ANGLICKY: Guatemala
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: República de Guatemala
VELVYSLANECTVÍ: v Německu, Berlín www.botschaft-guatemala.de
ÚŘEDNÍ JAZYK: španělština
VÍZOVÁ POVINNOST: ne
MĚNA: quetzal 1 GTQ = 3 Kč
ROZLOHA: 108 889 km2
POČET OBYVATEL: 12 700 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 110
ETNICKÉ SLOŽENÍ: 50 % mesticové, 43 % Indiáni, 5 %
běloši
NÁBOŽENSTVÍ: drtivá většina křesťané
HLAVNÍ MĚSTO: Ciudad de Guatemala 2,5 mil. obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Quetzaltenango, Escuintla, Chimaltenango
LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Transportes Aereos Guatemaltecos www.tag.com.gt
TAG létají ze Ciudad de Guatemala k mayským památkám v NP
Tikal
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Ciudad de Guatemala: La Aurora International
Airport
ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: malárie, hepatitida A, B, tetanus, břišní tyfus, vzteklina, cholera, dengue
KDY CESTOVAT: prosinec – duben
ČASOVÉ PÁSMO: UTC –6
SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
Antigua Guatemala – ruiny starého města
NP Tikal – mayské památky
Quirigua – mayské památky
NÁRODNÍ DOMÉNA: .gt
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
www.tikalnationalpark.org
www.tikalpark.com
www.enjoyguatemala.com
www.mesoweb.com
Petr Nejedlý |
Po Tikalu je Yaxhá u stejnojmenného jezera (Laguna de Yaxhá) druhou nejzajímavější archeologickou lokalitou Peténské džungle. Z Tikalu je to do Yaxhá kus cesty, přibližně 75 kilometrů, a nikoli po dálnici. Naopak, posledních 11 kilometrů se jede po rozbité prašné cestě plné děr, mezi nimiž řidič zkušeně kličkuje, pouze tento závěr zabral plných 40 minut.
Petr Nejedlý |
V odpoledních hodinách se mezi tikalskými pyramidami objevují nosálové bělohubí (Nasua narica), všežravé medvídkovité šelmy hledající potravu. Dospělí samci jsou prý samotářští, což mohu potvrdit. Ten „náš“ nosál, se kterým jsme se potkali na Plaza de los Siete Templos, snad ani nezvedl hlavu, žádný zvukový signál, žádná snaha o komunikaci, hledal pozorně v trávě, aby mu nic neuniklo. Nosálové jsou přizpůsobiví živočichové, snadno se adaptují i na přítomnost člověka, nemějte obavy, nijak se za focení a blízkost na dva tři metry nebudou hněvat.
Petr Nejedlý |
Z kamenné pyramidy ve výšce téměř 60 metrů shlížím na koruny stromů, v jejichž větvích skáčou opice a z nichž se ozývá křik papoušků. A sem tam vystupují nad zelenou klenbu džungle špičky dalších pyramid postavených mayskými staviteli před více než tisícem let. Jedním slovem – Tikal.
Petr Nejedlý |
Santiago Atitlán je mayská vesnice na jižní straně jezera Atitlán. Údajně nikde jinde v Guatemale nenosí v takovém množství mayské oblečení i muži, hodně jich potkáváte v tradičních kalhotách – barevně vyšívaných „kraťasech“ do půli lýtek. Santiago Atitlán je zároveň jedním z míst, kde Mayové uctívají Maximóna.
Petr Nejedlý |
Jezero Atitlán je mnohými považováno za nejkrásnější na světě. Pokud se neztrácejí v oparu a mracích (což bylo v den našeho příjezdu), tyčí se nad jeho vodami trojice vulkánů – Tolimán, Atitlán a San Pedro, všechny vysoké přes 3000 metrů. Jezero se vytvořilo po dávných sopečných erupcích, současná obrovská kaldera je stará asi 84 tisíc let. V současnosti vulkány svou aktivitou obyvatelům okolních vesnic tolik nehrozí, San Pedro je vyhaslý, Tolimán se dlouhodobě neprojevuje a Atitlán naposledy vybuchl v 19. století.
Petr Nejedlý |
Chichicastenango je jedním z nejznámějších měst v Guatemale. Turisté jezdí do „Chichi“, jak místní roztomile zkracují jméno svého města, za barvitými trhy, které se konají vždy ve čtvrtek a v neděli. Trhovci zaplní celé centrum kolem proslulého kostela Santo Tomás, na jehož schodech hoří obětní ohně, prodávají se květiny a polehávají psi.
Petr Nejedlý |
Guatemala je podle rozlohy až 104. státem světa a je menší než bývalé Československo. Na jejím nevelkém území ovšem hrozí 29 sopek, tři z nich jsou/byly aktivní v posledních pěti letech – Fuego, Santa María (Santiaguito) a Pacaya. Nejdostupnější a nejnavštěvovanější z nich je Pacaya, z jejíhož kráteru do roku 2014 dlouhodobě a pravidelně vytékala láva. V současnosti podobné lávové představení Pacaya nenabízí, v březnu se ovšem zdálo, že se Pacaya opět probouzí.
Petr Nejedlý |
Bezkonkurenčně snadno dostupný výhled na Antiguu je ze Cerro de la Cruz kousek do kopce od ruin kláštera Candelaria. Naproti za městem se až strašidelně tyčí sopka Agua, která už v minulosti město zničila, a vpravo neméně hrozivě kouřící Fuego. Kousek dále nahoru socha apoštola Jakuba (Estatua del Apóstol Santiago de los Caballeros), který shlíží na své město stejně jako děsivé vulkány. Apoštol tentokrát netřímá v pravici meč, ale křesťanskou standardu. Pod jezdeckou sochou dva policisté, přece jen, je to už poněkud odlehlé místo, a jeden toulavý pes žeroucí darovaný dlabanec.
Petr Nejedlý |
Plaza Central je středem života bývalého hlavního města Guatemaly. Před téměř půl tisíciletím tehdejší Plaza Mayor (původní název náměstí) nevypadala tak idylicky. Žádné stromy, žádná fontána, pouze vodní nádrž pro koně a prašný povrch. Náměstí ale žilo, konávaly se na něm trhy, oficiální oslavy, vojenské parády i veřejné popravy.
Petr Nejedlý |
Ráno na pražském letišti Václava Havla, večer v penzionu Casa Elena v koloniální krásce jménem Antigua Guatemala. Dle názoru mnohých je Antigua nejkrásnějším městečkem Střední Ameriky, v Guatemale neexistuje srovnatelné. A zároveň – přestože je Antigua turistickým místem – se nám v ní otevřel mayský svět, samozřejmě nikoli naplno, ale i tak to bylo otevření fascinující, mayské minulosti i současnosti.
Petr Nejedlý |
Jednoduše řečeno, v Guatemale (a v Chiapasu) se nám otevřel mayský svět, samozřejmě nikoli naplno, ale i tak to bylo otevření fascinující – mayské minulosti i současnosti.
Petr Nejedlý |
Milan Jána je tulák srdcem i duší, táhne ho to do všech světových stran, a udává, že na cestách strávil více než sedm let života. V současné době pracuje jako průvodce na volné noze, organizuje a průvodcuje vlastní turistické výpravy a expedice. Jednou z jeho oblíbených zemí je středoamerická Guatemala. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o svém prvním překročení guatemalských hranic před 15 lety, cestování proslulými guatemalskými chicken busy, bezpečnosti v zemi a přepadení na sopce Agua i o setkání s mayským světem a tradicemi.
Petr Nejedlý |
Olga Vilímková je autorkou řady knih o indiánech Latinské Ameriky, např. Mayové, Učitelkou v Peru, Peruánské mýty a tradice podle vyprávění indiánů. Zároveň publikuje i jazykové učebnice – Základy jazyka kečua a Španělština na cesty do Latinské Ameriky. Guatemala je podle jejího názoru nejkrásnější zemí Střední Ameriky, do které podnikla množství výprav sama, se studenty i jako průvodkyně turistů. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o ztracených městech v peténské džungli, o hrůzách občanské války, mayské kultuře, i o tom, jakou knihu čte nejraději u mayských pyramid.
Petr Nejedlý |
Když Irenu DeLave vybídnete, aby povídala o Guatemale, rozzáří se jí oči a na tváři se objeví šťastný úsměv. Kdysi studovala v USA, cestovala po světě a pak… ji od prvního okamžiku uchvátila Guatemala, mayské ženy a jejich kultura. Od té doby je v Guatemale „jako doma“ a časem vytvořila projekt Love for Guatemala, který na jedné straně pomáhá mayským ženám, na druhé straně zve zájemce o blízké poznání mayské kultury do Guatemaly rovnou do mayských rodin. V rozhovoru pro www.cestomila.cz Irena DeLave vypráví o… Guatemale. Jste zváni…