články

Opice v kaldeře sopky Rinjani
15.12.2010
INDONÉSIE - Články INDONÉSIE

Opice v kaldeře sopky Rinjani

Mohutný masív sopky Rinjani vystupuje k nebi nad severní částí ostrova Lombok. S výškou 3726 metrů je Rinjani druhou nejvyšší horou v Indonésii mimo Novou Guineu. A pro mnohé nejkrásnější, vždyť v obrovské kaldeře se leskne jezero a z něho vystupuje kráter. Láva z něj vytékala naposledy koncem května 2010. Jen měsíc před mým výstupem na Rinjani.


Alfama – lisabonský výlet do dávnověku
13.12.2010
PORTUGALSKO - Články PORTUGALSKO

Alfama – lisabonský výlet do dávnověku

Často čítávám, co člověk musí vidět v Lisabonu – katedrálu Sé (Sé Catedral de Lisboa), Belémskou věž (Torre de Belém), klášter sv. Jeronýma (Mosteiro dos Jerónimos), hrad (Castelo de São Jorge) atd. Já ale doporučuji zabloudit v klikatých a uzoučkých uličkách Alfamy, nejstarší lisabonské čtvrti.


Renault dává slonům přednost zprava. I zleva.1. díl – Zambie
10.12.2010
ZAMBIE - Články ZAMBIE

Renault dává slonům přednost zprava. I zleva.
1. díl – Zambie

Letiště v Johannesburgu je podobné těm v evropských metropolích a připadáme si takřka jako doma, i když z korálků vyrobená skulptura Nelsona Mandely v nadživotní velikosti vyvolává jisté pochybnosti. Ovšem cílové letiště v Livingstone v Zambii, s jediným dopravním letadlem na ploše, a to naším společnosti South African, budí spíše dojem venkovského nádraží.


Renault dává slonům přednost zprava. I zleva.2. díl – Botswana
10.12.2010
BOTSWANA - Články BOTSWANA

Renault dává slonům přednost zprava. I zleva.
2. díl – Botswana

Botswana je na africké poměry stabilní a bohatý stát. Podle statistik má dokonce menší míru korupce než Česká republika. Kromě diamantů je hlavním bohatstvím Botswany její příroda, kterou již přes padesát let důsledně chrání, a pro milovníka zvířat je tak malým rájem na Zemi. O tom se přesvědčujeme, když na dlouhých 400 kilometrů odbočujeme na nezpevněné cesty a projíždíme branou do Národního parku Chobe.


Merapi – když ohnivé mlýny ztichnou
03.12.2010
INDONÉSIE - Články INDONÉSIE

Merapi – když ohnivé mlýny ztichnou

Stojím na vrcholu Merapi, nejnebezpečnější sopky v Indonésii, pravidelně hrozící více než milionu obyvatel v okolí. Když se podívám dolů, vidím jen mraky. Jako peřina se převalují od jednoho vulkánu k druhému. Přímo přede mnou z nich vystupuje nejbližší sopka Merbabu, západním směrem vystrkují nad mraky své špičky Sundoro a Sumbing. A daleko na východě vykukuje oblý vršek posvátné Lawu.


Šíráz – Přes hory a doly do íránské krčmy
01.12.2010
ÍRÁN - Články ÍRÁN

Šíráz – Přes hory a doly do íránské krčmy

…a ejhle, na nebesích, jaký div: sám Mesiáš se pustil do tance, když verše Hafézovy Venuše zazpívala… Čítával jsem tyto verše a více a více jsem toužil zatoulat se ke kořenům básníka, kterého od 15. století miluje snad každý Peršan. Básníka, o němž německý filozof Nietsche prohlásil: „Krčma, kterou jsi postavil, je větší než kterýkoliv jiný dům.“ Krčma? Ale o té až později…


Albánie aneb Má se jako prase v moři
01.12.2010
ALBÁNIE - Články ALBÁNIE

Albánie aneb Má se jako prase v moři

My Češi, jako národ nemající moře, vnucujeme zastaralým příslovím svým potomkům, že největší radostí prasete je „býti v žitě“. Ale Albánci vědí své. „Má se jako prase v moři“ takové změny by měla doznat česká tradice, která zdaleka nevystihuje realitu 21. století.


Rozhovor s mons. Tomášem Halíkem
01.12.2010

Rozhovor s mons. Tomášem Halíkem

Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík ThD. Během přednáškových, studijních a pracovních cest kráčel po všech šesti kontinentech. Papež Jan Pavel II. ho jmenoval konzultorem Papežské rady pro dialog s nevěřícími. Jeho knihy, články a rozhovory byly publikovány v mnoha světových jazycích. Jeden z nich i v češtině na www.cestomila.cz.


Černé jezero – Tak tichá silvestrovská voda
30.11.2010
ČESKO - Články ČESKO

Černé jezero – Tak tichá silvestrovská voda

Nevím, kolikrát hleděl Jan Neruda do hladiny Černého jezera, o jehož vodách básnil ve své Romanci o Černém jezeře. My jsme se k Černému a také k Čertovu jezeru vypravili poslední den roku, na Silvestra, kdy jeho hluboké vody byly zahaleny bílým sněhem a ledem. Tiše bílá mlha skrývala i les na Jezerní stěně tyčící se nad jezerem.


Nejdivočejší místo Francie – Pointe du Raz
26.11.2010
FRANCIE - Články FRANCIE

Nejdivočejší místo Francie – Pointe du Raz

Bretaň, to je divoké pobřeží, útesy a vlny dunící pod skalami. Jedním z nejdivočejších míst Bretaně je Pointe du Raz, skála vybíhající hluboko do moře, bičovaná neúnavnými a nepřetržitými vě­try.


Turecko – Toulky starověkou Lýkií 1aneb V dunách panenské pláže Patara
25.11.2010
TURECKO - Články TURECKO

Turecko – Toulky starověkou Lýkií 1
aneb V dunách panenské pláže Patara

Na Fethiyi, jejím trhu a celé lycké oblasti je skutečně nezvyklé a pozoruhodné to, že tam nejsou vůbec žádní Řekové.“ Touto větou končí Louis de Bernières svůj román Ptáci bez křídel, v němž realisticky vykresluje řecko-turecké soužití v kraji starověkých sarkofágů a skalních hrobů, nádherných pláží a rajčat.


Kamerun – Po stopách Geralda Durrella1. díl – Yaoundé
25.11.2010
KAMERUN - Články KAMERUN

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella
1. díl – Yaoundé

Jakýmsi předkrmem v seznamování s Kamerunem bylo setkání se zdejšími úředníky na letišti v hlavním městě Yaoundé. Při kontrole pasu a očkovacího průkazu (očkování proti žluté zimnici je povinné) jsem měl poprvé – a tušil jsem, že nikoli naposled – pocit, že jsem nikdo. Skutečný nikdo s malým n. Zdejší byrokrat se prostě umí na obyčejného neúřednického človíčka podívat, umí ho přehlížet, nechat stát ve frontě, prohledat mu tašky a ptát se na každou volovinu.


Kamerun – Po stopách Geralda Durrella2. díl – Foumban
25.11.2010
KAMERUN - Články KAMERUN

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella
2. díl – Foumban

Od dob, kdy Livingstone, Stanley, Caillié i Čech Holub postupně představovali světu černý kontinent, uteklo mnoho času. V kamerunském Foumbanu přesto dodnes vládne stejná sultánská dynastie, jako v Holubových dobách. A dokonce ještě mnohem déle. Vždyť první sultán Nchare Yén žil v době, kdy Rusko bylo ještě Zlatou hordou, a Nový svět znali z Evropanů jen Vikingové.


Kamerun – Po stopách Geralda Durrella3. díl – Ring Road
25.11.2010
KAMERUN - Články KAMERUN

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella
3. díl – Ring Road

Mým cílem byl Ring Road, 367 km dlouhý okruh v horách západního Kamerunu v anglofonní provincii North-west u nigerijských hranic. Prašná a neuvěřitelně rozbitá cesta, sjízdná pouze v suchém období a s terénním vozem s pohonem na všechna čtyři kola, nebývá častým dostaveníčkem turistů.


Kamerun – Po stopách Geralda Durrella4. díl – Nyos, jezero smrti
25.11.2010
KAMERUN - Články KAMERUN

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella
4. díl – Nyos, jezero smrti

Další zastávkou na Ring Road bylo po 70 kilometrech z městečka Nkambe a více než pěti hodinách jízdy, v hlubokém kráteru ležící jezero Nyos. V roce 1986 z něj v nočním tichu unikly jedovaté plyny – směs sirovodíku a kysličníku uhličitého. Okolní krajina byla ráno pokryta mrtvolami skotu, psů a dalších zvířat a ve vesnicích zemřely dva tisíce lidí.


Kamerun – Po stopách Geralda Durrella5. díl – Bafut Geralda Durrella
25.11.2010
KAMERUN - Články KAMERUN

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella
5. díl – Bafut Geralda Durrella

V Bafutu záleží na jediném člověku, a to je fon. Jestli si ho dokážete naklonit, obyvatelstvo vám bude pomáhat ze všech sil, tam platí, co řekne on. Je to náramně rozverný stařík a určitě si ho nejlíp získáte, když dokážete, že umíte pít,“ radil spisovateli Geraldu Durrellovi před cestou do Kamerunu místní komisař. Tato slova platí nejen v Bafutu, ale v celém západním Kamerunu i na začátku 21. století.


Kamerun – Po stopách Geralda Durrella6. díl – Kribi
25.11.2010
KAMERUN - Články KAMERUN

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella
6. díl – Kribi

Již Karel Čapek napsal: „abychom poznali daleké země, musíme je projíst a propít, a čím jsou vzdálenější, tím víc se toho musí sníst a vypít“. Terasa v restauraci La Marseillaise, přestože nepatřila k těm přímo na mořském břehu, v nichž lze poslouchat večerní šum vln, byla nepochybně jedním z rájů zdejší gastronomie. La Marseillaise byla oázou chutí – neuvěřitelně ostrá drcená paprika v oleji, hořčicové omáčky, krokodýlí, antilopí i dikobrazí maso, francouzské víno, irské pivo.


Chile – 30 hodin s autobuškou
24.11.2010
CHILE - Články CHILE

Chile – 30 hodin s autobuškou

Při vyslovení jména Chile se dodnes většině Čechů vybaví hrůzy fašistické diktatury generála Pinocheta, nafouknuté komunistickou propagandou. Ale diktátor již nežije a současné Chile je na jihoamerické poměry bezpečnou zemí (až na zemětřesení a sopečné výbuchy) s úchvatnou přírodou, zemí pouští, gejzírů a vulkánů.


Lamy na Altiplanu v NP Lauca
24.11.2010
CHILE - Články CHILE

Lamy na Altiplanu v NP Lauca

Vstával jsem ráno v půl šesté, venku ještě vládne noc. Dokonce i psi spí, když jdu tmavými ulicemi Aricy (ale kdo by se v Chile bál) na autobus, který mě během dopoledne vyveze do vesnice Putre o 3500 metrů výše. Dopravu dále na Altiplano do vesničky Parinacota ve výšce téměř 4500 metrů zajištěnu nemám, ale podle mých informací není pronájem džípu v Putre problémem.


Albánie – Hornatá cesta do Gjirokastry
24.11.2010
ALBÁNIE - Články ALBÁNIE

Albánie – Hornatá cesta do Gjirokastry

Moje pouť jižní Albánií začala u Ohridského jezera a přes městečka Korcë a Gjirokastra vedla horskými průsmyky k mořskému pobřeží plnému památek na římskou přítomnost před dvěma tisíci lety.


Nalezené položky: 831 « První | < Předchozí | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.