aktuality

11.10.2011

Umberto Eco: Pražský hřbitov

Nakladatelství Argo vydává poslední román Umberta Eca „Pražský hřbitov“ (Il Cimitero di Praga, 2010), který vynesl italskému spisovateli Paveseho cenu. Pražský hřbitov vychází v překladu Jiřího Pelána a s obálkou navrženou Pavlem Růtem. Kniha se stala světovým bestsellerem především v Itálii, Španělsku, Argentině a Mexiku, prodalo se již několik milionů kusů. Kniha Pražský hřbitov je příběh, ve kterém všechny postavy s výjimkou té hlavní skutečně existovaly, včetně hrdinova pradědečka, autora záhadného dopisu Abbému Barruelovi, jenž odstartoval vlnu moderního antisemitismu.


11.10.2011

Podmořská sopečná erupce u Kanárských ostrovů

Včera začala podmořská sopečná erupce u kanárského ostrova Hierro. Sopka bouří jen několik kilometrů od jižních břehů ostrova v hloubce asi 450 metrů. Hierro má na 250 malých sopečných kráterů a vulkanologové se obávají sopečného výbuchu na ostrově. Poslední erupce El Hierra v roce 1793 trvala měsíc.


10.10.2011

Napětí mezi Kopty a muslimy v Egyptě se stupňuje

Demonstrace asi 2000 egyptských koptských křesťanů v ulicích Káhiry se změnila v bitvu s policií a muslimskými radikály. Při nepokojích zemřelo nejméně 24 lidí. Jedná se o nejhorší násilnosti od pádu exprezidenta Mubaraka a dosavadní vojenská vláda vyhlásila v Káhiře zákaz nočního vycházení. Protesty Koptů se rozšířily z jižního Egypta z provincie Aswan, kde byl před týdnem ve vesničce Merinab vypálen kostel. Napětí se zvýšilo poté, co guvernér provincie prohlásil, že kostel byl postaven nelegálně. Koptské protesty jsou namířené proti nečinnosti policie a armády v ochraně křesťanských míst i proti zákonům, které brání stavbám nových kostelů a konverzi od islámu. Koptové žádají také odstoupení guvernéra Aswanu. Střety mezi muslimy a Kopty nejsou od pádu Mubarakova režimu ojedinělé – v květnu zemřelo 12 lidí při útoku davu muslimských radikálů na koptské kostely v Káhiře, v březnu bylo zabito při vzájemných srážkách 13 lidí.


09.10.2011

Tajná kronika Mongolů

„Tajná kronika Mongolů“ vyšla v Nakladatelství Lidové noviny. Jedná se o nejstarší dochované literární dílo v mongolštině a nejstarší pramen mongolské historie. Byla napsána ve 13. století anonymním autorem po smrti Čingischána a objevena v polovině 19. století ruským orientalistou Kafarovem. Kniha líčí původ rodu proslulého Čingischána a dobu jeho vlády, která je zároveň dobou vzniku mongolského národa. Autor však nezůstal jen při suchém kronikářském záznamu, ale proplétá jej dramatickými epizodami a poezií. Přitažlivost a objevnost Tajné kroniky Mongolů spočívá nejen v poznání života tohoto národa, ale i v tom, že ony divoké a barbarské hordy, které kdysi pronikaly i na naše území a udržovaly v hrůze celou Evropu, byly velmi pevně a důmyslně organizovanou armádou.


09.10.2011

Spory o nikáb v Tunisku

V Tunisku se před říjnovými volbami rozhořel spor o nikáb, který zahaluje ženský obličej a nechává prostor pouze pro oči. Muslimští radikálové ve městě Sousse dokonce vtrhli do univerzity a napadli akademiky, neboť vedení školy odmítlo zapsat muslimku se zahalenou tváří. Za vlády prezidenta Zín Abidína bin Alího, který byl u moci od roku 1987, bylo zakázáno nosit ve veřejných budovách náboženské symboly a ženy se v nich nesměly zahalovat. Tento zákon dosud platí. Muslimští duchovní argumentují textem Koránu, v súře 33 (Al-Azháb) jsou verše: „Proroku, řekni manželkám svým, dcerám svým i věřícím ženám, aby přitahovaly k sobě své závoje! A toto bude nejvhodnější k tomu, aby byly poznány a nebyly uráženy. A Bůh je odpouštějící, slitovný.“
V rozhovoru pro Cestomilu se pro zákaz zahalování žen ve školách a veřejných institucích vyslovila Pavla Jonssonová, genderová kulturní teoretička, překladatelka a hudebnice, vyučující na Karlově univerzitě.


06.10.2011

Indonéské úřady varují před Krakatoou

Indonéské úřady vydaly varování před zvyšující se aktivitou sopky Anak Krakatau (Krakatoa). Stupeň varování byl zvýšen na 3 (maximum 4) a turisté ani rybáři by se neměli přibližovat blíže než dva kilometry k ostrovu ve vodách Sundského průlivu mezi Jávou a Sumatrou. Krakatoa je aktivní od roku 2007, v posledních týdnech vyvrhuje vulkanický materiál až do vzdálenosti 1,5 kilometru.
Článek o výstupu na Anak Krakatau


04.10.2011

Holubovy Holice

Město Holice pořádá tento týden vzpomínku na svého rodáka, světoznámého cestovatele Emila Holuba. Dnes proběhne od 16.30 slavnostní položení kytice k pomníku E. Holuba a zároveň začne v galerii kulturního domu výstava „Z domácnosti manželů Holubových“. Uvidíte dosud nevystavené fotografie ze soukromí Emila Holuba. V 18 hodin bude uveden film „Velké dobrodružství“. Snímek vznikl v 50. letech minulého století na motivy životního příběhu E. Holuba. V hlavních rolích uvidíte Otomara Krejču a Antonii Hegerlíkovou. Ve čtvrtek 6. října od 18 hodin se ve velkém sále kulturního domu koná přednáška O. Bubáka „Svět pod střechou Afriky“. V pátek jsou na programu tance v rytmu etno, sobota s africkou dílnou je věnována dětem.
Program na www.mestoholice.cz


04.10.2011

Indonéské úřady povolily výstupy na sopku Merapi

Je to téměř rok, co se nad Yogyakartou probudila nebezpečná sopka Merapi. Její erupce tehdy zabily přes 300 lidí v okolí, včetně oficiálního strážce hory pana Marijana, jmenovaného do funkce sultánem. Dnes je znovu možné na Merapi vystoupit. Úřady poprvé od katastrofy označily vulkanickou aktivitu Merapi jako „klidnou“, nicméně varují, že výraz „bezpečný“ nelze v případě Merapi nikdy použít.
Článek o výstupu na Merapi: Merapi – když ohnivé mlýny ztichnou


03.10.2011

Záplavy v Kambodži ničí i angkorské chrámy

Počet obětí více než měsíc trvajících záplav Kambodži vystoupal minulý týden na 141. Hladiny největších kambodžských řek včetně Mekongu již klesají, ale pod vodou je nadále na 200 tisíc hektarů rýžových polí. Zaplaveno je i turistické městečko Siem Reap u angkorských chrámů. Vstup do památek je nadále neomezený, přestože ze zaplaveného chrámu Banteai Srei, který leží asi 20 km od Angkor Watu, před týdnem evakuovaly téměř dvě stovky turistů helikoptéry. Voda zaplavila i další chrámy, např. Ta Prohm a Banteay Kdei. Nejhorší je situace v provincii Kampong Thom, kde je podle úřadů v ohrožení přes 90 % rýžových polí, pokud voda v nejbližších dnech neustoupí.


02.10.2011

Maastricht zakázal prodej lehkých drog turistům
v tzv. coffee shopech

Radní v Maastrichtu rozhodli, že nebudou nadále tolerovat prodej lehkých drog turistům. Výjimku zatím dostávají návštěvníci z Německa a Belgie, kteří to mají do města na hranicích pár kroků. Nařízení tak poněkud postrádá smysl neboť právě Němci a Belgičané tvoří většinu z 6000 turistů, kteří každodenně navštíví město za účelem nákupu drog. Jako důvod zákazu se uvádí výtržnosti spojené s nákupem a chaos v dopravě. V Nizozemsku není nákup lehkých drog legální, ale úřady ho v coffee shopech desítky let tolerují. V zemi bylo až 1200 podniků, ale od 90. let se z úřadů i od politiků ozývají stále silnější hlasy po jejich zrušení a počet coffee shopů klesl na 700.


02.10.2011

Himálaj

Přednáška Leopolda Sulovského z cyklu „Prstem po mapě“. 6. 10. 2011, 18.00 hod. Městská knihovna Studénka, vstupné 40 Kč.
Leopold Sulovský (1954) je jeden z nejúspěšnějších českých horolezců. V roce 1991 se stal prvním Čechem, který stanul na Mount Everestu – prvovýstupem přes Nortonův kuloár v severní stěně. Za tento výstup byl oceněn titulem Horolezec roku, dodnes se jedná o nejhodnotnější český výstup na Mount Everest.


01.10.2011

Vzteklina na Šrí Lance dále na ústupu

Za prvních devět měsíců roku zemřelo na Šrí Lance 31 lidí na vzteklinu způsobenou pokousáním toulavými psy. Vládní programy na boj se vzteklinou pokračují na Šrí Lance již čtvrté desetiletí a počet mrtvých se snížil ze 377 v roce 1975 na 59 v loňském roce (poslední čtyři roky se počet mrtvých pohybuje mezi 50 až 60). Každoročně je pokousáno a následně léčeno přes 20 tisíc lidí a úřady ve snaze omezit počet psů a výskyt nemoci dokonce budují pro toulavá zvířata útulky. Šrí Lanka se tak v jižní a východní Asii, kde každoročně zemře na vzteklinu kolem 35 tisíc lidí, zařadila mezi nejméně zasažené oblasti. Katastrofální je situace především v Indii, kde je každý rok pokousáno na 15 milionů lidí a přes 20 tisíc jich zemře.
Články ze Šrí Lanky


29.09.2011

Probouzí se sopka na Kanárských ostrovech

Vulkanologové se obávají vzrůstající sopečné aktivity na ostrůvku Hierro v Kanárském souostroví. Od července bylo zaznamenáno na 8000 drobných zemětřesení (150 během posledních 24 hodin), to největší mělo magnitudo 3,4. Úřady již preventivně evakuovaly přes 50 lidí žijících v epicentru zemětřesení z obav před mohutnými sesuvy půdy. Bylo zavřeno několik škol a tunel spojující dvě největší města na ostrově Valverde a Frontera. Vulkanologové varují, že se zatím nedá určit, kdy k erupci dojde, může to být za několik dní, za dva týdny i za několik měsíců. Na ostrově je na 250 malých sopečných kráterů. Vulkanický ostrůvek vznikl před asi 100 miliony lety po výbuchu několika obrovských sopek. Před asi 15 tisíci lety se při zemětřesení propadla do moře část ostrova a způsobila obří tsunami, která podle odhadů mohla dosáhnout výšky až 100 metrů a zpustošit americké pobřeží. Důsledkem tohoto mohutného sesuvu je údolí El Golfo. Poslední erupce El Hierra v roce 1793 trvala měsíc.


27.09.2011

Podle WHO je nejvíce znečištěným městem Ahváz

Ahváz na jihu Íránu je podle studie WHO (Světová zdravotnická organizace) nejvíce znečištěným městem světa. V letech 2003 až 2010 měřila WHO množství částic menších než 10 mikrometrů (PM10) v ovzduší v 1081 městech po celém světě. WHO uvedla, že pokud průměrná roční výše PM10 překročí 20 mikrogramů na metr krychlový, mohou se u lidí objevit vážné dýchací potíže. V Ahvázu byla naměřena roční hodnota 372 mikrogramů PM10. Právě v oblasti Perského zálivu a Arabského moře – v Iráku, Íránu, Pákistánu, Indii – je nejvíce znečištěných měst. Druhým nejvíce znečištěným městem je ale mongolský Ulánbátar s 279 mikrogramy, k nejhorším místům patří i Peking a metropole Botswany Gaborone. Nejčistší města jsou naopak v Kanadě a USA, nejnižší hodnoty byly naměřeny v hlavním městě Yukonu Whitehorse (pouhé 3 mikrogramy) a v Santa Fe v Novém Mexiku (6 mikrogramů).
Vyprávění o tom, jak mi v Ahvázu hrozili soudem a z návštěvy nedalekého zikkuratu Chogha Zanbil.


26.09.2011

Stovky druhů květin kvetou v Atacamě po 14 letech

Poslední dva roky prší v poušti Atacama více než v minulosti. Na jednom z nejsušších míst planety tak rozkvétají stovky druhů květin a Atacama doslova kvete. Patricia Sepulveda, ředitelka Chile National Tourism Service, řekla, že nejvíce barevná je pouštní oblast severně od města Huesca na pobřeží Tichého oceánu až po Copiapó, a očekává, že rozkvetlá poušť přiláká do regionu mnohem více turistů než v minulých letech. Na to jsou připraveny i místní turistické agentury.
Články z výletů na sever Chile.


26.09.2011

Desítky mrtvých na převrácených lodích v Indonésii

Plavba na přeplněných indonéských trajektech, lodích a loďkách nepatří k bezpečným zálibám. V neděli zemřelo nejméně 14 lidí, když vlny převrátily loď u ostrova Raas nedaleko východního pobřeží Jávy. Minulý čtvrtek se utopilo 25 lidí, když u jihovýchodního pobřeží Bali rozlomily vlny tradiční loď jukung, na níž se místní muzikanti orchestru gamelan vraceli z pohřební ceremonie.


25.09.2011

V Nepálu se zřítilo letadlo společnosti Buddha Air

Letoun společnosti Buddha Air se zřítil v Nepálu během vyhlídkového letu k Mount Everestu. Na palubě stroje Beechcraft 1900 zahynula posádka a 16 turistů, většinou z Indie. Stroj se za špatných meteorologických podmínek zřítil při pokusu o přistání asi 10 kilometrů od Káthmándú. Jedná se o první tragickou havárii společnosti Buddha Air, která provozuje komerční lety od roku 1998 a jejíž letadla jsou v průměru jen 4 roky stará. Buddha Air je jedinou zahraniční společností, která létá do Para v Bhútánu. Havárie menších letadel s turisty ale nejsou v Himálaji výjimečné – v prosinci 2010 se krátce po startu z letiště Lamidanda zřítilo letadlo DHC-6 Twin Otter společnosti Tara Air a zemřelo 22 lidí. V srpnu 2010 se ve špatném počasí zřítil Dornier společnosti Agni Air, na jehož palubě našlo smrt 14 lidí včetně turistů z Evropy.


25.09.2011

Bali navrhuje tři lokality do světového dědictví

Údolí řeky Pakerisan, spojené s nejstaršími hinduistickými a buddhistickými komunitami ostrova, dále rýžové terasy Jatiluwih a chrám Taman Ayun v Mengwi – to jsou tři lokality indonéského ostrova Bali navržené na zápis do Seznamu světového dědictví (World Heritage List). Všechny lokality bude v říjnu zkoumat tým expertů UNESCO, k rozhodnutí o zápisu by mělo dojít nejpozději do poloviny příštího roku. Indonésie má dosud na Seznamu světového dědictví sedm míst, ale ani jedno není na Bali.
Více o Indonésii a World Heritage List v rubrice Indonésie.


23.09.2011

Vietnamský den

24. září, Rosice u Brna, na programu výtvarná dílna „Ahoj Vietname“, pásmo promítání a přednášek o Vietnamu, ochutnávka tradičních vietnamských jídel.
Info na www.svcrosice.cz


23.09.2011

Svatováclavské časy – Telč

Město Telč vás zve 24. září na ukončení letní sezóny. Slavnost začíná v 10 hod. pohádkou, dále vystoupí Calyculus Jindřichův Hradec (gotické tance), přijede sv. Václav s družinou, zašermuje Společenstvo Libertas Třebíč, zahraje i cimbálová muzika Rathan. Navíc po celý den oslava 110 let včelařů v Telči.
Program na www.telc-etc.cz


Nalezené položky: 817 « První | < Předchozí | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.