Cestování, výlety, turistika – Cestomila

Motto: Cestujme s touhou poznat a dozvědět se.

Foto týdne

Foto týdne (Petr Nejedlý): Láliš v severním Iráku je nejuctívanější poutní místo jezídů, zde se nachází hrobka jejich náboženského vůdce Adího ibn Musáfir. Právě jeho hrob je ústředním láskyplným místem všech poutníků. A přístupný je i těm, kteří nevyznávají jejich víru. Do Láliše přijíždějí celé rodiny několika generací, ve svatyni se to hemží životem a tradičními rituály.

Jakarta – smutný osud Jalan Jaksa a betonová hrůza Istiqlal
19.02.2012
INDONÉSIE - Články INDONÉSIE

Jakarta – smutný osud Jalan Jaksa
a betonová hrůza Istiqlal

Přiletí-li cizinec do Jakarty, vrhne se na něj hned na letišti tlupa taxikářů nabízejících odvoz do turistického centra města – uličky Jalan Jaksa. Slova „jangan ganggu saya (nechte mě na pokoji), která jsem se naučil v letadle, překvapivě působila, a agresivní dav, vykřikující něco o dvou stovkách tisíc rupií, se rozestupoval.


Je třeba jíti do Teplic
16.02.2012
ČESKO - Články ČESKO

Je třeba jíti do Teplic

Pod masívem Krušných hor žije lázeňské město plné parků, zahrad a fontán, které si v minulých staletích oblíbili umělci i monarchové. Kdybyste do teplických lázní zavítali před nějakým tím rokem, potkávali byste v Zámecké zahradě Beethovena, Goetheho, von Humboldta, Chopina, cara Mikuláše I. nebo krále Fridricha Viléma III.


Seychely: Na plážích malebného ostrova Praslin
12.02.2012
SEYCHELY - Články SEYCHELY

Seychely:
Na plážích malebného ostrova Praslin

Ubytování v hotýlku, z něhož je to pár kroků na pláž s jemným bílým pískem, průzračná tyrkysová voda, v níž plavou hejna ryb, lenošení ve stínu endemických kokosových palem, báječný kokosový rum a ryby k večeři v restauraci přímo na pláži. Dvěma slovy – ostrov Praslin.


Rachid Khalil: Budoucnost Sýrie je světlá
09.02.2012
SÝRIE - Články SÝRIE

Rachid Khalil: Budoucnost Sýrie je světlá

Ing. Rachid Khalil žije v ČR již 23 let a zabývá se překlady a tlumočením kurdského a arabského jazyka. Rachid Khalil pochází ze syrského Kurdistánu, z městečka Al-Qamišlí na východě Sýrie a je předsedou Kurdského občanského sdružení v ČR. Aktivně vystupuje za práva Kurdů i syrského národa v boji proti brutálnímu režimu B. Asada. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o revoluci a spolužití národností v Sýrii, o tom, jak brněnské pušky pomohly Kurdům i o kurdském Karlu Krylovi, a věří, že budoucnost Sýrie i Kurdistánu je světlá.


Blízký východ před 45 lety – 10. díl – Kuvajt
07.02.2012
KUVAJT - Články KUVAJT

Blízký východ před 45 lety – 10. díl – Kuvajt

Jaký byl Kuvajt v roce 1966? Malý obrázek si můžete udělat ze starých fotografií Mirky Baštové. Kuvajt byl jen krátce nezávislým státem, nejdůležitější prvky jeho ústavy se ale nezměnily dodnes – islámské právo coby základní kámen legislativy a islám jako státní náboženství.


Kérala aneb z přístavu Kóčin na čajové plantáže a do Backwaters
03.02.2012
INDIE - Články INDIE

Kérala aneb z přístavu Kóčin na čajové plantáže a do Backwaters

Indická Kérala – nespočetné vodní kanály, rýžová políčka a jezera, která se naplňují vždy po období dešťů. Po kanálech plují kánoe místních obyvatel, přívozy, nákladní lodě a také turistické hausbóty. V přístavu Kóčin kotvily od začátku 16. století portugalské lodě, které se vydávaly dále do Macaa. Z Kóčinu se vozilo do Evropy exotické koření, tady zemřel a byl pohřben mořeplavec Vasco da Gama, než byly jeho ostatky po čtrnácti letech převezeny do Lisabonu.


Vzpomínka na Súdán aneb Putování jednouz nejobávanějších zemí Afriky
31.01.2012
SÚDÁN - Články SÚDÁN

Vzpomínka na Súdán aneb Putování jednou
z nejobávanějších zemí Afriky

Před třemi lety jsme na naší dlouhé cestě napříč africkým kontinentem navštívili i Súdán, neklidnou zemi, kde se střetávaly a střetávají dva světy – arabský a černý. Jiná možnost nebyla, z Egypta do Etiopie se autem jinak dostat nelze. Nás ale Súdán lákal, přáli jsme si dostat se alespoň malinko pod kůži této země zahalené do závoje nebezpečna a fanatismu. Tehdy zde byl klid a nám dodnes zůstaly krásné vzpomínky.


Libyjské oázy aneb Pětidenní putování Saharou
27.01.2012
LIBYE - Články LIBYE

Libyjské oázy
aneb Pětidenní putování Saharou

Libye byla donedávna pro našince tak velkou neznámou, že si mnohdy pletl, jak se píší měkká a tvrdá i/y. Nebylo divu, vždyť obdržet individuální turistické vízum do země, které po 38 let vládl tvrdou rukou plukovník Kaddáfí, bylo bez známostí a úplatků vyloučené. Nám pomohla spolupráce s místní cestovní kanceláří a cesta do nekonečné pouště, jejích písečných dun a zelených oáz s jezery, byla otevřená.


Marsa Alam: Pohádkový korálový svět v Rudém moři
22.01.2012
EGYPT - Články EGYPT

Marsa Alam:
Pohádkový korálový svět v Rudém moři

Letovisko Marsa Alam je pohádkovým světem barevných korálových zahrad a mezi milovníky šnorchlování a potápění zřejmě nejpopulárnější egyptskou destinací. Podmořský život je zde na dosah i začátečníkům a méně zkušeným, navíc poloha nedaleko obratníku Raka a nekonečná Sahara zaručují i v zimních měsících vyšší teploty vody i vzduchu.


Jak vypadají Bruggy z kanálů
18.01.2012
BELGIE - Články BELGIE

Jak vypadají Bruggy z kanálů

Již nejméně stokrát každý četl a slyšel, že se Bruggám říká „Benátky severu“. Není divu, město je protkané labyrintem kanálů. A kdo nebyl na kanálech, nebyl v Bruggách, nuže, projeďte se po nich. Z loďky uvidíte jiné Bruggy, od vodní hladiny vypadají intimněji než mezi tisícovkami turistů na přelidněném Marktu. Na kanálech se dotknete Brugg a už vám zůstanou v srdci.


Martina Svobodová: Ženy jsou budoucnost a krása Afriky
17.01.2012

Martina Svobodová:
Ženy jsou budoucnost a krása Afriky

Martina Svobodová projela v Land Roveru křížem krážem celou Afriku. Přesněji 25 zemí během jednoho roku. O své cestě a svých zkušenostech napsala poutavou knihu Smích a pláč Afriky. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o těžkostech afrického putování, o největší naději Afriky – afrických ženách, i o tom, že by se do Afriky opět ráda vrátila.


Blízký východ před 45 lety – 9. díl – Kurdistán
14.01.2012
IRÁK - Články IRÁK

Blízký východ před 45 lety – 9. díl – Kurdistán

Jaký byl irácký Kurdistán v roce 1966? Malý obrázek si můžete udělat ze starých fotografií Mirky Baštové. Cesty z Bagdádu do severovýchodních regionů Iráku byly bezpečnější než dnes, sem tam auto, velbloudí karavany nomádů, vesničky čítající nějakou tu chaloupku s početnými rodinami, zahalené ženy, muži v tradičních úborech i zvědavé děti, které se rády fotily.


Alhambra: Červené město provinční kultury
11.01.2012
ŠPANĚLSKO - Články ŠPANĚLSKO

Alhambra: Červené město provinční kultury

Nasrovské království v Granadě bylo poslední baštou islámu v západní Evropě. 250 let se nasrovští panovníci bránili křesťanské reconquistě, než se v roce 1492 Boabdil, poslední z nich, vzdal bez boje svého města a paláců za právo nerušeného odchodu. Zůstala po nich červená pevnost Alhambra, nejkrásnější památník islámského umění na evropském kontinentu.


Zimní Povydří aneb Rezavá kráska Vydra ve sněhobílém rouchu
07.01.2012
ČESKO - Články ČESKO

Zimní Povydří aneb
Rezavá kráska Vydra ve sněhobílém rouchu

Potoky, které tvoří Vydru, přicházejí z neobydlených, dešťových a chladných plání ústřední Šumavy. Shromažďují se z odtoků hojných slatin a bažin, z bažinatých strání horských a z ohromných, mnoho tisíc hektarů zaujímajících lesů, které vyznačují toto ponuré, hluboce melancholické území“ – tak popisoval zrození nejkrásnější šumavské řeky Vydry Karel Klostermann.


Dia Eddin Felfel: S povídačkami o kmenech, které se pobijí mezi sebou, začal Kaddáfí
05.01.2012
LIBYE - Články LIBYE

Dia Eddin Felfel: S povídačkami o kmenech, které se pobijí mezi sebou, začal Kaddáfí

Dia Eddin Felfel je místopředsedou Libyjského klubu v ČR. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o krásách Libye, zelených oázách, poušti a saharských gazelách, odsuzuje Kaddáfího a jeho režim a odmítá, že by budoucnost Libye ohrožovala nesmiřitelnost jednotlivých kme­nů.


Kašperské Hory: Hrad Kašperk v romantickém zimním rouchu
03.01.2012
ČESKO - Články ČESKO

Kašperské Hory: Hrad Kašperk v romantickém zimním rouchu

Poslední den roku vládl na hradě Kašperk nad Kašperskými Horami čilý silvestrovský ruch. Kašperk je sice od listopadu do konce března zavřený, ale díky aktivitě a šikovnosti lidí se koncem roku jeho brány otevřely na pět dní návštěvníkům. A konaly se prohlídky, hrála šaškovská představení pro děti a tekly medovina, svařák i grog.


Blízký východ před 45 lety – 8. díl – Irák
28.12.2011
IRÁK - Články IRÁK

Blízký východ před 45 lety – 8. díl – Irák

Jaký byl Irák v roce 1966? Malý obrázek si můžete udělat z fotografií Mirky Baštové. Bylo osm let po svržení monarchie hášimovských panovníků, kteří se považovali za potomky proroka Muhammada. V 60. letech vládla armáda, jejíž představitelé navázali bližší vztahy se SSSR. Saddám Husajn ještě nebyl u moci a šíitské svatyně ve městech Karbalá a Nadžaf byly obleženy věřícími.


Kateřina Mildnerová: Závist je hnací silou čarodějnictví
20.12.2011
ZAMBIE - Články ZAMBIE

Kateřina Mildnerová:
Závist je hnací silou čarodějnictví

Afrikanistka a kulturní antropoložka Kateřina Mildnerová se zaměřuje na fenomén čarodějnictví a tradičního léčitelství v subsaharské Africe. O svém intenzivním výzkumu v hlavním městě Zambie Lusace sepsala knihu Můj soused je čaroděj. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o zambijském slunci, vstřícnosti smějících se lidí, oblíbené kaši nsimě, Viktoriiných vodopádech, kouzlu kavundula, způsobujícímu rozvod, procesech s čarodějnicemi i o tom, že duchové nemají rádi lahváče, ale upřednostňují vařené pivo.


Grabarka: Hora křížů a zázraků ve východním Polsku
18.12.2011
POLSKO - Články POLSKO

Grabarka:
Hora křížů a zázraků ve východním Polsku

Poutních míst je prý v Polsku přes dvě stě. Pro pravoslavné křesťany je nejvýznamnějším místem víry a zázraků vrch Grabarka nedaleko běloruských hranic a Bělověžského pralesa. Poutním místem je Grabarka od 13. století a za posledních 300 let zde poutníci vztyčili na dvacet tisíc křížů.


Tomáš Buchtele: V Baskicku je populární běh s býky, ne korida
13.12.2011
ŠPANĚLSKO - Články ŠPANĚLSKO

Tomáš Buchtele:
V Baskicku je populární běh s býky, ne korida

Tomáš Buchtele je ředitelem české a slovenské pobočky rozvojové agentury Baskické regionální vlády (SPRI). Její pražská kancelář pomáhá již deset let firmám či institucím z Baskicka při jejich vstupu na český nebo slovenský trh. Pro T. Buchteleho je Baskicko druhým domovem a baskičtina milovaným jazykem. Svůj oblíbený region představuje v rozhovoru pro www.cestomila.cz.


Nalezené položky: 831 « První | < Předchozí | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | Další > | Poslední »

Často hledáte ubytování za přijatelné ceny, kde budete mít dostatek soukromí? Podívejte se na stránku portálu MegaUbytko – chaty a chalupy pronájem, kde si zaručeně vyberete vhodné ubytování během celého roku. Pokud hledáte ubytování na Slovensku, doporučujeme Vám ubytování Velký Meder. Na Vaši dovolenou zde budete ještě dlouho vzpomínat.

anketa

Které exotické nemoci se na cestách nejvíce obáváte?

(2.2%)

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.