegypti (původem z Afriky), nebo albopictus (komár tygrovaný, původem z Asie). Těmto komárům se dobře daří i ve městech (na rozdíl od malarických), stačí jim jakákoli louže. V minulosti nepříliš nebezpečný virus vyvolávající horečnaté onemocnění, kterých si málokdo vážněji všímal, pravděpodobně zmutoval a v posledních letech hrozí jeho nebezpečnější forma.
Více o horečce dengue v rubrice Zdraví na cestách


29.11.2011

Turisté evakuováni z Timbuktu

Po vraždě německého turisty v Timbuktu a únosu dalších tří Evropanů (25. 11.) evakuovaly úřady v Mali všechny zahraniční návštěvníky historického saharského města. Přibližně dvacet turistů bylo letecky dopraveno do hlavního města Bamaka. Do Mali zároveň dorazili francouzští vojáci, kteří mají za úkol pátrat po dvojici Francouzů, kteří byli uneseni den předtím v Hombori, asi 240 km od Timbuktu. Úřady v Mali varují turisty před návštěvou Timbuktu a celého regionu. Již 12. ledna se má u Timbuktu konat další ročník Festivalu v poušti (Festival Au Desert), který byl založen v roce 2001 a proslul vystoupeními např. Roberta Planta, bývalého zpěváka Led Zeppelin. Celkem je v oblasti Sahelu zadržováno únosci nejméně devět cizinců.
Více na http://allafrica.com/mali/


29.11.2011

Saúdská Arábie – tajemná a zapovězená země

Kadidlové bazary v Rijádu, velbloudí závody na festivalu Al-Džanadríja, rybí trh a staré domy v Džiddě a „perníkové chaloupky“ poblíž Jemenu. Zmizelé železnice Hidžázské dráhy, bizarní skály oázy Al-Ula a nabatejské město Madain Sáleh. O Saudské Arábii bude vyprávět J. Prokop. Na programu také povídání R. Honse o zlaté horečce v Beninu – Praha, Cross Club, 4. 12.
Více na www.crossclub.cz


29.11.2011

Himáčalpradéš – snižování stavu opic

Úřady severoindického státu Himáčalpradéš rozhodly snížit stavy opic, které jsou hrozbou pro turisty i zemědělce. V příštích sedmi měsících plánují chytit a sterilizovat na 200 tisíc opic a poté je opět vrátit do přírody. Odchyt nebude záležitostí odborníků, na 25 sterilizačních center bude přijímat přivezená zvířata od kohokoli a platit v přepočtu necelých 10 dolarů za opici. Rájem opic je i hlavní město státu Šimla, mnozí věřící ho považují za domov opičího krále Hanumana.


27.11.2011

Jízda králů na seznamu UNESCO

Slovácká Jízda králů byla zařazena do seznamu světového nehmotného kulturního dědictví. ČR měla dosud na seznamu slovácký tanec verbuňk, masopustní průvody s maskami na Hlinecku a sokolnictví (společně s dalšími zeměmi včetně Mongolska, Sýrie a Maroka). Nejznámější Jízda králů se koná každoročně ve Vlčnově, nepravidelně také v Hluku, Kunovicích a Skoronicích. Kořeny Jízdy králů sahají do pohanských dob a e existují teorie, že je pozůstatkem iniciačních rituálů, nebo souvisí s pradávnou matriarchální společností a oslavami kultu ženy (prý kdysi jezdili legrúti v ženském kroji, tuto výsadu má dnes jen král a jeho dva pobočníci). Další variantou původu jízdy králů je skutečný uherský král Matyáš, který prý po prohrané bitvě s Jindřichem, synem Jiřího z Poděbrad, prchal vlčnovským krajem převlečen do ženských šatů. A právě Vlčnovjané mu v útěku měli pomáhat.
Více o jízdě králů v článku:
Vlčnov: Jízda králů a koštování v búdách
Info o jízdě králů:
www.vlcnov.cz
www.mestohluk.cz
http://skoronice.cz
www.mesto-kunovice.cz


25.11.2011

Domorodí tanečníci z Velikonočního ostrova

V Praze a v Brně vystoupí 11. a 12. prosince tanečníci z Velikonočního ostrova – Rapa Nui. Profesionální taneční soubor přiblíží prostřednictvím bojového tance hoko místní kulturu, zvyky a historii. Na tuto část programu plynule naváže přednáška Steva Lichtaga, který na základě vlastních cestovatelských zážitků a zkušeností poodhalí roušku záhad a tajemství tohoto divokého kousku světa. Přednáška bude zakončena besedou s diváky. Před a po ukončení akce je možné ve foyer divadla shlédnout fotografickou výstavu dokumentující krásy ostrova.
Více o kultuře Rapa Nui:
Mluvící a mlčící hole krále Hotu Matuy
Velikonoční ostrov a kráčející moai
Na koňském hřbetu uprostřed Pacifiku


24.11.2011

Honduras – vojáci v ulicích měst

Podle Úřadu OSN proti drogám a zločinu (UNODC – United Nations Office on Drugs and Crime) patří Honduras k nejnebezpečnějším zemím světa – 82 vražd na 100 tisíc obyvatel. Vláda se snaží řešit kriminalitu nasazením armádních hlídek do ulic největších měst. Návrh na rozmístění armády v ulicích byl jednoznačně podpořen, neboť policie je obviňována z korupce a zapletení do mnoha zločinů. Ministr bezpečnosti Pompeyo Bonilla a představitelé armády tvrdí, že především drogové gangy si v některých částech hlavního města Tegucigalpy beztrestně dělaly, co chtěly, a ovládaly celé čtvrtě. Bonilla přesvědčuje, že vojáci jsou v ulicích jen dočasně a že nejdůležitějším cílem je očistit pověst policie neboť odhadem na tisíc policejních důstojníků je podezřelých z korupce.


23.11.2011

Festival Kolem světa v Praze

Cestovatelský festival Kolem světa se bude konat v Praze v Kulturním domě Ládví ve dnech 26.-27. listopadu. V rámci nabitého programu se mohou návštěvníci seznámit s komentovanými projekcemi českých cestovatelů a fotografů s tématy z celého světa. Jejich pořady jsou doprovázeny fotografiemi, diapozitivy, videoukázkami, emotivní hudbou a některé i tradičním tancem. Na programu mj. Zuzana Ondomišiová a její vyprávění na téma „Mystická místa Guru Rinpocheho v Tibetu“, Topi Pigula a „Drákulova Transylvánie“ nebo Jan Hocek a „Karibik“.
Program na www.kolemsveta.cz


Nalezené položky: 817 « První | < Předchozí | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.