aktuality

04.11.2011

Sopka na Kanárských ostrovech nadále hrozí

Aktivita podmořské sopky u ostrova Hierro v Kanárském souostroví pokračuje. Od půlnoci do dnešního rána bylo zaznamenáno 16 vulkanických zemětřesení, to největší mělo magnitudo 2,9. Do 1,5 kilometru od vulkánu a do 200 metrů hloubky vymizel veškerý podmořský život. Vulkanologové nadále varují, že se zatím nedá určit, kdy k erupci dojde, může to být za několik dní, za dva týdny i za několik měsíců. Vědci i orgány civilní ochrany situaci analyzují, ale zatím nebyl vydán žádný příkaz k evakuaci ani v nejjižněji položeném městečku ostrova La Restinga. Na ostrově Hierro je na 250 malých sopečných kráterů. Vulkanický ostrůvek vznikl před asi 100 miliony lety po výbuchu několika obrovských sopek. Před asi 15 tisíci lety se při zemětřesení propadla do moře část ostrova a způsobila obří tsunami, která podle odhadů mohla dosáhnout výšky až 100 metrů a zpustošit americké pobřeží. Důsledkem tohoto mohutného sesuvu je údolí El Golfo.
Více (ve španělštině) na www.diarioelhierro.es, (anglicky) na http://earthquake-report.com


04.11.2011

Zakir Hussain & Masters of Percussion

Koncert se uskuteční 6. 11. v 19:30 v novém koncertním sále Pražské konzervatoře (organizátoři upozorňují, že po začátku koncertu nebudou pouštět do sálu).
Zakir Hussain, maestro indických bubínků tabla založil společně s John McLaughlinem revoluční sestavu Shakti navazující na Mahavishnu Orchestra, s Mickeym Hartem z Grateful Dead vedl bubenické summity a inicioval desítky hudebních projektů s osobnostmi jako Charles Lloyd, George Harrison, Van Morrison či Billy Cobham. Pochází z elitního indického hudebního rodu – jeho otcem byl Alla Rakha, dlouholetý spoluhráč Raviho Shankara. Čerpá z klasické hudby severní Indie, kterou se zmíněnými Shakti jako první propojil s hudbou indického Jihu. Do Prahy přijíždí se sestavou, která na ideu Shakti v mnohém navazuje: spojuje totiž perkuse severní Indie (tabla, dholak) s bubny z jihu (ghatam, mridangam) a výsostnými improvizacemi melodických nástrojů, konkrétně sitaru a bambusové flétny bansuri, na kterou hraje virtuozní Rakesh Chaurasia, synovec legendárního mistra Hariprasada Chaurasii.
Více na www.respectmusic.cz


02.11.2011

Orhan Pamuk – Černá kniha

Nakladatelství Argo vydalo další román nejslavnějšího tureckého spisovatele Orhana Pamuka, který opět přeložil Petr Kučera.
Mistrovský román jedinečným způsobem kombinuje příběhy a vyprávěcí postupy blízkovýchodních literatur s postmoderním stylem psaní. Hlavní hrdina, advokát Galip, pátrá po své záhadně zmizelé ženě Rüye a nevlastním bratru Celâlovi, známém novináři, jehož sloupky o Istanbulu a jeho historii tvoří důležitou část bohaté románové koláže. Galip se při svém pátrání vydává do spletitých ulic Istanbulu, dostává se do podsvětí, bloumá po chudinských předměstích a setkává se s mystiky, blázny i politickými aktivisty, pročítá Celâlovy novinové sloupky a populární detektivní romány a nakonec odhalí šokující pravdu o své ženě i o sobě samém.
Petr Kučera, který přeložil již pátý román Orhana Pamuka, poskytl rozhovor o Turecku minulém i současném pro www.cestomila.cz.


02.11.2011

Pád Granady a zánik al-Andalusu

Nakladatelství Argo vydalo knihu dokumentující poslední období existence muslimského panství v Granadě a kraji al-Andalusu. Zahrnuje především anonymní arabskou kroniku popisující průběh granadské války, kratší zprávu z pera arabského kronikáře al-Maqqarího o osudech Granaďanů po kapitulaci a jejich emigrace do severní Afriky a text od Hernanda de Baeza. Zatímco arabská kronika sleduje dění z pohledu vojáka – přímého účastníka bojů, popisuje Hernando de Baeza spíše události ve vyšších vrstvách granadské společnosti, v nichž se pohyboval.


01.11.2011

V Alžíru jezdí metro

S velkou slávou a s prezidentem v hlavní roli zahájilo provoz metro v Alžíru. Trasa dlouhá 8,5 kilometru má deset stanic. Metro se stavělo tři desetiletí, jeho výstavbu přerušila občanská válka i nedostatek finančních prostředků. Prvním pasažérem byl prezident Abdal Azíz Buteflika. Cena jízdenky je 50 dinárů, v přepočtu asi 12 Kč.
Trasu metra najdete na www.metroalger-dz.com.


01.11.2011

Malárie v Řecku

Od července je v Řecku hlášeno 20 případů malárie u pacientů, kteří necestovali do malarických oblastí. Všichni se nakazili v jižních oblastech Řecka, především na ostrově Euboea a v oblasti řeky Eurotas na Peloponésu. Původcem onemocnění byl prvok Plasmodium vivax, nejedná se tedy o P. falciparum, který je odpovědný za 90 % úmrtí. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) antimalarickou profylaxi pro cestování do Řecka ve své poslední zprávě nedoporučuje.
Rozhovor s MUDr. Z. Manďákovou (Očkovací centrum Zdravotního ústavu se sídlem v Praze) na téma antimalarická profylaxe, Lariam a cestování.


01.11.2011

Australská společnost Qantas obnovila lety

Australská letecká společnost Qantas plně obnovila provoz. Aerolinie v sobotu 29. října zastavily veškeré domácí i zahraniční lety kvůli nekončícím sporům s odbory a stávkám zaměstnanců. Ihned v pondělí ale soud nařídil společnosti, aby své lety obnovila. Soud zároveň zakázal odborům další stávky a určil oběma stranám tři týdny na vyřešení sporů.
Qantas patří k nejstarším aerolinkám na světě, založeny byly v Queenslandu v roce 1920 a zkratka znamená Queensland and Northern Territory Aerial Services. Do Česka letadla společnosti nelétají.


28.10.2011

Blíží se hadždž – muslimská pouť do Mekky

Příští týden začíná muslimská pouť do Mekky. Podle informací saúdského ministerstva pro Hadždž je již v zemi 1 222 000 poutníků (z nich asi jen 72 tisíc nepřiletělo letadly), čekajících na vyhlášení svátku dle lunárního kalendáře. Hadždž je jedním z pilířů islámu a je povinná pro každého muslima (muže i ženu) alespoň jednou za život. Povinnost platí pro ty, kteří jsou duševně i fyzicky zdrávi a mají potřebné finanční prostředky k cestě. Korán přikazuje v súře Ál ‘Imrán: „A Bůh uložil lidem pouť k chrámu tomuto pro toho, kdo k němu cestu může vykonat“ (3:97). Podle muslimské víry vystavěl Ka'bu v Mekkce prorok Ibráhím se synem Ismá´ílem (Abrahám a Izmael).
Organizátoři zpřísňují i zdravotní podmínky pro účast na pouti do Mekky. Povinně se vyžaduje očkování proti chřipce (především typ H1N1), doporučuje se očkování proti meningokokovým nákazám, zejména pro muže, kteří si tradičně vyholují hlavu, i očkování proti hepatitidě B. Ti, kteří přijedou z endemických oblastí, musí mít certifikát o očkování proti žluté zimnici a dětské obrně. Je taktéž zakázáno dovážet do Saúdské Arábie vlastní potraviny.


27.10.2011

Sopka Hudson v jižním Chile před výbuchem

Chilské úřady zvýšily varování před zvyšující se aktivitou vulkánu Hudson na nejvyšší stupeň 5 a nařídily evakuaci lidí do 40 kilometrů od kráteru. Sopka v málo osídleném a vzdáleném regionu na jihu Chile prý může vybuchnout za několik dní nebo i během několika hodin. Sopka s 10 km širokou kalderou je skryta pod ledovcem a až do erupce v roce 1971 byla téměř neznámá. V roce 1991 vybuchla silou VEI 5 a sopečný prach pokryl celou Patagonii, Falklandské ostrovy a dorazil až do Austrálie. Erupce tehdy zabila na 1,5 milionu ovcí a zdevastovala farmy v jižním Chile.


25.10.2011

Pompeje nadále chátrají

V Pompejích se po vydatných deštích zhroutila další zeď. Je to téměř rok, co se sesul dům, který využívali ve starověku gladiátoři k tréninku. Tsao Cevoli, šéf asociace italských archeologů prohlásil, že rozpadající se zdi jsou každodením problémem. Každé ráno zaměstnanci starověkého města sbírají odlomené části zdí. Archeologové obviňují ze špatné situace vládu, která prý seškrtává finance na obnovování památek. Problémy nemají jen Pompeje, minulý týden deště zaplavily také podzemní prostory římského Colossea.


24.10.2011

Bezprostřední nebezpečí teroristických útoků v Keni

V diskotéce Mwauras v keňské metropoli Nairobi vybuchl granát, který podle prvních zpráv zranil 12 lidí. Vyšetřovatelé poukazují na možnou odvetu somálských radikálů, kteří pohrozili tvrdou odvetou za vstup keňských jednotek do Somálska. Keňská armáda překročila somálské hranice v rámci boje proti teroristům z organizace Al-Šabáb (Mladí mudžáhedíni), kteří v Keni unášejí cizince. Velvyslanectví USA v Nairobi varuje, že zemi hrozí bezprostřední nebezpečí teroristických ú­toků.


24.10.2011

Nejhorší letiště na přespání je Manila International Airport

Online průvodce „The guide to sleeping in airports“ vyhlásil na základě hodnocení cestujících deset nejlepších a nejhorších letišť světa z pohledu přespání na letišti. Nejhorším letištěm na světě, kde byste rozhodně neměli trávit noc, je filipínská Manila. Hrozí vám mj. okradení od zaměstnanců nebo nechutné toalety. Naopak nejlepším letištěm je Changi v Singaporu. Cestující oceňovali internet zdarma, pohodlné pohovky, masáže, videohry atd. Letiště byly hodnoceny především z hlediska čtyř C (v angličtině): comfort, conveniences, cleanliness, customer service – tedy pohodlí, vymoženosti, čistota a služby zákazníkům. Pražské ani jiné české letiště mezi nejlepšími ani nejhoršími nefigurují.
Pořadí letišť najdete na stránkách www.sleepinginairports.net, kde se dočtete i zkušenosti cestujících z nocováním na pražské Ruzyni.


21.10.2011

Turecko – varování MZV

Vzhledem ke zvýšenému počtu násilných akcí ve východním Turecku v poslední době Ministerstvo zahraničních věcí ČR nedoporučuje cesty do následujících východních provincií Turecka: Hakkari, Şırnak, Siirt, Bitlis, Diyarbakır, Van, Ağrı (Doğubayezit), Iğdır, Tunceli.


20.10.2011

Testy vakcíny proti malárii v Africe

Nová vakcína proti malárii – RTS,S/AS01– byla testována na více než 15 000 dětech v sedmi zemích subsaharské Afriky (Burkina Faso, Gabun, Ghana, Keňa, Malawi, Mosambik a Tanzánie). Vakcína měla u dětí ve věku mezi 5 až 17 měsíci asi 55% úspěšnost proti nejsmrtelnějšímu druhu malárie způsobovanému prvokem Plasmodium falciparum (odpovědný za 90 % úmrtí). Výsledky jsou sice optimistické, ale vysoce účinná vakcína proti malárii je nadále v nedohlednu. Mezi očkovanými dětmi byl navíc pozorován zvýšený počet meningitidy a různých horečnatých záchvatů. Otázkou nadále zůstává dlouhodobá účinnost zkoumané vakcíny i její dosud neznámá cena. Vakcína byla vyvinuta společností GlaxoSmithKline ve spolupráci s PATH Malaria Vaccine Initiative. Očekává se, že výsledky další fáze testů budou oznámeny v roce 2014.


18.10.2011

Počet úmrtí na malárii klesl za 10 let o 20 %

Světová zdravotnická organizace (World Health Organization) oznámila, že počet obětí malárie ve světě se za posledních deset let snížil o 20 procent. V roce 2000 zabila malárie 985 tisíc lidí, v roce 2009 klesl počet obětí na 781 tisíc. Malárie existuje ve 108 zemích světa, ve třetině z nich jsou prý lékaři schopni v příštích deseti letech nemoc vymýtit či významně omezit. V posledních letech malárie zmizela z Maroka a Arménie. 85 procent úmrtí je v subsaharské Africe, často umírají děti mladší pěti let.
Rozhovor s MUDr. Z. Manďákovou (Očkovací centrum Zdravotního ústavu se sídlem v Praze) na téma antimalarická profylaxe, Lariam a cestování.


18.10.2011

Rozsáhlé záplavy ve Střední Americe

Týden trvající tropické deště způsobily v zemích Střední Ameriky rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy. Nejhůře zasaženy jsou Salvador a Guatemala, oběti hlásí i Nikaragua a Honduras. Rozvodněné jsou také řeky na jihu Mexika ve státě Tabasco. Evakuovány byly desetitisíce lidí, obavy jsou především z mohutných sesuvů půdy, své domovy proto museli opustit mj. lidé kolem sopky San Salvador (v roce 1982 zde sesuvy bahna a sutě zabily na 500 lidí). Úřady se obávají, že to nejhorší celou oblast teprve čeká.


17.10.2011

Napětí na hranicích Somálska a Keni trvá

Návštěvu turistických středisek na severu Keni, např. mořský park Kiunga a letoviska v souostroví Lamu, nelze doporučit. Napětí se v severní Keni nadále zvyšuje a po sérii únosů evropských turistů a humanitárních pracovníků, které na keňském území provádí pravděpodobně militanti ze somálské organizace Al-Šabáb (Mladí mudžáhedíni), vstoupily keňské jednotky ve snaze dopadnout únosce na území Somálska. Podle svědků provedlo několik náletů i keňské letectvo. Uhlídat hranici dlouhou téměř 700 kilometrů je v afrických podmínkách nemožné a somálští únosci pronikají i hlouběji než sto kilometrů do keňského vnitrozemí. Rychlé vytlačení keňských jednotek, které překročily svaté somálské hranice, již slíbil Abdullah Hersi al-Turki, vůdce islámských brigád Ras Kamboni napojených na Al-Šabáb a ovládajících Jubské údolí.


14.10.2011

Zřítil se Dash 8 společnosti Airlines PNG

Letadlo Dash 8 společnosti Airlines PNG (Papua Nová Guinea) se zřítilo asi 20 km od Madangu v neprostupném pralese u řeky Gogol. Podle prvních zpráv bylo na palubě 32 lidí, čtyři z nich havárii přežili. Airlines PNG jsou vedle státní společnosti Air Niugini druhým největším leteckým přepravcem v zemi. Poslední havárii měly Airlines PNG před dvěma lety, kdy se v horách nedaleko Kokody zřítil letoun Twin Otter a zemřelo všech 13 lidí na palubě.


12.10.2011

Prezident Barmy Thein Sein vyhlásil amnestii

Politika barmské vlády nadále projevuje tendence k umírněnější politice. Barmské úřady propustily prvních asi 100 politických vězňů a udávají, že celkově se amnestie prezidenta Thein Seina bude týkat více než 6000 vězněných. Již dříve Thein Sein obnovil kontakty se známou disidentkou Aun Schan Su Ťij, která vyjádřila radost nad propouštěním a doufá, že bude pokračovat, vždyť v Barmě jsou tisíce politických vězňů. Mezi propuštěnými je populární komik Zarganar, který byl zatčen před třemi lety, když kritizoval vládu za její přístup k tragédii, kterou v zemi způsobil cyklon Nargis – v zemi tehdy zemřelo na 140 tisíc lidí. Zarganar poznamenal, že ještě není z propuštění šťasten, neboť věznice jsou dosud plné jeho přátel. Barmská vláda propouštěla i v minulosti, naposledy v květnu letošního roku, ale tehdy se amnestie netýkaly politických vězňů.
Více o současnosti v Barmě v rozhovorech s barmanistou Janem Bečkou a ředitelkou Barmského centra v Praze Sabe Amthor Soe.


11.10.2011

Mario Vargas Llosa: Keltův sen

Poslední román peruánského spisovatele a držitele Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2010 vydává nakladatelství Garamond. Čtenář se s hlavním hrdinou Rogerem Casementem, britským diplomatem irského původu, dostane nejprve do Konga v době kaučukové horečky, vzápětí do Amazonie počátku století, v době první světové války pak bude přihlížet prvním pokusům o získání irské nezávislosti. Roger Casement, skutečná (a značně polemická) historická postava, byl jako britský konzul vyslán do Konga a posléze do Amazonie s pověřením napsat zprávu o skutečném stavu kaučukových plantáží, kde docházelo k nelidskému vykořisťování domorodců. Jeho zpráva obletěla svět a přispěla ke zlepšení pracovních podmínek. Kvůli své angažovanosti v boji za irskou nezávislost však byl Casement posléze Brity zadržen a popraven.
Více o M. V. Llosovi v článcích z Peru


Nalezené položky: 817 « První | < Předchozí | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.