články

Copán – vstupte do prastaré mayské knihovny
12.09.2010
HONDURAS - Články HONDURAS

Copán – vstupte do prastaré mayské knihovny

Jen kousek za guatemalsko-honduraskou hranicí v těsné blízkosti městečka Copán Ruinas leží starodávné mayské město Copán. Protože nikde jinde v mayském světě nenalezneme tolik hieroglyfických textů a zobrazení, troufám si nazvat honduraský Copán starodávnou mayskou knihovnou.


Irsko – tam, kde se narodila zelená
07.09.2010
IRSKO - Články IRSKO

Irsko – tam, kde se narodila zelená

Irsko je hornatým krajem a jeho nevysoké, ale divoké kopce jsou pastvou pro oči. Na jihozápadě, daleko od hlavního města Dublinu, se vypíná pohoří s těžko vyslovitelným jménem Macgillycuddy's Re­eks a nejvyšší vrchol ostrova Carrauntoohil, někdy pojmenovaný Corran Tuathail – První vrchol.


Hadriánova zeď: Na nejsevernější římské hranici
05.09.2010
VELKÁ BRITÁNIE  - Články VELKÁ BRITÁNIE

Hadriánova zeď:
Na nejsevernější římské hranici

Římský císař Hadrián dal v roce 122 rozkaz postavit zeď napříč největším ostrovem, který Římané dosud poznali – Británií. Val, postavený většinou z kamenných kvádrů, vysoký až 4 metry a dlouhý 117 kilometrů, měl chránit území římské říše před lidmi ze severu, nejbarbarštějšími z barbarů, lidmi divokého chování a podivného vzhledu – před Kaledoňany.


Urquhart, krvavý hrad nad Loch Ness
04.09.2010
VELKÁ BRITÁNIE  - Články VELKÁ BRITÁNIE

Urquhart, krvavý hrad nad Loch Ness

Skotská příroda je drsným obrazem bičovaným počasím, které většina lidí považuje za nevlídné. Bojovníci skotských klanů, bývali jeho věrnou kopií, žádní padavkové, kteří by pro zbraň sahali váhavě dlouho a klekali před nepřítelem. Když se jim podařilo vyhnat vetřelce z Anglie, vrhli se do bojů mezi sebou. Hrad Urquhart nad jezerem Loch Ness by mohl vyprávět.


Anafi – jak Řecko žilo před staletími
03.09.2010
ŘECKO - Články ŘECKO

Anafi – jak Řecko žilo před staletími

Plavba na Anafi je zážitkem. Nejdříve mizí z dohledu sopečné Santorini a v dálce se objeví obrysy jiné skály – Anafi. Blížíte se pomalu a stejně zlehka si začnete uvědomovat, že se tyčí nějakých 400 metrů nad hladinu moře. A když trajekt vplouvá do malého přístavu, každý žasne nad Chórou (jak se zde říká hlavnímu městu), která je někde tam nahoře na skále, kde by člověk hádal možná hnízda orlů. Ale ty drobné bílé tečky jsou pravé kykladské domovy.


Gringo jede do Mexika aneb mexická zastavení a mexická zamyšlení
02.09.2010
MEXIKO - Články MEXIKO

Gringo jede do Mexika aneb
mexická zastavení a mexická zamyšlení

Nuže vzhůru do Mexika, řekl jsem si jednoho dne. Ale – jak je asi vítán cizinec v Mexiku? Napsal kdysi nejslavnější mexický literát Carlos Fuentes knihu Starý Gringo. Z ní je následující dialog mexických rebelů:
- „Co jiného může čekat nějaký gringo tady mezi námi než smrt?“
- „ A proč by tu měl hned umřít?“
- „Protože překročil hranice, jen proto. Copak to není dostatečný důvod?“


Mexické zastavení 2Mexico City – po stopách Quetzalcóatla
02.09.2010
MEXIKO - Články MEXIKO

Mexické zastavení 2
Mexico City – po stopách Quetzalcóatla

Pravděpodobně každé město má nějakou tu legendu, která vypráví o jeho původu, jeho prvních obyvatelích a jeho nádheře a velikosti. Nejinak je tomu v případě mexické metropole. V časech pradávných, kdy Indiáni ještě neznali troufalého budoucího dobyvatele Cortése, vedl božský opeřený had Quetzalcóatl svůj lid za novým domovem, na nejkrásnější místo, které znal.


Mexické zastavení 3Palenque, po stopách starých Mayů
02.09.2010
MEXIKO - Články MEXIKO

Mexické zastavení 3
Palenque, po stopách starých Mayů

„Do dnešních dní není známé jméno tohoto tajemného mayského sídla. Říká se mu Palenque podle blízké vesnice“ – těmito slovy charakterizuje ve své knize Incidents of Travel in Central America, Chiapas and Yucatan Američan John Lloyd Stephens svou výpravu k mayským ruinám u Palenque v roce 1840.


Mexické zastavení 4 – Chichén Itzá
02.09.2010
MEXIKO - Články MEXIKO

Mexické zastavení 4 – Chichén Itzá

Konečně stojím před El Castillo v Chichén Itzá, mýtické pyramidě starých Mayů. Na každé ze čtyř stran vede na její vrchol 91 schodů, to je celkem 364. Přidáme-li stupeň nahoře, dává nám výsledek počet dní v roce. Každého hned napadne, že pyramida je kamenným kalendářem.


Mexické zastavení 5Tulúm - tyrkysové moře pod El Castillem
02.09.2010
MEXIKO - Články MEXIKO

Mexické zastavení 5
Tulúm - tyrkysové moře pod El Castillem

Jediné mayské sídlo, které španělští conquistadoři spatřili na vrcholu slávy, byl Tulúm, nazývaný „Město vycházejícího slunce“. V době, kdy byl Tulúm živým centrem, byla již většina mayských měst opuštěna a pohlcena džunglí. Tulúm se ale před španělskými loděmi tyčil na skalnatých útesech a ohromení Španělé ho srovnávali se Sevillou. A netroufli si zde přistát.


Mexické zastavení 6Oaxaca, město yaa a saa.
02.09.2010
MEXIKO - Články MEXIKO

Mexické zastavení 6
Oaxaca, město yaa a saa.

Oaxaca je staré koloniální město s kouzelnou architekturou a zábavným nočním životem plným muzikantů a tequily. Oaxaca je zócalo, fontány, patia, parky. A zapotécké a mixtécké památky. A Benito Juárez. Jeho sochy lze těžko přehlédnout, je rozhodně nejmilovanějším místním rodákem. A fiesty, tady se tančí snad obden, seznam všech festivalů je řádně dlouhý a není tedy nijak těžké na nějaký natrefit. Jedním slovem – Oaxaca.


Nalezené položky: 831 « První | < Předchozí | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.