aktuality

18.01.2012

Pět turistů zavražděno u sopky Erta Ale

Pět zahraničních turistů zavraždili ozbrojenci na severovýchodě Etiopie. Další dva turisté byli vážně postřeleni, osmý vyvázl nezraněn. K útoku došlo u činné sopky Erta Ale v regionu Afar. První zprávy o národnosti turistů nejsou přesné, pravděpodobně byla většina z Německa a Rakouska, italské agentury uvádějí mezi mrtvými i jednoho Itala. Podle některých zpráv byli další turisté uneseni. Etiopské úřady tvrdí, že ozbrojenci překročili hranice ze sousední Eritree, napětí mezi oběma zeměmi od války v letech 1998–2000 nikdy nepolevilo.
Sopečný a pouštní region Afar na hranicích Etiopie a Eritree patří k nejteplejším oblastem na Zemi. A také k nejméně dostupným a bezpečným. V roce 2007 zde byla unesena skupina Evropanů, později byli všichni propuštěni. V roce 2004 zde francouzští turisté zmizeli beze stopy. Turisty do regionu přitahuje zejména sopka Erta Ale, která je sice vysoká jen 613 metrů, ale v jejím kráteru lze pozorovat aktivní lávové jezero.


18.01.2012

Čínský Nový rok – Songfest.cz 2012

23. ledna 2012 začíná podle čínského lunosolárního kalendáře Rok draka. Drakovi předá vládu zajíc, který panoval v roce minulém. Na toto symbolické setkání starého času s novým přímo navazuje program již 5. hudebního festivalu SONGFEST.CZ 2012 – Rok čínského draka.
Songfest.cz 2012 se koná ve dnech 19.–22. ledna ve čtyřech městech. Slavnostní zahájení proběhne již tradičně v pražském divadle Palác Akropolis. Festivalové turné pokračuje dále v Divadle Drak v Hradci Králové, v Městském divadle Český Krumlov a zakončeno bude v Domě kultury Metropol v Českých Budějovicích.
Čínský Nový rok je tradiční čínský svátek, který se slaví 15 dní a je známý jako „svátek jara“ neboť uzavírá zimní roční období. Každý rok čínského kalendáře se odehrává v jednom z dvanácti znamení čínského zvěrokruhu. Od 23. ledna 2012 do 9. února 2013 je rok draka, s nímž jsou spojeny vlastnosti jako síla, sebevědomí, vznešenost, důstojnost. Ovšem, není drak jako drak a osudy lidí závisí také na tom, s jakým z pěti prvků (dřevo, oheň, země, kov, voda) je znamení spojeno. V nastávajícím roce draka bude převažujícím elementem voda. Podle čínské moudrosti ztělesňuje voda inteligenci, moudrost a poddajnost. Oslavy mají dopad na turistiku, neboť Číňané, kteří pracují mimo domov, cestují na sváteční dny za svými rodinami a sehnat lístky na přeplněné vlaky či autobusy bývá obtížné.
Návštěvníci Songfest.cz 2012 – Rok čínského draka, kteří se narodili ve znamení draka, tj. ročníky 1904, 1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012 dostanou na festivalu „dračí dárek pro štěstí“ ze ZOO Praha.
Program na: http://www.songfest.cz/index.php/cs/rok-cinskeho-draka/program


15.01.2012

Tři stovky západních turistů na Festivalu v poušti

Přestože bezpečnostní situace v Mali není příznivá, Festival v poušti v bájném Timbuktu navštívilo na 300 turistů ze západních zemí. Na pódiu se objevil i frontman skupiny U2 Bono. Z bezpečnostních důvodů se festival nekoná jako v minulosti v oáze Essakane, 65 kilometrů severně od Timbuktu, ale přímo v blízkosti historického města. Francouzské úřady varovali své občany před cestou do Timbuktu a podobně se zachovali také v USA, Velké Británii i Švýcarsku. Před cestou do Mali varovalo již před dvěma měsíci také české ministerstvo zahraničí, neboť nebezpečí únosu západních turistů je nadále vysoké. M. Ansar, jeden z organizátorů festivalu, ale toto tvrzení odmítá: „Bronx je rozhodně nebezpečnější než Timbuktu. Já nemohu nikoho ujistit, že zde nedojde k teroristickému útoku, neboť ty se mohou stát kdekoli na světě. Přesto jsem po atentátech v Londýně neslyšel, že by byli občané Francie či USA varováni před cestou do Velké Británie. Přišli jsme o 60 až 70 procent návštěvníků, ale jedeme dál, festival pokračuje, vždyť je to jedna z největších kulturních událostí v Africe.“ Na letošním festivalu hrají mj. Tinariwen, Salif Keita, Tartit a Khaira Arby.
Podrobnosti o festivalu v angličtině a francouzštině na stránkách: www.festival-au-desert.org


15.01.2012

Klenoty bulharských ikon XV.–XIX. století

Výstava, na které je představeno přes 80 vzácných exponátů, uvádí nejlepší ukázky ikon ze sbírkového fondu Městské galerie výtvarného umění v Plovdivu a Plovdivské svaté metropolie. Zastoupeny jsou bulharské ikonografické školy různých historických období, jejichž známí i neznámí mistři přispěli k rozvoji východního pravoslavného křesťanského umění plovdivské oblasti, jižního Bulharska a severního Bulharska od konce 15. století do konce 19. století. Praha, Rožmberský palác, do 31. ledna.
Více na www.kulturanahrade.cz


14.01.2012

Pytláci zabili loni v Jižní Africe rekordní počet nosorožců

V úterý a ve čtvrtek našli strážci Krugerova národního parku celkem 11 zabitých nosorožců. Mluvčí parku R. Thakhuli potvrdil, že se ve všech případech jednalo o dospělá zvířata s uřezanými rohy. Během operace proti pytlákům byli zastřeleni dva Mosambičané, další byli zatčeni, ale uřezané rohy se u nich nenašly. Nejstarší africký národní park, který měří téměř 20 tisíc čtverečních kilometrů, se dlouhodobě potýká s pytláky, v minulém roce jich bylo zatčeno osmdesát. Park leží na hranicích se Zimbabwe a Mosambikem a právě odtud podle jihoafrických úřadů většina pytláků pochází. Zatímco před deseti lety zabili pytláci v JAR ročně jen desítky nosorožců, loni to bylo rekordních 433! Cena rohů na černém trhu totiž vyletěla závratně vzhůru (až na 65 tisíc dolarů za kilogram) díky prudce se zvyšující poptávce ve východní Asii, kde se např. prášek z rozdrcených sloních klů i nosorožčích rohů považuje za účinné afrodiziakum a využívá se též v tradiční medicíně k léčbě rakoviny, revmatismu a proti bolestem a horečkám. Nejen v Jižní Africe, kde žije 90 procent všech afrických nosorožců, se potýkají s nezákonným prodejem rohů. V minulém roce zloději v několika muzeích a zámcích v České republice odřezali rohy vycpaným nosorožcům a podobná praxe se rozšířila i v dalších evropských zemích.


14.01.2012

Garuda loni přepravila přes 17 milionů cestujících

Indonéská letecká společnost Garuda zaznamenala v roce 2011 prudký nárůst počtu cestujících. Celkový počet přepravených osob stoupl o 39 procent na 17,1 milionů. Z tohoto počtu bylo 13,9 milionů na domácích a 3,2 milionů na zahraničních linkách. Celkem uskutečnila Garuda 130 043 letů, což je nárůst o 27 procent. Na nejfrekventova­nějších linkách např. do Sydney, Šanghaje a Soulu již létají letadla Garudy denně. Garuda má flotilu více než stovky letadel průměrného stáří 7,1 let (nejvíce Boeing 737–800). Celkové zisky Garudy byly loni téměř 3 miliardy dolarů. Státní společnost Garuda jsou jediné indonéské aerolinky, které nejsou na černé listině EU.


13.01.2012

Veselí kostlivci – jak se slaví v Mexiku?

Výstava představuje lidové obřady a slavnosti Mexika, ve kterých se odráží lidové náboženství spojující křesťanské prvky s domorodými předkřesťanskými. Zaměřuje se na obřady, které se konají v podzimních a zimních měsících a jsou spojeny s náboženskými svátky, jako jsou Dušičky, Vánoce, Tři králové, Masopust. Praha, Náprstkovo muzeum, do 4. března.
Více na www.nm.cz


12.01.2012

Barma – mírová smlouva mezi vládou a Kareny

Barmě svítá naděje na lepší budoucnost. Barmská vláda podle BBC podepsala příměří s Karenským národním svazem (Karen National Union), který zastupuje Kareny, druhou nejpočetnější etnickou menšinu v Barmě (asi 7 % obyvatel Barmy). Násilnosti mezi armádou a karenskými ozbrojenci se táhnou již od získání nezávislosti v roce 1948 a výsledkem bylo vyhlazování vesnic a vraždění civilistů včetně žen a dětí vládními vojáky. Ředitelka Burma Center Prague Sabe Amthor Soe ale dnes pro www.cestomila.cz vyjádřila nejistotu a obavy z chování armádních velitelů: „Na severu Barmy u čínských hranic se nadále bojuje a je otázkou, jak budou na mírové dohody mezi vládou a menšinami generálové reagovat. Jedna věc jsou dohody u stolu a druhá jejich uplatnění v praxi, zatím je předčasné situaci hodnotit. Bylo by samozřejmě krásné, kdyby se všechny regiony Barmy otevřely světu a bylo by možné cestovat Barmou bez překážek, ale to bude bezesporu ještě nějakou dobu trvat. Snad bude tento pozitivní vývoj pokračovat.“
Barmská vláda již dříve uzavřela mírové smlouvy se zástupci ostatních významných barmských menšin (celkem je v Barmě asi 135 etnik), včetně nejpočetnějších Šanů, kteří tvoří přibližně 9 % obyvatel Barmy.
Rozhovory:
Barmanista Jan Bečka
Ředitelka Burma Center Prague Sabe Amthor Soe


12.01.2012

Sedm indonéských sopek má stupeň varování 3

Stovky lidí opustily vesnice v okolí indonéského vulkánu Lewotolo (1423 m) na ostrově Lembata (známý též pod jménem Lomblen). Stupeň varování byl zvýšen na 3 (nejvyšší je 4) a do oblasti několika kilometrů od kráteru je nyní zakázán vstup. Ze strachu před probouzející se sopkou vesničané dobrovolně odešli ze svých domovů ještě dříve, než úřady stačily vyhlásit evakuaci. Z hlavního kráteru Lewotola stoupá do výšky stovek metrů černý dým, který naplňuje vzduch sirným zápachem a z hloubi vulkánu se ozývá zlověstné dunění. Stratovulkán, ležící na poloostrově vybíhajícím do Floreského moře a nádherně se tyčící vysoko nad jeho hladinu, vybuchl naposledy v roce 1951 (VEI 2) a od roku 1660 ožil celkově osmkrát.
V Indonésii je přibližně 150 aktivních sopek. U sedmi z nich je v současnosti vyhlášen stupeň varování 3 – Lewotolo, Ijen, Gamalama, Papandayan, Karangetang, Lokon a Anak Krakatau. Nejnebezpečnější je Ijen, sopka známá svým modrozeleným sirným jezerem v kráteru a dělníky, kteří zde v otřesných podmínkách lámou pláty síry – v oblasti Ijenu totiž žije nejvíce lidí. Nejaktivnější z indonéských sopek je ale Merapi na Jávě, která za posledních 1000 let vybuchla asi osmdesátkrát. Naposledy zabíjela koncem roku 2010, pyroklastické proudy tehdy nepřežilo na 350 lidí.


12.01.2012

Matildina zmije – v Tanzanii objeven neznámý druh hada

V neprostupných pralesech na jihu Tanzanie byl objeven nový druh zmije rodu Atheris. Černožlutě zbarvený had se zelenýma očima a růžky vypadá opravdu hrozivě, ale ředitel Společnosti pro ochranu divoké přírody (Wildlife Conservation Society) Tim Davenport tvrdí, že přes nebezpečný vzhled není agresivní. Davenport, který byl členem tříčlenné výpravy, která hada objevila, odmítl prozradit lokalitu, kde tyto zmije žijí, aby se nestaly cílem pašeráků vzácných zvířat – neznámý druh bude mít na černém trhu nepochybně vysokou cenu. Davenport pojmenoval hada podle své dcery Matildy Atheris matildae. Kolik těchto plazů ve volné přírodě žije, není známo, v zajetí jich chovají dvanáct (had byl objeven již před dvěma lety, ale světu představen až nyní v magazínu Zootaxa). Matildina zmije připomíná stromovou zmiji Atheris ceratophora, která jediná z rodu Atheris má také na hlavě šupiny podobné malým růžkům. Zmije Atheris žijí v subsaharské Africe, dorůstají maximální délky 80 cm a jejich jed není smrtelný. Objev neznámých druhů hadů je v Africe vzácnou událostí, za posledních třicet let byly popsány jen tři.


10.01.2012

Jelen lesní, seznamte se...

Viděli jste někdy živého jelena? Ano? Na 6 metrů? Ano? A viděli jste někdy 60 jelenů na 6 metrů? Pokud ne, tak takový zážitek vás čeká během programu o jelenech pořádaném správou Krkonošského národního parku v Horním Maršově v neděli 22. 1. Účastnický poplatek je 100 Kč (50 pro děti do 12 let). Informujte se včas, počet účastníků je omezen. Akce se bude opakovat 18. 2. a 17. 3.
Krnap zároveň informuje, že můžete až do 15. března přinést jablka, usušené kaštany, žaludy nebo tvrdé pečivo na jeho informační centra ve Špindlerově Mlýně, Harrachově a Peci pod Sněžkou. Přinesete-li krmivo, dostanete časopis Krkonoše–Jizerské hory a provedou vás útulkem pro poraněná zvířata ve Vrchlabí.
Více na www.krnap.cz


09.01.2012

Australanka přežila při bungee jumpingu pád do Zambezi

Australské turistce se při bungee-jumpingu z mostu nad Zambezi utrhlo lano. Mladá žena jako zázrakem pád do řeky přežila a přestože měla svázané nohy, podařilo se jí překonat prudký proud a dostat se ke břehu. Společnost Zambezi Adrenaline Company, která provozuje tento adrenalinový zážitek na hraničním mostu mezi Zimbabwe a Zambií tvrdí, že se jedná o první incident v její desetileté historii a že ročně využije jejích služeb na desítky tisíc turistů. Také zambijský ministr turistiky Lubinda přispěchal s ubezpečením, že skoky jsou bezpečné a že tomuto nešťastnému případu se šťastným koncem předcházelo 150 tisíc seskoků. Mnozí tvrdí, že skok nad Zambezi je nejlepší bungee jumping na světě, odvážlivci se vrhají do hloubky 111 metrů a skok stojí 120 dolarů.
www.victoriafalls-guide.net


09.01.2012

Krvavé útoky na křesťany v Nigérii pokračují

Křesťanské komunity v centrální a severní Nigérii nadále trpí útoky teroristické organizace Boko Haram. Od pátku do neděle bylo ve státech Borno, Yobe a Adamawa zavražděno více než třicet lidí. Během pátečního útoku na kostel ve městě Yola (Adamawa) bylo zastřeleno 12 křesťanů přímo v průběhu bohoslužby – ozbrojenci v automobilu a na motocyklech vjeli do brány kostela a začali střílet do věřících pohroužených do modliteb. Další ozbrojenci vpadli do místního salónu krásy a s výkřiky „Alláh je veliký“ stříleli po zákaznících. Útoky se odehrály také v Lamurde i v Potiskumu (Yobe), kde útočníci vykradli i čtyři banky. Dalších 14 lidí bylo zavražděno při útoku ve městě Mubi (Adamawa). V některých regionech byl sice nařízen zákaz nočního vycházení, ale vojáci, přes rozmístění tanků ve městech, nejsou schopni zabránit krveprolití a útokům Boko Haram. Členové této fanatické islámské sekty se v posledních letech snaží brutálním vražděním vyhnat křesťany ze severních regionů Nigérie a založit teokratický stát. Svými představami a cíli se nijak netají. Západní vzdělaní považují za svatokrádež a křesťanům dali na výběr – buď budou zavražděni, nebo dobrovolně odejdou do jižních regionů země. Údajný mluvčí sekty Abul Qaqa prohlásil, že útoky budou pokračovat, dokud nebude vyhlášen islámský stát s právem šaría. Představitelé křesťanských organizací již varovali, že se budou dalším útokům bránit se zbraněmi v rukách. Prezident Goodluck Jonathan prohlásil, že sekta má sympatizanty ve vládě i v ozbrojených složkách a že současná situace je horší než občanská válka v zemi v 60. letech minulého století. Sekta v centrální a severní Nigérii zavraždila za poslední dva roky přibližně tisíc lidí. Atmosféra v Nigérii, zemi se 160 miliony obyvatel, je velmi napjatá a cesty do oblasti jsou riskantní.


09.01.2012

V Thajsku budou pokutovat krmení opic

Thajské úřady se snaží vymýtit krmení zvířat, především opic, v národních parcích. V NP Khao Yai budou návštěvníci za krmení pokutováni částkou 1000 bahtů. Vedení parku tak reaguje na zvyšující se agresivitu opic, jejichž drzost v žebrání jídla nejednou vyústila v napadení lidí. Opice považují lidi, kteří je krmí, za podřízené tvory – právě ti jsou totiž v opičí tlupě za sehnání potravy odpovědní. Khao Yai je jedním z největších národních parků v Thajsku a žijí zde sloni, medvědi i tygři. Khao Yai je zároveň nejstarším thajským národním parkem (založen byl v roce 1962) a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.


07.01.2012

Do Mexika za přírodou a lidmi

V jihlavském Muzeu Vysočiny začíná 11. ledna výstava připravená společností ZOOGEOS z výpravy do semiaridních (polosuchých) oblastí mexického vnitrozemí. Více než stovka fotografií s doprovodným textem dokumentuje život lidí a přírodní krásy Mexika. Výstava bude doplněna živými kaktusy.
Více na http://muzeum.ji.cz


06.01.2012

Umění australských domorodců

V Moravském zemském muzeu pokračuje výstava ze sbírek získaných zakladatelem Anthroposu Janem Jelínkem během vědecké expedice MZM do Arnhemské země v Severní Austrálii v roce 1969. Vrcholem výstavy jsou exponáty získané při setkání se skupinou domorodců vedenou stařešinou Mandargem. Tato skupina si uchovala znalost technik i myšlenkového světa tradiční společnosti lovců a sběračů nedotčených moderní civilizací, byly od nich získány zcela autentické umělecké předměty, malby na kůře v tzv. „rentgenovém stylu“ i jedinečné informace sloužící k výkladu původního domorodého australského umění a duchovního života. Tyto předměty dnes tvoří jednu z nejcennějších sbírkových kolekcí Moravského zemského muzea. Součástí výstavy je i rozsáhlá kopie známé skalní obrazárny Oenpeli, pravěkých skalních maleb, originální archeologické nálezy nebo rekonstrukce unikátní malované chýše.
Více na www.mzm.cz


06.01.2012

Zloději zničili mozaiku v římské vile nedaleko Burgosu

Z ruin antické vily ze 4. století ve vesnici Baños de Valdearados nedaleko Burgosu ukradli zloději tři segmenty římské mozaiky. Největší z nich má téměř 2,5 m2. Mozaika, která byla objevena až v roce 1972 a na níž je zobrazen římský bůh Bacchus, měří celkem asi 66 m2 a patří k nejzachovalejším na Pyrenejském poloostrově. Zloději příliš ohledu na mozaiku nevyčíslitelné hodnoty nebrali a segmenty vysekali dláty. Zbytky římské vily leží asi 300 metrů od vesnice a v zimním období je areál uzamčen, ale nestrážený.


06.01.2012

Festival íránských filmů v Praze

V pražském kině Světozor proběhne ve dnech 11.–15. ledna festival íránských filmů. Festival zahájí film režiséra Asghara Farhadiho Rozchod Nadera a Simin, který byl oceněn Zlatým medvědem za nejlepší film na loňském Berlinale. Na festivalu představí svá díla i další světově uznávaní režiséři a režisérky, např. Abbás Kiarostamí, Reza Mirkarimi a Niki Karimi.
Více informací o programu festivalu a předprodeji vstupenek na
www.iranianfilmfestival.czwww.kinosvetozor.cz


05.01.2012

První erupce Etny v roce 2012

Etna, nejvyšší vulkán evropského kontinentu (3329 m. n. m.), chrlí sloup sopečného popela až do výšky 5000 metrů. Popel je odnášen jihozápadním směrem a zatím neohrozil provoz na letišti v blízké Catanii, kde letadla startují a přistávají dle letového řádu. Láva vytéká z kráteru do opuštěného Valle del Bove daleko od obydlených oblastí. Etna loni vybuchla celkem osmnáctkrát, všechny erupce byly tzv. Strombolského typu s velkolepými výhledy na žhavou lávu tryskající a vytékající z kráteru.
www.etnatrekking.com (webkamera)
www.etnaguide.it


05.01.2012

V Saúdské Arábii zakázali mužům prodávat prádlo ženám

V Saúdské Arábii vchází v platnost zákon, podle něhož obchody, prodávající dámské prádlo, musí zaměstnávat prodavačky. Zákon, za který saúdské aktivistky již řadu let bojují, ve skutečnosti vydala vláda již v roce 2006, ale díky odporu náboženských představitelů nebyl nikdy uplatňován. V zemi tak docházelo k absurdní situaci, kdy ženy, jimž jejich nejintimnější oblečení prodávali muži, raději nakupovaly prádlo v cizině. V saúdských obchodech navíc byly zakázány i zkušební kabiny a ženy si mohly prádlo zkoušet až doma.
Podle úřadů se již na místa prodavaček hlásí na 28 tisíc žen a tisíce příslušníků náboženské policie (Výbor pro podporu mravnosti a prevenci neřesti) dostaly příkaz kontrolovat, že zákon je v obchodech dodržován. Vláda hrozí zákazem prodeje prádla nebo dokonce uzavřením těm obchodům, které budou zákon ignorovat. Do obchodů pro ženy bude mužům vstup zakázán. Obchody zároveň musí zajistit, aby dovnitř nebylo z ulic vidět. Očekává se, že ještě letos bude zákon rozšířen i o kosmetické salony. Ženy nebudou od úřadů potřebovat do zaměstnání žádné speciální povolení. Velký muftí Saúdské Arábie již varoval, že zaměstnávání žen je zločin a odporuje náboženskému právu šarÍa.


Nalezené položky: 817 « První | < Předchozí | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.