články - Asie

Mamallapuram – přístav sedmi pagod
21.10.2010
INDIE - Články INDIE

Mamallapuram – přístav sedmi pagod

Indie se podobá bohu Šivovi, bohu nespočetného množství podob a tváří. Šiva je ztělesněním všeho živého, ničitelem i spasitelem. Šiva je asketou pohrouženým do nejhlubší meditace, zároveň je – uctívaný ve formě falického symbolu – přeplněný neukojitelnou sexuální náruživostí. Takovou cítím i Indii. Každičkou hodinu a každičký kilometr odlišnou, pro cizince nepřístupnou a nepochopitelnou.


Cochin, královna Arabského moře
19.10.2010
INDIE - Články INDIE

Cochin, královna Arabského moře

Na konci 15. století přistály v jižní Indii, v dnešním státě Kerala, první evropské lodě. Vasco da Gama přivezl dary, nad kterými se prý místní vládce společně s arabskými obchodníky rozverně zasmáli. Smích je ale brzy přešel, příště přijeli Portugalci s děly a celý Indický oceán od Mombasy po indické pobřeží ovládli během necelých dvou desítek let. Arabský obchodní monopol a zvyšování cen koření padly. Hřebíček, pepř, skořice nebo muškátový oříšek se na portugalských lodích valily do Evropy.


Jeruzalém aneb každý se tak trochu vznáší
10.10.2010
IZRAEL - Články IZRAEL

Jeruzalém aneb každý se tak trochu vznáší

Z malé země uprostřed Evropy má člověk díky zpravodajství občas pocit, že Izrael je neustále uprostřed válek a atentátů. Stačí ale pár kroků večerním Jeruzalémem a návštěvník pozná pulzující život optimistických lidí plných humoru, kterým každodenní bolesti nevypálily viditelná znamení. Není divu, že nedávno zesnulý izraelský spisovatel českého původu Viktor Fischl napsal v jedné své povídce o Jeruzalému: „V tomhle městě se každý tak trochu vznáší. Je potřeba ho trošku stáhnout aby rozeznal rozdíl mezi snem a skutečností.“


Mrtvé moře – tady si nezaplavete
08.10.2010
IZRAEL - Články IZRAEL

Mrtvé moře – tady si nezaplavete

Mrtvé moře – člověk si v něm připadá trochu jako ve světě zázraků, neboť se udrží na vodní hladině. Pohodlně si lehne na záda, rozevře knížku a relaxuje. A až dostane chuť vrátit se na břeh, natře se černým lepkavým bahnem a cítí se jako znovuzrozený.


Putování Šrí Lankou – díl 1. anebMezi potomky lvů
18.09.2010
ŠRÍ LANKA - Články ŠRÍ LANKA

Putování Šrí Lankou – díl 1. aneb
Mezi potomky lvů

Časté vpády dobyvatelů z blízkého a mocného kontinentu, evropští kolonizátoři, nekončící občanská válka za rozdělení země, nám východoevropanům podezřelé slovo „socialistický“ v názvu státu, v době nedávné i zničující tsunami. Nespočet ran udeřilo na ostrov, který jeho obyvatelé přesto označují šťastným již v samotném jméně – Šrí Lanka.


Putování Šrí Lankou – díl 2. anebAnuradhapura, první královské město
18.09.2010
ŠRÍ LANKA - Články ŠRÍ LANKA

Putování Šrí Lankou – díl 2. aneb
Anuradhapura, první královské město

Vidžaja, syn legendárního Síhabáhy, zrozeného ze síly lva, přivedl svůj kmen na ostrov Lanka. Čtvrtý ze sinhálských panovníků Pandukabhaja založil osadu jménem Anurádhagáma. Později se pod jménem Anuradhapura stala na tisíc let mocenským a kulturním centrem buddhistické Lanky. Anuradhapura stojí i u počátků nevraživosti mezi Sinhálci a Tamily, byla totiž rozvrácena a zničena jednou z nejmocnějších tamilských dobyvačných vln v 10. století.


Putování Šrí Lankou – díl 3. anebPolonnaruwa, druhé královské město
18.09.2010
ŠRÍ LANKA - Články ŠRÍ LANKA

Putování Šrí Lankou – díl 3. aneb
Polonnaruwa, druhé královské město

V roce 933 obsadil tamilský panovník Rádžarádža I. severní provincie Šrí Lanky a zničil přes tisíc let staré královské město Anuradhapuru. Téměř sto let trvalo povstání a boje proti dobyvatelům, než je Vidžajabáha vyhnal a nechal se v polorozbořeném starém sídle svých sinhálských předků korunovat králem.


Putování Šrí Lankou – díl 4. anebSigiriya, symbol šrílanské zrady
18.09.2010
ŠRÍ LANKA - Články ŠRÍ LANKA

Putování Šrí Lankou – díl 4. aneb
Sigiriya, symbol šrílanské zrady

Z mlžného ranního oparu vznášejícího se nad džunglí se do výše asi dvou set metrů vypíná holá skála, jakási stolová hora, která vstoupila do historie ostrova jako symbol zrady a krutosti – Sigiriya. Na jejím vrcholu stával nedobytný palác, který měl svého panovníka uchránit před trestem za vraždu vlastního otce.


Putování Šrí Lankou – díl 5. anebKandy, město nejposvátnějšího zubu
18.09.2010
ŠRÍ LANKA - Články ŠRÍ LANKA

Putování Šrí Lankou – díl 5. aneb
Kandy, město nejposvátnějšího zubu

Anuradhapura i Polonnaruwa patřili v 16. století dávné minulosti. Na březích Cejlonu přistáli první Evropané – Portugalci – a brzy ovládli pobřežní oblasti, z nichž kontrolovali obchod s kořením. Do hornatých centrálních oblastí ostrova, kde postupně sílilo království Kandy, se Portugalci nepouštěli.


Putování Šrí Lankou – díl 6. anebPinnawala, sloní sirotčinec
18.09.2010
ŠRÍ LANKA - Články ŠRÍ LANKA

Putování Šrí Lankou – díl 6. aneb
Pinnawala, sloní sirotčinec

Sloni Evropany vždy fascinovaly, naháněly jim strach od dob, kdy na nich starověcí dobyvatelé Pyrrhos a Hanibal přivedly do Evropy své vojáky. Dnes vidíme slony v zoologických zahradách, jak se líně procházejí a sem tam sežerou nějaký ten keřík. Ale v Pinnawale na Šrí Lance…


Nalezené položky: 190 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.